Author Topic: Стерео ФМ предавател со непозната моќносm  (Read 996 times)

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Стерео ФМ предавател со непозната моќносm
« Opened on 21.02.2011, Monday, 17:17:54 (Edited 21.02.2011, Monday, 19:20:54) »
Помош во врска со електронска шема - фм предавател. Како можам да ја измерам излезната моќност на мојот стерео фм предавател?? имам универзален унимер, но немам ватметар. каде треба да ја измерам моќноста и со која формула??
Еве шема од предавателот:

Code: [Select]
http://pic.mk/?v=dsc0151298305336.jpg
инаку овој предавател е од Емитер број 5 2009 год.

Поздрав.

Quote from: Администрација
Или кодирај линкови, или стави forum thumbnail линк од сликите !!!

Линк до правилата на форумот:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Према тоа колку стуја влече уредот и напонот. На пример ако при напон од 2 волти тоши струја од 500мА на излез би требало да даде 2/3 од енергијата која ја троши, значи :2/3x(2x0.5)=0.6w = 600mw

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Према тоа колку стуја влече уредот и напонот. На пример ако при напон од 2 волти тоши струја од 500мА на излез би требало да даде 2/3 од енергијата која ја троши, значи :2/3x(2x0.5)=0.6w = 600mw

Не знам колку троши, но работи на 3 волти. А лично не верувам дека има 600 миливати затоа што сугналот се губи после 10-15 метри.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не реков дека е 600миливати, само пример спомнав. колку троши ќе измериш со унимерот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не можеш со мултиметар да измериш излезна јачина на предавател.Прво овде теоријата -волтх ампер = ват не важи.Треба да се измери со SWR метар израчената,ама и вратена сила од антената.Значи многу е битно и како е подесена антената.Побарај шема и објаснување како се употребува SWR метар .Такво нешто имаше во постарите постови на Форумов.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
предаВАТЕлот не ти е ни 1mW, ги знам мнооогу добро тие предаватели
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
А како да измерам колку троши, не користам батерии туку стабилизиран напон

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
унимерот ќе го ставиш сериски со напојувашето. т.е. на еден вод од напојувањето ќе го ставиш унимерот и ќе ти покаше колку струја троши. Ова е само прибложна постепка, нема да ти каже колку торно снага даав абтената. Др работа ова мислам дека е само модулатор, односно сигналот од аудио звук го прави фм, ако сакасш појак предвател треба да направиш фм засилувач, ма на форумов шеми.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Помош во врска со електронска шема - фм предавател
« Reply #8 on 21.02.2011, Monday, 18:16:40 (Edited 21.02.2011, Monday, 18:18:54) »
најдов еден прилично едноставно ВФ појачало, но прашањето е дали ќе работи??
и не ми е баш јасна шемава, кај треба да стои изворот?!„“’%‘&‘*)
на исто место и минусот и плусот???
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/product_details.php?pid=499&name=500mW%20FM%20/%20VHF%20Transmitter%20Amplifier%20/%20Booster%20%28Parts%29
Кодирај линкови - читај правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,твојот предавател не може да го побуди овој ВФ појачувач,бидејки има мала јачина.Ако сакаш нешто појако треба да направиш комплетно нов предавател,само не гледам зошто,бидејки тоа повлекува законски пречки и забрани,а друго како што гледам немаш големо знаење за таков поголем потфат! Направи неколку помали предавателчиња,па потоа размислувај за многу појако!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па овој засилувач е пола ват, би требало да го побуди.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
BA1404 во даташидот пишува дека е 500мили вати. јас милсам дека би требало да го побуди, барем некој послаб засилувач. и ако имате некоја шема од засилувач што би работел на овој предавател слободно постирајте ја.
поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,ако мислиш оти можеш еве ти две шеми,па пробај која ти е полесна.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Фала за шемите. Имам едно прашање на коешто многу одамна барам одговор и неможам да најдам решение на тој проблем. Овој предавател има обична бакарна жица за антена, со должина од 75цм.
Прашањето ми е како на овој предавател да му ставам коаксијална антена, односно 50 омска антена за да има поголем дострел. дали плусот од коаксијалниот кабел треба да оди на местото на сегашната антена, а минусот на масата на плочката???