Author Topic: Ми прегоре делот, зошто ?  (Read 555 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ми прегоре делот, зошто ?
« Opened on 04.02.2011, Friday, 20:12:43 (Edited 05.02.2011, Saturday, 17:08:00) »
денес ми прегоре појачало со TDA7266 :( Пазете со тие интегралци г*вно невидено се. Го слушав на 12v и немаше проблем, после го ставив на 13 или 13,5W и не ни свирна. веднаш прегоре :( а во даташитит пише до 18V работи. изгледа ST појачалата не се квалитетни
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми прегоре делот, зошто ?
« Reply #1 on 05.02.2011, Saturday, 14:14:57 (Edited 05.02.2011, Saturday, 17:08:13) »
денес ми прегоре појачало со TDA7266 :( Пазете со тие интегралци г*вно невидено се. Го слушав на 12v и немаше проблем, после го ставив на 13 или 13,5W и не ни свирна. веднаш прегоре :( а во даташитит пише до 18V работи. изгледа ST појачалата не се квалитетни

Можно е при пуштање да му дошол пренапон, со што го напојуваш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ми прегоре делот, зошто ?
« Reply #2 on 05.02.2011, Saturday, 16:25:24 (Edited 05.02.2011, Saturday, 17:08:20) »
го напојував со правено напојување на 12в и немаше проблеми, после го ставив на 13в или 13,5в па не ни засвири... а одма потоа по грешка се споија плус и минус од напојувањето на кратко, до тоа не верувам да е бидејки од секундарен спој на плус и минис е штетно за напојувањето а неверувам и за интегралецот.....
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми прегоре делот, зошто ?
« Reply #3 on 05.02.2011, Saturday, 16:52:51 (Edited 05.02.2011, Saturday, 17:08:29) »
го напојував со правено напојување на 12в и немаше проблеми, после го ставив на 13в или 13,5в па не ни засвири... а одма потоа по грешка се споија плус и минус од напојувањето на кратко, до тоа не верувам да е бидејки од секундарен спој на плус и минис е штетно за напојувањето а неверувам и за интегралецот.....

Да, тоа не би требало да му штети на интегрираното коло, но како што реков, можеби дошол пренапон, од неиспразнет кондезатор или така нешто. Затоа секогаш празнете ги кондензаторите од исправувачката секција кога тестирате нешто, најубаво, со некој моќен отпорник од 100 оми краткоспојте ги позитивниот и негативниот извод од електролитските кондезатори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Ми прегоре делот, зошто ?
« Reply #4 on 05.02.2011, Saturday, 21:56:25 »
Од искуство, јас секогаш максимално ги избегнувам интегралците.Едноставно чудно лоши се  :)