Author Topic: Ми треба шема за лампашки гитарски засилувач  (Read 891 times)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Здраво до сите,
Доста беше од класични ''разгласни, транзисторски '' засилувачи кои ги користев за свирки , а на нив преку миксета освен мојата гитара беше приклучувано уште милион работи. Сега на мене ми треба некоја шема за лампашко појачало со многу потопол звук од овие што се транзисторските засилувачи. Појачалото не мора да биде којзнае колку моќно бидејки преку кондезаторски микрофон и миксета пак ќе биде приклучено во 2х400 вати засилувач само дефинитивно со многу подруг и потопол лампашки звук. :)
Ви благодарам однапред на дадената помош :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
извини друже да те прашам колку пари мислиш да потрошиш на такво појачало??? дека лампашки појачала не се баш евтини да се прават...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Моја лична препорака, само предзасилувачкиот степен да ти биде лампашки, а засилувачкиот трансторски или MOSFET (подобро би дошло транзисторски, бидејќи сепак станува збор за инструмент). На овој начин ги избегнуваш сите недостатоци на градењето и одржувањето на лампашкиот засилувач (барање на адекватно трафо, често менување на излезни лампи поради претрошеност, мала моќност, итн.), а ги добиваш (скоро) сите предности (пријатно обојување на звукот). Плус, тоа што спомна Bojan, доста пари ќе заштедиш, ќе ти треба само една ламба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за лампашки гитарски засилувач
« Reply #3 on 25.10.2011, Tuesday, 01:10:53 (Edited 25.10.2011, Tuesday, 01:13:49) »
Искрено не се разбирам баш у лампи највише па затоа вас ве прашувам иначе за буџет имам некаде 150/200 евра одвоено.

А шема имате иначе за лапмашки предзасилувач зашо имам еден транзисторски засилувач.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А шема имате иначе за лапмашки предзасилувач зашо имам еден транзисторски засилувач.

Има низ форумов на неколку места шеми од лампашки предзасилувачи... мада тие се за линеарен сигнал, ама може лесно да се преправат и за засилување на мали сигнали до некое линеарно ниво ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
баш ќе ѕирнам не сум влегол на форумов којзнае од кога, па ќе видам и шо има на него :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
баш ќе ѕирнам не сум влегол на форумов којзнае од кога, па ќе видам и шо има на него :)

Разгледај, види што ти се допаѓа, post-ирај линкови и ќе разгледаме што може да се направи/преправи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
шетнав малце и го најдов ова
Code: [Select]
http://www.drtube.com/schematics/marshall/1967u.gif шо може да ми кажете во врка со ова чудо и колку би ме чинело отприлика

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба шема за лампашки гитарски засилувач
« Reply #8 on 25.10.2011, Tuesday, 03:06:07 (Edited 25.10.2011, Tuesday, 03:15:20) »
Ауууууу, многу... имаш две ECC83, една ECC82 и четири KT88 кои се излезни ламби (и претпоставувам дека се скапи, а и тешко е да се најдат). Освен ако немаш залиха од овие ламби, не би ти препорачал да го правиш ова. Плус, излезниот трансформатор ќе треба рачно да го моташ (или ти, или некој винклер, а ако му речеш на винклер да го мота, он ќе го мота како за мрежно трафо :S).

Мислев нешто повеќе во оваа насока ;).

Code: [Select]
http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=63479.0
12AU7 е всушност нашата ECC82, може да ја надеш низ многу продавници за електронски компоненти по релативно прифатливи цени ;). Може да се направат и мали измени на шемата да има Bass, Middle, Treble контроли (ако е неопходно). Шемата е проста, цената е прифатлива ;). Ова во комбинција со некој транзисторски или MOSFET засилувач би било одлично ;). Цело комбо би чинело околу 100 до 150 евра (се комплет) со некој засилувач од околу 100W. Не се разбирам од гитарски комбоа премногу, така да можно и да „тропам зелени“ за некои од цифрите ;D, но мислам дека тука некаде сум ;).

ПС: Сега прочитав, овој дизајн работи на 9V :S. Ќе требаат огромни промени за да се направи да работи на повисок напон :S. Како и да е, поентата ми беше таа, лампашки предзасилувач со транзисторски/MOSFET засилувач.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Одг: Ми треба шема за лампашки гитарски зас&#
« Reply #9 on 25.10.2011, Tuesday, 11:03:40 (Edited 25.10.2011, Tuesday, 12:53:40) »
баш ќе ѕирнам не сум влегол на форумов којзнае од кога, па ќе видам и шо има на него :)

Ај,ѕирни има ставено лампашки засилувачи и предзасилувачи,ама само едно - ако не си работел со ламби -  не почнувај, бидејки денес и со фет-ови се постигнува истот ефект,само ако знаеш како да го направиш и подесиш.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Искрено не се разбирам баш у лампи највише па затоа вас ве прашувам иначе за буџет имам некаде 150/200 евра одвоено.
Не може за тие пари да направиш добро лампашко појачало,боље купи на старо.
Што гитарски звучник имаш?Џабе ти е лампашко појачало ако немаш добар гитарски звучник.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само предзасилувач, може да направи солиден заедно со транзисторски/MOSFET засилувач, ама не и чисто лампашки засилувач :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Ок значи нишо од лампашки засилувач само лампашки предзасилувач предзасилувач со фет

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ок значи нишо од лампашки засилувач само лампашки предзасилувач предзасилувач со фет

Па можеш да направиш да бираш со преклопник дали да ти поминува сигналот низ лампашкиот предзасилувач или предзасилувачот со FET ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Иначе јас се заљубив во ова појачало
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=7GZyVgtai7o ама многу е соленко у цената