Author Topic: Помош за драјвер со NE555  (Read 10098 times)

Offline stefan D.

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #30 on 14.05.2014, Wednesday, 05:21:21 »
Така те свати киловолт оти така пишуваш.
SD

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #31 on 14.05.2014, Wednesday, 08:46:44 »
 :D :D Stefan D. да те прашам нешто - да не си ти екс Бетовен??? 8) 8) Така ми делуваш...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #32 on 12.02.2017, Sunday, 18:39:45 (Edited 14.02.2017, Tuesday, 01:04:24) »
              Високонапонската техника отсекогаш ми била интересна, па после Јонскиот мотор ( линк подолу ) следно го изработив овој Плазма звучник на сличен начин. Како високонапонски/фреквентен драјвер го користам драјверот со NE555 ( шематски приказ подолу ). Но, поради тоа што сигналот од телефонот беше слаб, направив и пред-појачалце со LM386 и сега работи одлично. Слободно можам да кажам дека ова е подобрена верзија од онаа на KiloVolt, поради тоа што дава одличен звук ( аудио-видео снимка ќе дадам во текот на неделата, бидејќи имам обврски ). Исто така за напојување на склопот користам 12VDC од компјутерско напојување.

Јонскиот мотор:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13525.0

 Еве и слики од проектот:





Аудио-модулираната искра



Еве и шематски приказ од изработениот проект:



И пред-засилувачот со LM386...


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #33 on 12.02.2017, Sunday, 20:05:44 »
Само напред браво  ;D за 15 години прва година тучеш како хаубица со оглед на она што ја интересира денешната младина браво  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #34 on 12.02.2017, Sunday, 20:11:46 »
По кизнеј кој пат ;D : Направи го лакот да стои вертикално, вака заради тоа што плазмата е многу пожешка од околниот воздух се крева нагоре и се издолжува и се намалува стабилноста, а воедно и се уништува квалитетот на звукот.  ;)
Јас кога го правев ова ме мрзеше да правам засилувач посебно за ова и го користев излезот од вуфер што е за сателитите. Сепак подобра изработка според мене со оглед на тоа што јас се плашев од фетови тогаш да не ги оштетам и користев 4 кинески 3055ки со вентилатор на ладилниците.  :)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #35 on 13.02.2017, Monday, 16:43:52 »
Само напред браво  ;D за 15 години прва година тучеш како хаубица со оглед на она што ја интересира денешната младина браво  8)

Јас мислам дека е подобро својата енергија да ја употребите за нешто корисно,употребливо,со кое може да се научи нешто ,ами и да се уновчи или барем да има некаква употребна и корисна вредност. Ова *квалитетно зуење* и *долга искра* не ми изгледаат  како употреблива работа. Ако трошите материјали и пари, барем некрој бенефит да имате. ???

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #36 on 13.02.2017, Monday, 17:32:36 »
Во право сте, но добро е да се почне од нешто, нели? Ова е добар проект за истражување + доколку се продлабочи во функцијата, намената, градбата на NE555 би се научиле доста работи што можат да се применат како примерот што го кажавте, да се направи нешто корисно... Мора од некаде да се почни. Доколку ме разбирате што сакам да кажам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #37 on 13.02.2017, Monday, 18:29:53 »
Тоа *од нешто да се почне* е во ред,ама не ве разбирам вас неколкумина кои 90% од вашето учење го базирате на *поголема искра* и *висок напон*.Ваму основни работи како магнетна индукција и самоиндукција не сте сигурни дали ги разбирате. Ако те интересира НЕ 555 имаш една книга на .нет во која има 200-300 шеми со 555 како тајмер,астабил.бистабил.осцилатор итн. Е,тоа земи пробај го на една универзална плочка. Мислиш дека се ке ти проработи *од прва*??? Не верувам.Некогаш некои конструкции ни мене од прва не ми проработуваат, иако сто пати сум ги правел. Сепак, од тие мали шеми многу се учи и се добиваат идеи за нешто поголемо, ама вистинско употребливо.И сто*драјвера* како ги викаш,да направиш,сепак тие само искра ке даваат-поголема или помала ... и толку! Кому ова можеш да му го продадеш?? Учите се бре да правите и уновчувате идеи и уреди! Тоа е иднината, а не сто украси да собереш дома ! 8) Ако ме разбра...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #38 on 13.02.2017, Monday, 18:32:51 »
Ве разбрав, но не е се околу парите. Да сакав пари да правам од електроника немаше воопшто да се занимавам, бидејќи во неа не гледам пари јас. За вас, не знам...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #39 on 13.02.2017, Monday, 18:49:02 »
Се е пари! Прво,знаењето стекнато со пари ( ако си вложил во тоа знаење!) треба да ти донесе пари! Одамна е докажано дека од љубов не се живее! И за љубовта требаат пари. Парите се повторно неопходни за да да одиш напред со знаењето.Добро е ако сега некој те финансира ,ама е подобро ако научиш и можеш барем својот хоби сам да си го финансираш,од свои пари.Електрониката е наука врзана за пари- даваш ,ама и земаш пари – материјалот+ твоето знаење = правиш пари. Тоа е западна економија. Доста беше она : свирам за свој ќеф!! Тоа помина,ако свириш сега треба да гледаш каде даваат повеќе пари.За да заработиш повеќе ,треба да вежбаш! Ако ме разбираш..

