Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27477 times)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници
« Reply #180 on 02.02.2013, Saturday, 22:10:13 (Edited 02.02.2013, Saturday, 22:13:11) »
Бидејќи не сум нарачувал од интернет до сега, ме интересира како ги одбирате производите или ај попрецизен да бидам како ги бирате продавачите. Им следите фидбек од купци, колку продале .... или како кој му дојде па ако стигне пратката ОК  ???

Споено мислење: 02.02.2013, Saturday, 22:13:11
Дали прво ги контактирате продавачите на маил пред да купите ?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Бидејќи не сум нарачувал од интернет до сега, ме интересира како ги одбирате производите или ај попрецизен да бидам како ги бирате продавачите. Им следите фидбек од купци, колку продале .... или како кој му дојде па ако стигне пратката ОК  ???

Споено мислење: 02.02.2013, Saturday, 22:13:11
Дали прво ги контактирате продавачите на маил пред да купите ?

Абе во принцип сите пракаат, нема лоши таму, јас на пример гледам кој има најниска цена и фидбек, тоа пресудува кај мене.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Абе во принцип сите пракаат, нема лоши таму, јас на пример гледам кој има најниска цена и фидбек, тоа пресудува кај мене.

...изгледа и јас така ќе се водам во изборот  :D
Еве сега ќе ја направам првата (first ever) порачка, па ако стигне и кога ќе стигне ќе ве информирам.  8)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Абе во принцип сите пракаат, нема лоши таму, јас на пример гледам кој има најниска цена и фидбек, тоа пресудува кај мене.

...изгледа и јас така ќе се водам во изборот  :D
Еве сега ќе ја направам првата (first ever) порачка, па ако стигне и кога ќе стигне ќе ве информирам.  8)

25 работни дена откако ќе поминат можеш да го контактираш продавачот, тој ќе ти каже дали ја пратил, ќе почекаш уште една недела и ке му кажеш дали е можно да го пратите повторно или да ми ги вратите парите во спортивно ќе морам да ви оставам негативен фидбек. Од тоа многу се плашат, да не им оставиш негативен фидбек, ако треба 10 пати ќе ти пратат само тоа да не им направиш.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Порачката е направена. Сега останува да чекам.



Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Сум ја подзаборавил темава и требаше да ве информирам за тоа како поминала мојата прва нарачка од ибеј. Како и да е поарно некогаш да одговорам отколку никогаш  :D
Еве вака... значи нарачката ја направив на 2 февруари, пратката била пратена на 4 февруари и нормално ко за првпат се искомплицираа работите и нарачката ми се изгуби негде во бермудскиот триаголник.  >:( Откако поминаа 25 работни дена ги информирав дека сеуште нема ништо стигнато на моја адреса па кинезите ми пратиле нова пратка, без дополнителни трошоци, која среќно стигна на 25 март после 50-тина дена. 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве вака... значи нарачката ја направив на 2 февруари, пратката била пратена на 4 февруари и нормално ко за првпат се искомплицираа работите и нарачката ми се изгуби негде во бермудскиот триаголник.  >:( Откако поминаа 25 работни дена ги информирав дека сеуште нема ништо стигнато на моја адреса па кинезите ми пратиле нова пратка, без дополнителни трошоци, која среќно стигна на 25 март после 50-тина дена.

Сосема нормална работа ;D. Ама не плаши дека ќе ги изгубиш парите ;), побарај си да ти пратат нов производ или да ти ги вратат парите, едно од тие две сигурно ќе прифатат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Во меѓувреме на оваа првата нарачка, направив и друга исто од Кина, која стигна релативно брзо. Некои  15-16 дена.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во меѓувреме на оваа првата нарачка, направив и друга исто од Кина, која стигна релативно брзо. Некои  15-16 дена.

Зависи од која провинција стигнуваат. Ако доаѓаат од Hong Kong, стигнуваат побрзо. Јас до сега сум нарачувал од Shenzhen и од Hong Kong, побрзо стигнуваат од Hong Kong.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Се што оди преку Hong Kong Post стига многу побрзо, за околу две недели, тоа штo оди преку China Post минимум 25 до месец дена, кога имам можност секогаш бирам продавач од Хонг Конг, макар и да е нешто поскап... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
пред 3-4 дена нарачав нешто...појма неам од каде, чекам за 2 недели ваљда ќе стигнат стварите :P

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
И првата (50 дена) и втората нарачка (15 дена) се од продавачи од Шенжен (  Shenzhen, China така беше наведено на ибеј). И двете се пуштени со  Standard Int'l Shipping. Незнам која му е разликата од Economy Int'l Shipping ама и вакво имам видено. Интересно е што и двете се пратени со хонгконг пост авионски, а праќачот има адреса Хонгконг а не Шенжен...
За оваа првата изгубената пратка второто праќање т.е препраќање било на 8 март. Така да и на оваа и требале 16-17 дена за да стигне.

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
здраво да прашам некој со искуство

имам порачано од интернет некој транзистори
и се уште ги чекам веќе 4 недели

не знам дали се задржани на царина и дали ќе добијам некое известување
од царината
или јас треба да проверам некаде во царина

поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а ти сигурен си дека воопшто се испратени транзисторите ?
доколку стигнаа и се на царина ќе беше најверојатно известен
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
ДА
испратени се би требало
значи ке ме известат
ок фала сепак