Author Topic: Стабилизиран исправувач со напонска и струјна регулација 0-30В 0-5А  (Read 69352 times)

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Јас и еден мој другар го направивме овај исправувач од првиот пост што е дадена шемата ама наидовме на проблем на подесувањето на ограничувањето на струјата. За минимална струја го подесивме на 20mA така што при напон од 30v му ствивме отпорник од 1,5к оми и потенциометарот за струјата беше свртен на најголем отпор, а кога требаше на го подесиме за максимална струја решивме тоа да го напрајме да биди 1 ампер (зошто немавме трафо шо ке дава поке струја) и му ставивме отпорник од 30 оми исто при напон од 30в и потенциометарот го подесивме на најмал отпор и подесувавме на тримерот за максимална струја и одеше само до 200mA неможеше да се подеси за поголема струја послем пробавме за потрошувач да му врзиме сијалица од 12в и пак исто не пушташе исправувачо поќе од 200мА. Ги проверивме сите транзистори и диоди и сите беа исправни послем тој тримерот P2 го заменивме со тример од 22к и пак беше исто.Жичаните отпорници наместо 0,1ом се 0,15оми ама мислам дека не е тоа проблемот што вака се понаша исправувачот.
Дали некој знае до што можи да е проблемот?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
На плочката има три потензиометри еден од нив е за излезната струја, проверете да не е некој расипан тој што сте го ставиле, мене ми правеше ваков проблем, мислев дека е нешто до транзисторите ама испадна дека било до самиот потенциометар :)

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Го напрајвме. Проблемот беше во тоа што R1 не треба да биди 8,2 оми како што е во шемата туку 0,22 оми и тримерот за подесување на максималната струја му го кладовме 25к оми и сега се подесува

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Каде може да се најде овој 2н3053 барав секаде и нигде го нема, и патем дали постои некоја замена за него?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Toa e НПН транзистор 1W мислам,не го знам максималниот напон напамет.Замена : ВС 286,2N2219,2N3866,BD 137.... зависи на кое место ке го замениш.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Па ако не може да го најде, би требало на сите места каде што го има да бара замена за него ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Najbolje bi bilo da potrazis 2N3439 ili 2N3440 ili BC141. Takodje mozes probati sa 2N2218, 2N2219. 
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Направив нов исправувач и го сместив во кутија од стар касетен дек.
Еве како изгледа.





За инструментот имам напишано податоци во следнава тема
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7350.msg111765#msg111765
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Лудница! ;D Браво бре Жан! 8) До сега не сум видел вакво куќиште за исправувач.Уште кога ке речеш *дај вклучи го декот и стави напон на 14V * ,тоа ти е апсолутно уникатно.Без зезање,ми се допадна идеата! ;D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Навистина, одлична идеја ;) :D. Кај ти текнало, браво ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Хаха ;D, супер, нека се чудат која песна ја покажуваат бројките... ;) :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Песната се вика "Петнајс волти, еден ампер"  ;D ;D ;D
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хахахахахахаха ;D ;D ;D. Ме изнасмеа ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Носталгија! :'( Го имав одамна овој SONY во радиото РАДИО ГОЛДИ во Велес. Не знам каде заврши ,ама мајка му растуривме. ;D Уште еднаш - интересна изработка и честитки за иновацијата. ;) :D