Author Topic: Мислење за авто засилувач TDA8571  (Read 565 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Мислење за авто засилувач TDA8571
« Opened on 04.04.2011, Monday, 22:22:49 (Edited 07.04.2011, Thursday, 03:10:56) »
najprvin da se izvinam sto ne mozam da pisuvam na kirilica zs sam povrzan ot telefon .... pa vaka sakam vase mislenje semi i karakteristiki za TDA 8571 znaci dali go ima nekoj izraboteno za vo kola e znaci .... i maximalnata moknost
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: mislenje za avto zasiluvac TDA 8571
« Reply #1 on 04.04.2011, Monday, 23:10:19 »
мислам дека се користи во постарите авторадија,би требало да има солиден квалитет негде до 25 вати после тоа би работел со поголемо иобличување.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: mislenje za avto zasiluvac TDA 8571
« Reply #2 on 04.04.2011, Monday, 23:14:31 »
даташит???

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/TDA8571J_2.pdf
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: mislenje za avto zasiluvac TDA 8571
« Reply #3 on 07.04.2011, Thursday, 02:05:04 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 14:03:37) »
Бојан да знаеш дека си во право,...во даташитот е се речено за ова коло! :o ???
Бидејќи гледам дека повеќе другарчиња на форумов се скарани со читање на литература околу електрониката (или Читаат но доволно не ја разбираат)....незнам кој се причините,...дали непознавањето на англискиот јазик или можеби причините се други....
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Кај TDA  интегралните односно кај оние кој се користат во авторадиа мокноста која е декларирана е за 2 оми звучник што ретко кој го има.Значи тој интегриран засилувач дава 19w по канал со изобличување од 0.5%.Со еден збор ке кажам интегралното дава 4x20w тоа што го пишува 4x40w  е претерано бидејки за да  го постигнеш ке ти требаат 8 звучника  од 4 оми
rules are made to be broken

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Кај TDA  интегралните односно кај оние кој се користат во авторадиа мокноста која е декларирана е за 2 оми звучник што ретко кој го има.Значи тој интегриран засилувач дава 19w по канал со изобличување од 0.5%.Со еден збор ке кажам интегралното дава 4x20w тоа што го пишува 4x40w  е претерано бидејки за да  го постигнеш ке ти требаат 8 звучника  од 4 оми

ете така треба,...одлично објаснување! ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!