Author Topic: Потребнo ми е да направам Wi-Fi Антена  (Read 1758 times)

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Потребнo ми е да направам Wi-Fi Антена
« Opened on 27.10.2010, Wednesday, 00:20:18 (Edited 27.10.2010, Wednesday, 17:57:44) »
Имам Wi-Fi картичка вградена во компјутерот која имаше мало антениче ии факаше многу слабо конекции и , а пред некое време и ми се скрши така да скоро ич не фака .Потребно ми е да направам Антена која ке ја приклучам на компјутерот или да ја поврзам во Wi-Fi картичката и да ја извадам на балкон за да факам бежичните конекции од градот ...антената да не биде многу голема одприлика горе доле како порано антените што беа за Телевизија :) !(бидејки живеам во зграда и сум највисоко на 6ти спрат). Дали е ова можно да се направи ,да се изведе и колку би чинело :)!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Потребна шема за Wi-Fi Антена
« Reply #1 on 27.10.2010, Wednesday, 11:31:47 »
Оваа е испробана и е топ (само да знаеш дека е насочена):

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=33.0

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Потребна шема за Wi-Fi Антена
« Reply #2 on 27.10.2010, Wednesday, 17:45:32 »
ја разгледував сега ...но изгледа погрешно ме свати мене ми треба да се приклучи кабел или да се залеми и на ви-фи картичката вградена во компјутерот наместоо малото антениче(кое и веке го немам хД ) или пак да се приклучи наместо мрежниот ии преку кабелот да се извади антена до балкон со која ке факам мрежи :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Потребна шема за Wi-Fi Антена
« Reply #3 on 27.10.2010, Wednesday, 17:50:08 »
Потребно ми е да направам Антена која ке ја приклучам на компјутерот или да ја поврзам во Wi-Fi картичката и да ја извадам на балкон за да факам бежичните конекции од градот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за Wi-Fi Антена
« Reply #4 on 27.10.2010, Wednesday, 17:55:22 »
Потребно ми е да направам Антена која ке ја приклучам на компјутерот или да ја поврзам во Wi-Fi картичката и да ја извадам на балкон за да факам бежичните конекции од градот
И што ќе ти го тој интернет,ќе треба да чекаш пет саати за да се наполни оноа од youtube. :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна шема за Wi-Fi Антена
« Reply #5 on 27.10.2010, Wednesday, 17:56:53 (Edited 28.10.2010, Thursday, 01:28:39) »
Пробај ги овие






Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Па тоа е целта да се направи да факам што појак сигнал доволно да ги факам конеквиите на 200-300м во круг

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во пракса мене најдобри резултати ми даде АМОС(побарај на интернет).На овој лап топ ја немам шемата.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
а да си направиш колинеарна антена од коаксијален кабел
бидејќи брановата должина е кратка (4цм) може да се направи од голем број на фазирани диполи па дури и 18-20 и должината ќе дојде некои  80цм - 1м. се тоа ќе го ставиш во пвц цевка 15-ка и си имаш антена што има многу големо појачување (20 и кусур dBi) а и не е толку груба на изглед ко овие другите (не сакам да навредам никого)  :)
зрачењето е кружно па ако ја ставиш на врв на зграда ќе фаќаш се околу тебе во радиус поголем од овој што го имаш зацртано а и нема да мораш да ја ротираш наваму натаму

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
20 децибели појачување нема да има он у никој случај да добие со таква антена тоа е сигурно а и ако е стави он на покрив ке има многу големи загуби во коаксијалец пошо сигурно нема да дава 4-5 евра за метар квалитетен коаксијален 50 омски кабел така да нека си напрае за у собата некоја наједноставна да фане некој комсија :)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Потребнo ми е да направам Wi-Fi Антена
« Reply #10 on 02.11.2010, Tuesday, 01:16:00 (Edited 02.11.2010, Tuesday, 12:50:56) »
Еве ти антена со 15дБ засилување ,пробано проверено и тестирано стави само БНЦ конектор за на шасија на неа и трк до логин 200 ден рп-сма конектор со рг58 кабел колку метри сакаш кази си на лице место ти го кримпаат од другата страна бнц за рг58 ке си ставиш и за 500 ден некаде имас 15-до 17 дб ви-фи антена за мерак е сега едина лоша страна и е изгледот (за сметка на сите останати придобивки :] ) . позз

Code: [Select]
http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/shorten3dcra.pdf
Quote from: Администрација
Кодирај линкови !!!

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
...ако е стави он на покрив ке има многу големи загуби во коаксијалец...
100% ако користи ефтин кабел пошто кај обични коаксијалци загубите на 2.4ghz загубите се мнооооогу големи. чарето е да компјутерот го стави близу прозор а антената надвор на прозорот поврзана со кoмпјутерот на најкратко растојание.  
со рг58 кабел колку метри сакаш ...
немој голема должина од овој кабел по право не се препорачува за вака висока фрекфенција на некои 2 метра должина ќе имаш најмалку 2-3 децибела губиток

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Потребнo ми е да направам Wi-Fi Антена
« Reply #12 on 02.11.2010, Tuesday, 01:29:34 (Edited 02.11.2010, Tuesday, 01:33:23) »
нема грешка 0,2 0,3 дб загуба на метар на 10м 3дб што и не е проблем,а   20метра имам пуштано рг 6 што ама ич не го препорачувам за оваа намена па имам остварено конекција и над 1километар така да ич  да не се секираш до 10м без проблем монтирај .

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
нема грешка 0,2 0,3 дб загуба на метар на 10м 3дб што и не е проблем,а   20метра имам пуштано рг 6 што ама ич не го препорачувам за оваа намена па имам остварено конекција и над 1километар така да ич  да не се секираш до 10м без проблем монтирај .
загубите на 2400МХз се многу поголеми!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
рг-58 не се користи во вхф а не пак во ухф загубите ке бидат огромни како што и претходните рекоа но како сакате пробајте ке видите ( ако можете да најдете од некаде рг-213 од некој радиоаматерски клуб или по порачка од алфа или некаде каде што може да го има ке биде најдобро )