Author Topic: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC  (Read 6382 times)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Opened on 07.09.2014, Sunday, 00:50:37 (Edited 07.09.2014, Sunday, 02:17:05) »
Ovim clankom zelim da skrenem paznju radioamatera na izvrsnu modifikaciju stare W3DZZ antene od strane Finskog amatera Aarre Vuorinen-a OH2EC, kojom se dobila jedna stvarno izvrsna multiband antena. Zasto mislim da je ovo interesantno, pa prvenstveno jer se ovom antenom sasvim izbegava antenski tjuner - match box, koji je u stvari "kutijica lazurica" i ne radi nista drugo sem da transiver "slaze" da je antena dobre impedanse buduci da moderni poluprovodnicki transiveri uglavnom nisu bas tolerantni na los SWR. Drugo, na svim glavnim bandovima SWR nije veci od 1:1,3 bez ikakvih prilagodjenja i kutija! Normalno, to ne znaci da je SWR preko celih bandova svuda ispod 1,3.
SWR je bolji ili jednak 1:1,3 na:
3.680MHz
7.050MHz
14.100MHz
21.200MHz
28.500MHz



Pogledajte i rezultate na:

Code: [Select]
http://julietfoxrflabs.wordpress.com/2012/12/05/w3dzz-dipole-results/
Aarre je prakticno radio dve verzije antene, za snagu do 150W i za snagu do 600-800W i razlika je samo u nacinu izvodjenja trapova.

Trap za 150W:
Na PVC cevi spoljnjeg precnika 32mm namotati navoj do navoja 21-22 navoja bakarnog licnastog PVC kabla preseka 0,75 kvadrata. Paralelno njemu se dodaje blok prvenstveno MICA (liskunski) od 60pF/1kV ili disk keramicki. Sama zavojnica treba da meri 8,2uH i da sa tim blokom rezonuje negde izmedju 7,050 do 7,080MHz.

Trap za 600-800W
Na PVC cevi spoljnjeg precnika 50mm namotati navoj do navoja 14 navoja bakarnog licnastog PVC kabla preseka 1,5 kvadrata. I ovde se paralelno dodaje isti blok a zavojnica takodje treba da meri 8,2uH i da sa tim blokom rezonuje negde izmedju 7,050 do 7,080MHz.

Dimenzije antenskih zica su date na slici i u njima je sadrzano i po 150mm sa svakog kraja svake zice za vezivanje na trapove i napajanje kao i za obavijanje kroz izolatore.



Glavna modifikacija je i dodatak dva "tuning stub"-a svaki duzine tacno 1,5m a zalemljeni su za glavne zice na tacno 1,65m levo i desno od tacke prikljucenja napojnog kabla. Stub-ovi slobodno vise sa glavne zice. Same zice "A" i "B" kao i stub-ovi "C" su od bakarnog licnastog PVC kabla precnika 1,5 do 2,5 kvadrata.

Prvih 3,5m napojnog kabla do antene mora biti 75 omski koaks na koji se nastavlja 25 do 27m 50 omskog koaksa koji ide u stanicu. Bitno je da kablovi imaju ove dimenzije da se dobiju trazeni rezultati. Cak i ako vam ne treba 25m do stanice, koaks mora biti te duzine ali visak nemojte savijati u zavojnicu!

Jos neke napomene koje sam u direktnoj prepisci sa OH2EC dobio:
- Testove i merenja je vrsio na anteni koja je bila nekih 8-9m od zemlje.
- Antena ne bi trebalo da se mehanicki kaci na sredinu vec samo na krajevima. Pretpostavljam da joj smeta bilo kakva vrsta stuba ili objekta u blizini tacke napajanja.
- U tacku napajanja se moze dodati current balun - izolator 1:1 ali nije apsolutno neophodan u praksi.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #1 on 18.09.2014, Thursday, 15:18:12 »
Koliko mi se javljaju ljudi, vidim da je najveci problem kondenzatori od 60pF visokog napona. Oni se jednostavno naprave. Naprave se od jednostranog vitroplasta debljine 1,5mm. Za svaki kond iseku se dve plocice dimenzija 40mm x 110mm i spoje (zalepe se super-lepkom uz jak pritisak) onim stranama gde nema bakra. Tada se dobija debljina izolacije od 3mm i sa tim dimenzijama je kapacitet dovoljno tacno 60 pF a probojni napon vise desetina kV. Plocicu sam namerno racunao da je 40mm sirine jer ce tada lepo da upadne u vodovodnu cev Fi=50mm na koju se mota zavojnica.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #2 on 18.09.2014, Thursday, 17:57:16 »
Добро и практично решение, употребливо и на други места... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #3 on 18.09.2014, Thursday, 23:53:36 »
Samo je vrlo bitno (a to sam zaboravio da napisem!) da se plocica uradi tako da je sa svih strana barem po 2mm sira od bakarne folije da ne bi izmedju ivica kroz vazduh doslo do preskakanja varnice kod vrlo visokih napona. Dakle, dimenzije bakarne folije na svakoj plocici su 40x110mm a supstrat plocice je 44x114mm. Kad se napravi takav kondenzator i zaleme se izvodne zice, valjalo bi ga ili potopiti u nekakav lak ili lak-sprejem preprskati. Daleko najbolji je Poliuretan ako mozete doci do njega. Ko bas nista ne moze da nadje moze to sve pazljivo da premaze zenskim lakom za nokte.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #4 on 19.09.2014, Friday, 15:02:14 (Edited 11.04.2015, Saturday, 16:47:10) »
А зошто се за 6kV кондензаторите? Толкав напон ќе има каде што се ставени? ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #5 on 22.09.2014, Monday, 15:51:00 »
Zato sto se kod velikih snaga i u slucaju znacajnijeg neprilagodjenja mogu pojaviti vrlo veliki VF naponi. Verovatno bi i kondenzatori sa manjim probojnim naponom mogli da posluze ali ne manje od nekih 3kV. Razlika u ceni i dimenzijama izmedju 3 i 6kV nije toliko znacajna da se ne bi koristili ti od 5-6kV a pri tom je mnogo sigurnije.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #6 on 10.04.2015, Friday, 00:24:47 (Edited 10.04.2015, Friday, 21:13:51) »
Dvoje ljudi je u Srbiji do sada uradilo ovu antenu i posle pazljivog stelovanja kazu da su veoma zadovoljni i time kako radi  a i odradjenim vezama sa njom.

Trapovi se mogu i drugacije izvesti i ja sam upravo u fazi izrade ove antene ali sa drugacijim trapovima. Ja ih radim od koaksijalnog kabla koji tu ima dvostruku ulogu - u isto vreme je i zavojnica i kondenzator pa to pojednostavljuje i pojeftinjuje gradnju. Da bi trapovi bili rezonantni gde treba (izmedju 7,050 i 7,080MHz) treba koaksom RG58 namotati tacno 11,5 navoja a kao telo sam koristio komade bele vodovodne cevi za vodokotlic u toaletu a ona je spoljneg precnika 40mm i sasvim je dovoljno cvrsta za ovu namenu a pri tom lagana.



Antenu cu morati da pozurim sa stavljenjem jer sadasnja (Windom sa 6:1 balunom) nije vise za ozbiljnu upotrebu. Pokusacu da na kraju dam detaljnije utiske kao i specificne detalje za prakticnu gradnju.
Mislim da ova antena zavredjuje prilicnu paznju iz mnogo razloga.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #7 on 10.04.2015, Friday, 00:36:18 »
Ако оваа антена досега ја имаат направено само два радиоаматери, тогаш е сигурно многу тешка, односно не е едноставна да се изработи. Точно е за Windom антената, таа не е за сериозна работа. И јас ја имам, но не е тоа што ветува самата.
Hams do it! With Frequency

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #8 on 10.04.2015, Friday, 00:42:31 (Edited 10.04.2015, Friday, 01:10:14) »
Ovu antenu je do sada napravio veci broj ljudi po svetu ali koliko ja znam U SRBIJI do sada samo dvoje ljudi a ja sam treci. Postoji mogucnost da je ko zna jos ko to video po forumima i napravio a ne javlja se nigde da to kaze?!
Ne mislim da je antena teska za izradu cak suprotno.
Windom koju sada imam je stara skoro 20 godina i vec je popravljana i modifikovana vise puta, a samo je privremeno tokom ove zime bila rastegnuta da imam kakvu-takvu vezu sa drugarima i bilo je planirano da na prolece bude zamenjena. Sad ce se to i dogoditi.

Code: [Select]
http://www.dxing.eu/w3dzz.html
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #9 on 10.04.2015, Friday, 01:05:41 »
Јас како машинец и металостругар имам изработувано антени, меѓутоа само УКТ антени. Тоа се должи на фактот дека материјали за УКТ антена полесно се најдуваат, а и изработката не ми се чинеше тешка. КТ антените се малку поспецифични и не се баш едноставни да се изработат. Сепак би се обидел и јас да направам една ваква, но колку ќе е успешна не знам, или ќе се погоди или не. Но ме плаши тоа што малкумина ја изработиле успешно. Убеден сум дека е одлична антена и ќе имам во предвид да се обидам да ја изработам
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #10 on 10.04.2015, Friday, 01:34:44 (Edited 11.04.2015, Saturday, 16:03:36) »
Јас далечната 1986 година за прв пат се сретнав со w3dzz ,која за потребите на YU5FAL ја имаше направен Моме од Куманово,иначе мој добар другар и учител.Кога дојдов во касарната тој имаше направено дипол за 80 метри и ова  w3dzz ,за која знам дека ја правел по нацрт од книгата на др.Б.Метзгер.Воглавном со неа се работеа опсезите 7 и 14 Мхз ,а за 21 и 28 Мхз направивме една  delta loор варијанта. Траповите беа направени од пластична цевка на која и беа направени канали за жицата,а кондензаторите беа залиени внатре во цевките со пластика.Тогаш Куманово имаше доста фабрики од металопреработувачката струка и не беше проблем за радио-аматерите да добијат стручна помош .Се сеќавам дека повеќепати ја затегнувавме токму  w3dzz антената, бидејќи поради должината и тежината на траповите знаеше под дејство на ветрот да се попушти.Како и за сите диполи важи правило за слободен  простор наоколу. w3dzz беше поставена косо под некои 75% и барем 5 метри висина на најниската точка. На 7 Мхз се работеа CW врски и  3-4000 км. ( СССР ,Јапонија,САД).Особено Јапонија беше на *удар* бидејќи со ICOM 745  и линеарец од 300W лесно се правеа и неколку десетини врски на вечер,а за потврда мислам дека чувам сеуште по некоја QSL-ка. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #11 on 12.04.2015, Sunday, 07:36:57 (Edited 12.04.2015, Sunday, 07:43:41) »
Се сеќавам дека повеќепати ја затегнувавме токму  w3dzz антената, бидејќи поради должината и тежината на траповите знаеше под дејство на ветрот да се попушти.Како и за сите диполи важи правило за слободен  простор наоколу.

Со везици ???.

Не се зезам, навистина ме интересира ;).



Да бидам искрен, од целиот post разбрав некои 40%. Сметам дека ова не е доволно за еден почетник. Да, се сметам себеси за почетник во оваа проблематика... а верувам и барем 50% од останатите членови на форумот (ако не и повеќе).

Ќе дадам еден многу добар пример од еден филантроп reverse engineer. Колешката (претпоставувам врз база на nick-от ;)) има направено еден одличен туториал околу оваа проблематика (software reverse engineering). Знам, полесно е кога станува збор за софтвер (ти треба само PC и адекватен софтвер), но сметам дека е можно истиот принцип (со определени модификации, се разбира ;)) да се примени и во радио-техниката. Како за пример, ќе го дадам линкот од нејзините туториали ;). Кој е желен, може слободно да ги разгледа и проба да ги примени ;).

Code: [Select]
https://tuts4you.com/download.php?list.17
ПС: Ако детално ги следите туториалите, ќе забележите дека, дури и ако немате интерес од оваа работа, едноставно пристапот ве... навлекува ;D.

Мене ако ме прашате, треба професор да биде девојкава/дечково, но тоа е надвор од рамките на оваа тема ;).

Поентата на овој post е дека... би сакал нешто вакво да видам за радио техниката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #12 on 12.04.2015, Sunday, 14:14:02 (Edited 12.04.2015, Sunday, 18:23:38) »
Не со везици,ами со сајли Гига!!  Најниската точка е 5 метри,а највисоката беше 12-15 метри. Е сега проблемот со тебе - зошто не разбираш- радиоаматерите постојат од Маркони и Тесла ,па наваму!! До пред десетина години се се работеше на рака ( со мускули да кажеме! 8)),а потоа започнаа да се применува РС и тука.Ова со колешкава и нејзиниот сајт е неспоредливо бидејќи,пак ке кажам - радио-аматерите се посебна сорта на луѓе ,кои не веруваат мнооогу во теорија,ами се базираат на праксата.Ова антена што ја даде Дока е стара еден век,ама со новите технологии доживува ренесанса и се повеќе луѓе ја меркаат.Вечната тема кај радио -аматерите кои се бават со одржување врски е антената,подобрување на уредот и далечините кои се постигнуваат.Порано беше интересно да се прават линеарци од 2-3-5 Квати,ама за вистинските Дх- мејкери интересно е со мала јачина (QRPP )да се одржи врска на поголема далечина.Некому ова можеби му е смешно ,ама со1-2- 5- 10W да одработиш пример врска со Тајланд,е тоа е веќе -уметност! 8) Кога имаш QRPP уред единствено се надеваш на пропагациите и - антената! Значи,затоа аматерите постојано експериментираат,вршат проби,подобрувања.И не се *стиснати*,ами си кажуваат,се советуваат,се договараат.... Софтвер веќе одамна е направен и работи,било за пресметки или дури за прием и емитување на телеграфија со големи брзини,за испраќање слики преку метеорски трагови,за емитување на тест програми со рефлексија од месечината...
Радио-аматерите,за среќа се уште комуницираат по стариот добар метод на случајни и намерни средби,хам спирити,контести. Не знам колку ке ме разбереш ти,ама верувам дека некои форумџии знаат на што мислам.Z31GH лани беше со една *експедиција* во Германија,ни покажа слики,цени на уреди,слики од дружење.... Треба да се помине тоа за да се разбере. 8)

Споено мислење: 12.04.2015, Sunday, 18:23:38
Види линк  ;D


Code: [Select]
http://www.hamradio.hr/forum/index.php?board=18.0

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #13 on 12.04.2015, Sunday, 19:17:47 »
Ова со колешкава и нејзиниот сајт е неспоредливо бидејќи,пак ке кажам - радио-аматерите се посебна сорта на луѓе ,кои не веруваат мнооогу во теорија,ами се базираат на праксата.

Па и она не се базира на теории ;). Не си ги читал/гледал туториалите, ианку, многу практични се и нема премногу теорија во нив ;). Потебна е некоја основа, ама полека навлегува, не наеднаш ;). Брзината на учење е скоро линеарна, не експоненцијална ;).

Инаку, сајтот не е нејзин ;). Само линковите до туториалите стојат таму ;).

Го разгледав сајтот, но за жал, повторо, мал дел сватив :S.

ОК, нема везе ;). Претходниот post беше чисто како идеја ;). Продолжете си со дискусијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Reply #14 on 12.04.2015, Sunday, 20:15:08 »
Гига ,бараше сајт со софтвер за радио-аматери. 8)Има сајтови и без софтвер,само чист хардвер,Ама дури не пробаш,нема да знаеш... ;D ;D :D