Author Topic: Едноставна антена за 2,4 Ghz  (Read 2486 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Едноставна антена за 2,4 Ghz
« Opened on 23.10.2011, Sunday, 17:07:29 (Edited 23.10.2011, Sunday, 18:29:23) »
Нацртот за антената ја добив со препорака.Бидејки е едноставна и лесна за градба во тек на дешешниот(утрешниот) ден ке покушам да ја направам.Да напоменам дека оригиналната конструкција е од колега од Плевља,Црна Гора и е сместена во цевка од 2 цола и фокусирана на параболична антенска конструкција за сателитска. Дометот е испробан на 4 км и дава задоволувачки резултати.Целата конструкција е изведена да двостран витропласт и ваше е само прецизно да ги нанесете мерките.Јас како конектор ке користам BNC и директно ке ја усмерувам некаде до 300-400 метри,каде очекувам прием прифатлив за  конектирање на АДСЛ.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
можам да а користам како пријемна или како давачка антена ???
d.t

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Можеш секако да ја користиш,во секој случај кога е воспоставен линкот низ етерот антената прака податоци а исто така и прима од уредот со кој комуницира.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
кај да го најдам тоа железото позади како цд што е?
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е железо,ама имам неколку диска од ХДД и ке пробам со нив.Отворот на пластичната цевка е 5 см дијаметар па би можело да се употреби и парче алуминиум ,па и витропласт,битно е да има способност за рефлексија.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
колку dBi е појачувањето ? Ако имаш инфо, пиши. Антенава нели е Yagi ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
имам и јас неколку од хдд може да а изработам и да ја ставам на куќата хах
d.t

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
колку dBi е појачувањето ? Ако имаш инфо, пиши. Антенава нели е Yagi ?
појачувањето изнесува 7dB

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве податоци директно од страната на производителот.Сепак јас ке направам неколку преправки,барем што се однесува до механиката и конструкцијата на цевката ,држачите и приклучоците. Првите проби со антената ( штампата и поставениот кабел) ветуваат добри резултати. ;D

Споено мислење: 24.10.2011, Monday, 13:36:55

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако WiFi уредот ти е 50mW пробај ја антената на 1km, ако ти е 100mW пробај на 3km и треба да се фати.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едноставна антена за 2,4 Ghz
« Reply #10 on 12.11.2011, Saturday, 23:11:42 »
Батка, што бидна со антената, дали ја тестираше?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дх- ер немам време да вршам мерења,ама ке кажам дека двете антени кои ги направив вршат работа! Се работи за комуникација од нашиот дуќан спроти Гимназијата во Велес и салата за ИТ технологија на Општина Велес,од каде со колегите експериментално,во неколку навтари,комуницираме и испраќаме податоци.Воздушната линија е околу 300 м и јас сум задоволен од сигналот (3 полни цртки кај Linksys-от).Антената е поставена на 4 метри од земјата на еден балкон,над дуканот

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
батка а каде најде плочка 2слојна дај ако имаш вишок ќе ти платам зошто сега немам време да правам обврски еден куп
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставна антена за 2,4 Ghz
« Reply #13 on 13.11.2011, Sunday, 13:35:32 (Edited 13.11.2011, Sunday, 13:51:45) »
Donis имам нешто уште од двослојниов витропласт,можеби за 1-2 антени,ама немам време ни можност сега да правам плочка.Не ти треба никаква посебна техника,само одбележи каде треба да бидат водовите на плочката ( со индиго) и на тоа место залепи селотејп или пластична налепница,па развивај во раствор - солна + пероксид. Проблем ми е транспортот ,најдобро да дојде некој и да земе директно.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
batka a какви уреди имавте на двете страни, ако може моделите пиши ги, и колку mbps постигнавте?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.