Author Topic: За табела за кондензатори  (Read 3909 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #15 on 09.10.2010, Saturday, 15:22:19 »
Зошто мислиш дека е претерување да сравиш 100 в кондензатор? Ако имаш можност слободно стави!
Па тоа го мислам заради големината на кондензаторот. :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #16 on 09.10.2010, Saturday, 15:28:03 »
Тоа е како : јапонска туба од 10 л,ама мала како кибрит! :D :D :D ;) Се што е убаво - е големо!!! ;) :D ;) :o

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #17 on 09.10.2010, Saturday, 15:45:16 »
Тоа е како : јапонска туба од 10 л,ама мала како кибрит! :D :D :D ;) Се што е убаво - е големо!!! ;) :D ;) :o
Е тоа да,ама што викаш се што е убаво-е големо па и понекогаш не е до толку убаво :).На пример имаш некое коло во кое треба да се стави кондензатор од 10.000 микрофаради со работен напон од 16 волти,а ти наместо тоа ставаш ист кондензатор од 10.000 микрофаради,ама со работен напон од 100 волти тогаш само кондензаторот ќе ти го зафати цел простор во кутивчето. :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #18 on 09.10.2010, Saturday, 18:34:02 (Edited 09.10.2010, Saturday, 18:40:44) »
Kakva e razlikata megu elektrolitski i obichen kondenzator? :)

Quote from: Администрација
Пишувај на кирилица !!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #19 on 09.10.2010, Saturday, 18:40:10 »
обичен или блок кондензатор ти се поставува во колото како сакаш,значи изводите нема минус или плус(нема да експлодира,да се оштети кога ќе се поврзе обратно) додека пак електролитскиот може да пукне,и експлодира ако се поврзе обратно!

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #20 on 09.10.2010, Saturday, 18:45:38 »
 блок кондензаторите се составени од две метални и две хартиени ленти намотани во ролна и излегуват два изводи секој од нив поврзан е со металните ленти , а акј електролитските се составени од две аломиниумски ленти и две хартиени ленти натопени со електролит и се ставени во аломиниумски сад. Аломиниумскиот сад е редовно и минус на кондензаторот и ако го згрешис поларитетот на кондензаторот можи да пукни како што рече skols

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Готово најдов подршка  :) и фала за објаснувањето  :) значи нема врска ако ми се бара електролитски во шемата да му клам блок кондензатор?  нема да има никаков проблем така? :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #22 on 10.10.2010, Sunday, 12:35:42 (Edited 10.10.2010, Sunday, 12:37:58) »
Како може  да нема врска (наместо електролитски кондензатор да ставиш блок кондезатор). Ќе има проблем и тоа голем  ;D.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Готово најдов подршка  :) и фала за објаснувањето  :) значи нема врска ако ми се бара електролитски во шемата да му клам блок кондензатор?  нема да има никаков проблем така? :)
Како може  да нема врска (наместо електролитски кондензатор да ставиш блок кондезатор). Ќе има проблем и тоа голем  ;D.
Пааа не секогаш.Пример ако во некое коло пишува дека треба кондензатор од 0.1uF 16V,а ти ставиш од 100nF 63V тогаш нема да има проблем(според мене :D).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
За шото е оваат тбелата за кондензатори и отпорници ???
И за што служи ???
 ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
За шото е оваат тбелата за кондензатори и отпорници ???
И за што служи ???
 ;) :)
Таа табела служи за сите видови на отпорници и кондензатори што ги произведуваат фирмите,како на пример решаваш задача и одговорот ти е 950 оми.Во продавница кога ќе отидеш и ќе им речеш дајте ми отпорник од 950 оми они ќе ти дадат од 1кило ом.Таа табела сите земји ја користат!Ти нема да бараш отпорник од 950 оми туку ќе си видиш во табелата кој ти е најблиска вредност на таа вредност ќе ја заокружиш!

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Како може  да нема врска (наместо електролитски кондензатор да ставиш блок кондезатор). Ќе има проблем и тоа голем  ;D.
е добро каква е разликата сакам да знам  ако ти бара електролитски кондензатор 47uF а ти му клајш блок кондензатор исто 47uF дали ке има некој проблем?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Како може  да нема врска (наместо електролитски кондензатор да ставиш блок кондезатор). Ќе има проблем и тоа голем  ;D.
е добро каква е разликата сакам да знам  ако ти бара електролитски кондензатор 47uF а ти му клајш блок кондензатор исто 47uF дали ке има некој проблем?
Јас мислам дека максимален капацитет на блок кондензаторите е докај 5uF,поправете ме ако грешам :).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ај да купам некој блок од 47мФ....Кој продава?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
хахаха!!