Author Topic: Дајте предлог  (Read 1492 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Дајте предлог
« Opened on 28.09.2010, Tuesday, 23:59:37 (Edited 29.09.2010, Wednesday, 00:01:59) »
Луѓе ај дајте предлог за некој операциски засилувач што работи на 60+волти...

и по можност dual да биде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дајте предлог
« Reply #1 on 29.09.2010, Wednesday, 00:17:47 »
Ѕирни го LM675 само незнам дали е dual види. ;D
Code: [Select]
http://www.national.com/mpf/LM/LM675.html#Overview
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дајте предлог
« Reply #2 on 29.09.2010, Wednesday, 00:25:09 (Edited 29.09.2010, Wednesday, 00:28:48) »
не ми треба power opamp, некој обичен како tl072 таков некој...само немојте да ме разочарувате да ми кажете дека нема таков некој...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дајте предлог
« Reply #3 on 29.09.2010, Wednesday, 00:32:10 »
само немојте да ме разочарувате да ми кажете дека нема таков некој...
Мене ми изгледа дека нема таков opamp што работи накај 60V,a и што ќе ти со толкав напон? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дајте предлог
« Reply #4 on 29.09.2010, Wednesday, 00:34:38 »
А не можеш некако да го намалаиш напонот со знер диода или стабилизатор...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дајте предлог
« Reply #5 on 29.09.2010, Wednesday, 00:52:41 »
за намалување ке може, а некој па над 40В да работи???(40В ке е напојувањето)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дајте предлог
« Reply #6 on 29.09.2010, Wednesday, 02:04:56 (Edited 29.09.2010, Wednesday, 02:24:36) »
Е да, ако е за контрола на напонот, ќе мора на излез да мора да даде 40V :S.

Ај да побарам, па ќе ти кажам ;).

Споено мислење: 29.09.2010, Wednesday, 02:24:36
LM343A се напојува со +-55V напон, а на излез може да даде до +-35V напон, единствен проблем е што бара симетрично напојување :S.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дајте предлог
« Reply #7 on 29.09.2010, Wednesday, 12:36:35 »
па за напојување ке има приближно +50V и -5В, тие 50В ке се стабилизираат на 40В и со тие +40В и -5В ке се тера понатаму...а може и само со 40В да работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дајте предлог
« Reply #8 on 29.09.2010, Wednesday, 14:56:51 »
Не знам, ај ѕирни во datasheet-от, мада колку што видов во кружно куќиште (како за транзистори) e поставено интегрираното коло, така да изгледа релативно старо е, не знам дали ќе го најдеш во продавници кај нас :S. Можеби имаат направено некоја подобрена варијанта од него, во DIP куќиште, не знам, искрено не симнав datasheet за да видам, ова што гледав само во VRT гледав :S. Симни datasheet, можеби има DIP верзија од него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Дајте предлог
« Reply #9 on 29.09.2010, Wednesday, 17:08:28 »
Најчесто има DIP верзии од тие старите TO-18/х куќишта.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Дајте предлог
« Reply #10 on 14.09.2012, Friday, 03:41:34 »
Во вакви ситуации, може да се изведи, операциониот засилувач да "лебди". Односно, неговото напојување помеѓи Vcc и Vss да биде "константно", но во однос на главната маса да се менува. Сакам да кажам дека можеш да примениш и операционен засичувач за помал напон.

Не ти ја знам шемата, и незнам дали ова што го зборувам е применливо во твојата ситуација/шема. Ако ја приложиш шемата, можеби би можел да ти ја модифицирам.

Ако е шемата за стабиелн исправувач (извор на напојување), проблем е што пак ќе ти треба некој барем мал негативен напон, за да можеш излезниот напон да го намалиш до нула.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дајте предлог
« Reply #11 on 17.09.2012, Monday, 03:53:54 »
за напојување ми беше потребно, ама најдов друго напојување па ова веќе нема да ми треба...ке ја затворам темава...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)