Author Topic: За табела за кондензатори  (Read 3907 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
За табела за кондензатори
« Opened on 16.09.2010, Thursday, 09:16:15 »
Вака сега ве молам да ми најдете табела со кондензатори кои ги има по продавниците за електронски компоненти.Барањето ми е да ставите табела дека правам на пракса една задача и сега ми е  потребна листа од кондензатори!!!!Ако може некој да ми ја прегледа дали ми е точна еве ја задачата таа гласи вака:да се пресмета и изработи предзас. со о.з. за :кристален микрофон Uizm=80mV Rizm=100Komi  AFK=100Hz i 8KHz со неинвертирачки влез па сега дали може некој да ми каже дали ми е точно ова(нека пресмета) мене ми испадна следново  C1=150nF,C2=34nF,C3=2nF i Cf=4nF дали постојат овие кондензатори (од 150 знам дека има)  но за 34nF,2nF и за 4nF???

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #1 on 16.09.2010, Thursday, 09:50:27 »
150n има,
34n нема, најблиска станардна вредност е 33n,
2n има,
4n нема, најблиска станардна вредност е 3n9.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #2 on 16.09.2010, Thursday, 09:56:12 »
фала ти многу  Лорд Зи!! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #3 on 16.09.2010, Thursday, 15:45:38 »
Има повеќе стандарди за кондензаторите по кои се означуваат, најкористена е Е12 и Е24 серијата на стандардизирани ознаки (почеста е Е12, бидејќи кондензаторите најчесто имаат 10% толеранција на нивната вредност, Е24 серијата на ознаки се користи за 5%-на толеранција на кондензторите, што значи дека најесто Е24 серијата се користи кај отпорнциите ;)).

Еве една табела во кој се ставени вредностите (барем редот, значи цифрите, истиот начин на означување важи и за отпорниците) за сите серии, од Е6 до Е192 ;).



Source:

Code: [Select]
http://electronicsbus.com/eia-e6-e12-e24-e48-e96-e192-resistors-capacitor-values/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Фала ти многу Гига,реп имаш од мене,не за друго еден другар ми рече да му ја решам задачата па и на него му ги најдов кондензаторите во табелата!! ;D

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #5 on 09.10.2010, Saturday, 01:51:02 »
dali mozi nekoj da mi kazi dali ima golema vaznost voltazata na kondenzatorite ili mozi da klajsh kakov sakash samo da e tochen vo faradite.... i se izvinuvam za tekstot sho ne e so makedonska podrshka no nemam na ovaj kom makednoska podrshka pa zato  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #6 on 09.10.2010, Saturday, 02:01:35 »
dali mozi nekoj da mi kazi dali ima golema vaznost voltazata na kondenzatorite ili mozi da klajsh kakov sakash samo da e tochen vo faradite.... i se izvinuvam za tekstot sho ne e so makedonska podrshka no nemam na ovaj kom makednoska podrshka pa zato  :)
Да има многу голема врска!Ако ставиш некој кондензатор со голема разлика во волтажата зборам за помалку може да пукне или пак ако го поврзеш обратно.Пример имаш некое коло со работен напон од 100 волти и во напојувачкиот дел пишува дека треба кондензаторот да биде со работен напон од 100 волти,а може и погоре,а ти на пример ставиш од 63 волти тогаш кондензаторот ќе пукне и ќе се расипе. ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #7 on 09.10.2010, Saturday, 02:02:49 »
i se izvinuvam za tekstot sho ne e so makedonska podrshka no nemam na ovaj kom makednoska podrshka pa zato  :)

Инсталирај

Кирилична поддршка на Windows XP
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5.0
македонска поддршка на Windows 2000
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1376.0
македонска поддршка во Ubuntu Linux 8.10
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=877.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #8 on 09.10.2010, Saturday, 02:07:00 »
a ako klajsh so pogolema voltaza nema da mu bidi nishto i do kolku pogolema mozi da se odi a da raboti normalno koloto ? :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #9 on 09.10.2010, Saturday, 02:11:31 »
за работен напон можеш да ставиш поголем, ама не помал...колото што го правиш и да е на 12V а ти да ставиш кондензатор со работен напон од 63V (или пак 100V) ништо нема да му биде, само многу простор ке зафаќа....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #10 on 09.10.2010, Saturday, 02:12:21 »
a ako klajsh so pogolema voltaza nema da mu bidi nishto i do kolku pogolema mozi da se odi a da raboti normalno koloto ? :)
Да!Според мене колку поголем работен напон толку подобро,ама не со претерување на пример ако пишува дека треба да е 16 волти,а ти ставиш 100 волтен кондензатор тоа е веќе претерување,а за мала разлика како на пример треба кондензатор барем со 50 волтен работен напон,а ти ставиш со 63 волти тоа би било добро. :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #11 on 09.10.2010, Saturday, 11:17:27 »
ok fala mn mi pomozifte :) i da ne znajte od kaj da instaliram makedonska podrshak za windows 7? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #12 on 09.10.2010, Saturday, 11:31:58 »
Зошто мислиш дека е претерување да сравиш 100 в кондензатор? Ако имаш можност слободно стави!

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #13 on 09.10.2010, Saturday, 12:20:25 »
ok znachi nema vrska voltazata kolku bilo da e samo da ne e pomala ? :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: За табела за кондензатори
« Reply #14 on 09.10.2010, Saturday, 13:17:05 »
Точно така ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio