Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 27659 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
јас имам отворено pay pal акаунт со кој редовно си порачувам мали количини на производи од интернет :)
најчесто ebay ама има и некои други страни :)

ама како што разбрав да отвориш Paypal е доста комплицирано, вистина?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не баш, има некој работи на кој треба само да се внимава друго е се едноставно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline 2angel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
не баш, има некој работи на кој треба само да се внимава друго е се едноставно

јас пробав pay pal преку  тутунска пред 2 години, се пишав како Словенец, со македонска адреса, ја верифицирав сметката ми наплатија  не знам колку беше околу 2 долара, и сакав да порачам од Кина, и ми ја блокираа сметката, и ми бараат сега нова картичка, за одново да ја верифицирам сметката.

инаку имам преку moneybooker и одлично работи без проблем. најчесто нарачувам од Полска. нема никаков проблем со нив.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
неколку страни наназад наведив како се отвора pay pal акаунт, едноставно кога плаќате ви тргаат директно од картичка, не плаќате со тоа што го имате на акаунтот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници
« Reply #169 on 19.09.2012, Wednesday, 23:15:45 (Edited 20.09.2012, Thursday, 00:59:10) »
Еве, и јас да дадам позитивен feedback за „финтата“ со картиците на Devil ;D.
 Нарачав од ebay термо-паста, 1.98 долари за 30 грама (има и поголеми пакувања, 100, 200, 300 гарама, 1 килограм, ама ова беше само колку за тест ;)). Пастата стигна (по скоро два месеци, ама битно стигна ;D), така да, се е ОК, пари се префлаат, може да купувате со paypal со таа „финта“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници
« Reply #170 on 20.01.2013, Sunday, 16:11:18 (Edited 20.01.2013, Sunday, 16:16:27) »
Дали функционира уште
 „финтата“ со картиците на Devil ;D.

Откако регистрирав налог на ибеј, пробав да додадам картичка и стигнав до втората точка
Quote
2. Add Card (внесете ги вашите податоци)
арно ама кај картици ми дава само Виза. Е таква немам  :P
Доколку ова функционира да одам да извадам негде виза или џабе да не се мачам ???

Споено мислење: 20.01.2013, Sunday, 16:16:27
И ова не ми беше јасно
Во адреса кога регистрирав налог ја ставив домашната адреса ама сега гледам на се тоа што сум пишал вклучително и Македонија на крај додава Словенија. Неможе ли тоа да не го додава. Да не се чудам кај ми е пратката а таа се расшетува низ Словенија  ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали функционира уште
 „финтата“ со картиците на Devil ;D.

Откако регистрирав налог на ибеј, пробав да додадам картичка и стигнав до втората точка
Quote
2. Add Card (внесете ги вашите податоци)
арно ама кај картици ми дава само Виза. Е таква немам  :P
Доколку ова функционира да одам да извадам негде виза или џабе да не се мачам ???

Споено мислење: 20.01.2013, Sunday, 16:16:27
И ова не ми беше јасно
Во адреса кога регистрирав налог ја ставив домашната адреса ама сега гледам на се тоа што сум пишал вклучително и Македонија на крај додава Словенија. Неможе ли тоа да не го додава. Да не се чудам кај ми е пратката а таа се расшетува низ Словенија  ;D

Како прво на ebay сите продавачи не праќаат според адреса на paypal сите гледаат адредсаата на ebay што ја имаш ставено, а тоа нормално ќе си ја ставиш оваа во Македонија што ти е.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Финтата работи пред некое време јас регистрирав повторно нова картичка (на друго име)

на pay-pal адресата и не е битна, со договор со продавачот ќе ти испрати и во америка ако сакаш :D

картичката мора да има 16 цифри и код за верификација (тоа 3 цифрен број одпозади)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници
« Reply #173 on 20.01.2013, Sunday, 17:24:12 (Edited 20.01.2013, Sunday, 17:29:20) »
Како прво на ebay сите продавачи не праќаат според адреса на paypal сите гледаат адредсаата на ebay што ја имаш ставено, а тоа нормално ќе си ја ставиш оваа во Македонија што ти е.
Па би требало да е така  :)



Споено мислење: 20.01.2013, Sunday, 17:29:20
Дали картичката мора да е од некоја специфична банка или може да се регистрира виза од било која банка ???

Финтата работи пред некое време јас регистрирав повторно нова картичка (на друго име)

на pay-pal адресата и не е битна, со договор со продавачот ќе ти испрати и во америка ако сакаш :D

картичката мора да има 16 цифри и код за верификација (тоа 3 цифрен број одпозади)
@Devil
Од која банка беше оваа што си ја регистрирал?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Како прво на ebay сите продавачи не праќаат според адреса на paypal сите гледаат адредсаата на ebay што ја имаш ставено, а тоа нормално ќе си ја ставиш оваа во Македонија што ти е.
Па би требало да е така  :)

Абе ти кога ќе ти префрлиш парите ако ти е толку страв пиши му на тој од кај што си купил порака да ти ја прати пратката според адреса од ebay, јас секогаш така правам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали картичката мора да е од некоја специфична банка или може да се регистрира виза од било која банка ???

Може да биде Visa картичка од било која банка ;). И јас пред некое време регистрирав една картичка која беше на Охридска банка, немаше никаков проблем ;). Важно е само да има 16 цифри и да има три цифрен сигурносен код на задната страна (сите 16 цифрени картички го имаат, без разлика дали се Visa или не ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Финтата сеуште работи  :)
Виза од тутунска - денес ја конфирмирав картицата и ми земаа 1,5 €

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Финтата сеуште работи  :)
Виза од тутунска - денес ја конфирмирав картицата и ми земаа 1,5 €


Важи се тоа, ама почнаа ненормално многу да каснат, дури по два месеци, сега ми се случи нарачував нешто и го немаше тоа месец и поисе, му пишав на продавачот и ми вика ОК ке го пратиме повторно и после еден месец ете ги двете пачетцинја на врата ми стигаат.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ти е гајле, 1 доби фрии :D
јас ако доцнат си ги барам парите назад и си нарачувам од друг продавач, ако има нешто друго такво
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
ти е гајле, 1 доби фрии :D
јас ако доцнат си ги барам парите назад и си нарачувам од друг продавач, ако има нешто друго такво

Не побарав пари пошто од кого и да нарачаш исто е сега, нешто има проблеми и не стига, вака ке ти прати две и гајле ти е. Порано ми имаат стигано за 3 недели пратките, сега два месеци.