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #40 on 13.02.2017, Monday, 18:54:16 (Edited 13.02.2017, Monday, 18:57:52) »
Убаво кажавте, на Запад се парите  ;) Не би сакал да завршам тежок факултет што ретко кој го завршува, а прашање е и КАКО го завршува, а на крајот да работам во обична фабрика за минимална плата. Не, фала.

Споено мислење: 13.02.2017, Monday, 18:57:52
П.С според мене, рано ми е за правење пари. Прво да се едуцирам, па потоа како си иди редот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #41 on 13.02.2017, Monday, 19:16:26 »
Не би сакал да завршам тежок факултет што ретко кој го завршува, а прашање е и КАКО го завршува, а на крајот да работам во обична фабрика за минимална плата. Не, фала.


Она со *лесен* факултет веќе помина!! Како се завршува тежок факултет се знае - со учење! 8) 8)Прашај го Гига Ват !! Прво да се едуцираш??? Кој за без пари ке те едуцира?? Твоите професори од средно??? Па сам кажа дека никој никого не ферма таму!?? ;D Време ти е да научиш да правиш пари,токму сега, додека се образуваш! Користи го тоа време. И тука е запад ако имаш завршено тежок факултет! Може и од дома да си работиш за големи пари! Не мора во странство да одиш! Веројатно читаше за велешаните,малку постари од тебе,она со  лажните вести за Трамп.Некои од нив се 2-3 години постари од тебе... :D :D :D Колку да се знае. 8)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #42 on 13.02.2017, Monday, 19:21:23 »
Не би сакал да завршам тежок факултет што ретко кој го завршува, а прашање е и КАКО го завршува, а на крајот да работам во обична фабрика за минимална плата. Не, фала.

Со ова сакав да кажам дека и од тие што го завршуваат го завршуваат со пари ( чест на исклучоците што се трудат ).  И не е поминато тоа со *лесен* факултет, бидејќи сите одат на јазик и економија, а никој на технички, машински, електро факултети, физика, математика итн.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #43 on 13.02.2017, Monday, 19:32:55 »
Види сега ,*тежок факултет* тешко се завршува бидејќи таму бараат знаење! Има тука членови кои тоа го минале и го знаат. Тоа со јазик и економија и селските дописни факултети е веќе поминато време - заради тоа има веќе завршени студенти кои чекаат со години работа, освен ако не се блиски со власта. Но , ако си завршил машински или електро факултет, или си добар со ИТ технологијата, веднаш ќе најдеш работа , а после можеш и да бираш (кога ќе влезеш во штос), самите ке те бараат... ;D ;D
Но,доста ти пишував јас,нека се јави и некој друг со *тежок факултет* 8) и нека каже. ::)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Помош за драјвер со NE555
« Reply #44 on 13.02.2017, Monday, 19:35:25 »
Познавам најмалце 10 лица кои со *тежок* факултет се таксисти или надвор од земјата.