Author Topic: Регулатор на напон од 3.7-4.2V na 1.2V  (Read 1428 times)

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Регулатор на напон од 3.7-4.2V na 1.2V
« Opened on 08.09.2016, Thursday, 18:01:54 »
Момци сакам да користам 18650 литиум-јонски батерии (или можеби батерија од неисправен телефон) за да напојувам мп3 плеер кој работи на една АА батерија од 1.2-1.5V.

Препораки за Step-Down DC-DC buck converter?

Јас ги гледав LM3670 и LM3671, вториов дава до 300 mA (првиот до 600 mA).
Мислев да нарачам LM3671 од овде:
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/5Pcs-LM3671-LM3671MF-LM3671MF1-2-new/32486352510.html
Евтини се и само времето на испорака е проблематично, иако не ми се брза. Затоа мислев да прашам, да не има подобри опции. Инаку за заштита од предлабоко празнање (и како полнач) ќе употребам TP4056 модул со заштита, но тоа иде потоа.
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Наједноставо ти е да ставиш три обични диоди (1N400x) сериски со батеријата да го намалат напонот... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Наједноставо ти е да ставиш три обични диоди (1N400x) сериски со батеријата да го намалат напонот... ;)

И притоа пола од капацитетот на батериите да го фрлиш :-)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Регулатор на напон од 3.7-4.2V na 1.2V
« Reply #3 on 08.09.2016, Thursday, 19:37:44 (Edited 08.09.2016, Thursday, 19:45:01) »
Точно, ама затоа се составува за минута и кошта 5ден., а и тие батерии имаат доволно капацитет за да си дозволиш да потрошиш дел... :D

Ако веќе се оди на некој конвертор, најисплатливо е да се побара некој готов модул, нешто налик на ова, само да поддржува понизок влезен/излезен напон, покрај кинезите не се исплати сам да правиш:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/310788581728?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
На конвертор со LM3671 му требаат само индуктор од 2.2uH и две 10uF кондензатори.
Не е дека на тие три елементи ќе потрошам повеќе време одколку за лемење на 3те диоди... Па дури и да не е така, на полнење на батериите ќе излезам зијан со потрошено време (уште на првото наредно полнење). Сепак фала на предлогот ;)


Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/310788581728?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

LM2596 не нуди симнување ниту блиску до 1.2V
Би требало да знам, имам пар такви дома...  :)
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
LM2596 не нуди симнување ниту блиску до 1.2V
Би требало да знам, имам пар такви дома...  :)

И ја имам по неколку такви дома во секое време, се наоѓаат за многу работи, а тој модул го ставив чисто како пример, пребарај 3.7V to 1.2V DC-DC Converter би требало кинезите да имаат и тоа на готово... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да го отвориш MP3 плеерот и да видиш да не има некој „шашав“ работен напон SoC-от ;)? Да не случајно може да работи и на 3.7V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline van

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Регулатор на напон од 3.7-4.2V na 1.2V
« Reply #7 on 09.09.2016, Friday, 22:00:03 (Edited 10.09.2016, Saturday, 02:18:37) »
@GigaWatt

Code: [Select]
http://www.baber.com/mp3_cd/evolution_mtv64.htm
Прастаро плеерче е ова, ама досега некако ниедна од потенцијалните замени не успеа да му конкурира во квалитетoт на звукот. Кај и да е секако ќе нарачам некој добар DAP - кога ќе успеам да се одлучам за некој, но и ова старово воопшто не е за фрлање.
Плеерот се базира на некој C-Media чип, не ми текнува кој. Ќе гледам да не заборавам да го отворам/сликам некој од наредниве денови (пред претстојниов одмор изгледа тешко). Го имам досега отварано пар пати, еднаш за ладен лем kaj терминалите од батеријата, а еднаш поискусен колега му направи ребалинг (успешно, се средија проблемите со рандом ресетирања и исклучувања).
Пошто имам неколку 18650 батерии, и неколку телефонски Li-ion, мислев да си поиграм малку со адаптација.



LM2596 не нуди симнување ниту блиску до 1.2V
Би требало да знам, имам пар такви дома...  :)

И ја имам по неколку такви дома во секое време, се наоѓаат за многу работи, а тој модул го ставив чисто како пример, пребарај 3.7V to 1.2V DC-DC Converter би требало кинезите да имаат и тоа на готово... ;)

Пребарував, нема баш некоја понуда во ценовен ранг на спомнатиот LM2596.
Тие 5 LM3671 чипови се најдобрата понуда, и ќе ги нарачам.
Мислев ако некој знае некое докажано конверторче па да го препорача, ама изгледа конверзијата на 1.2V и не е баш популарна.    :)
- DIY проекти досега: 41Hz Audio AMP9 појачало

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Регулатор на напон од 3.7-4.2V na 1.2V
« Reply #8 on 10.09.2016, Saturday, 02:14:59 (Edited 11.09.2016, Sunday, 03:49:25) »
Прастаро плеерче е ова, ама досега некако ниедна од потенцијалните замени не успеа да му конкурира во квалитетoт на звукот. Кај и да е секако ќе нарачам некој добар DAP - кога ќе успеам да се одлучам за некој, но и ова старово воопшто не е за фрлање.

Ти како мене со Sandisk Sansa Clip+ ;D. Не го давам за ништо ;). Мало, ама моќно ;), одличен SoC има ;). Ако можеш да начекаш, дефинитивно земи со еден, нема да зажалиш, квалитетот на звукот е одличен ;). Веќе ги нема во продажба, постар модел е, ама можно е да начекаш некој малку користен или refurbished на ebay ;).

Побарај на anythingbutipod.com, има цела плеада на плеери, reviews и се останато ;). Јас мојот така го најдов ;). Исто, провери дали може Rockbox да ставиш на него ;), oдличен алтeрнативен firmware за голем број на плеери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Ти како мене со Sandisk Sansa Clip+ Зеленко. Не го давам за ништo.
Hard respect brothers
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш