Author Topic: Дали се еквиваленти 4558 и NE5532 :D  (Read 1202 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Дали се еквиваленти 4558 и NE5532 :D
« Opened on 08.03.2013, Friday, 20:36:19 (Edited 08.03.2013, Friday, 20:46:39) »
Дали овие горенаведени операциски засилувачи можат да се користат како замена 1 за друг...

-имаат исти распоред на пинови
-имаат слични карактеристики во даташит

дали има некој што има работено со овие интегрални кола? :)

не ми треба скроз исти карактеристики, ne5532 има поголем број транзистори и подобра филтрација, само дали можат да се заменат 1 со друг :P


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 4558 и NE5532
« Reply #1 on 08.03.2013, Friday, 20:39:40 »
Среди си го насловот, после ќе ти ја префрлам темата во соодветниот директориум
односно и вака и така ќе биде префрлена, само зависи каде, дали канта или кај што му е место :D

Околу прашањето, зависи од тоа за која намена ќе се користат, во одредени случаеви може да се прави некоја таква замена, но некогаш не е препорачливо
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: 4558 и NE5532
« Reply #2 on 08.03.2013, Friday, 20:46:19 »
ок браос, јак си мојш да ја избришиш темава....ко чоек прашав, ак нечинит местово префрли ја, шознам јас имат 1000 форуми овде -.-   

во врска со ова...прашувам дали има некој искуство со овие и има пробано замена, во теорија од прилика би требало да успее. ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Значи види вака, јас и другите од администрација делиме од нашите пари за вие да можите тука да прашате нешто, никој не те обврзува да седиш, ако не ти е интересно оди си, не те држиме со сила.
Има правила по кој сакаме да се држат членовите, што има тука лошо, кога ќе ја види темава некој ќе си мисли правиш споредба на колата, а кога ќе ја отвори ќе се разочара оти нема ништо од тоа тука, затоа бараме насловите да се малку по прецизни за некој ко ќе дојде да знае за што се работи без да ја отвора темата.
Не ми е мене работата само да бришам, затоа ти реков среди си ја, за време што го пишувам ова јас ќе ја средев, да, ама не е тоа работата, треба членовите да научат дека тие го градат форумот, не јас, јас тука сум од време на време да видам што како, да не има проблем и слично, јас сам не можам да дискутирам и да го оформувам форумов.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Двете кола се операциски засилувачи и во принцип може да се заменуваат едно со друго.

П.С. Припази каде пишуваш и како пишуваш, ќе биде подобро за сите.
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Пишувам литературно, се придржувам на правила....сега 1 грешка и одма сечи. Не реков дека ќе си одам, туку тој делот
и вака и така ќе биде префрлена, само зависи каде, дали канта или кај што му е место :D
ме иритира некој да се прави паметен...се "покорувам" од почитување зш сте сепак админи и благодарение на вас постои форумов и морате да одржите ред, ама нервот ми се крева на моменти. Ќе го сменам и насловот, не е проб ;) .

Двете кола се операциски засилувачи и во принцип може да се заменуваат едно со друго.
Иначе фала :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Stiffy стално се расправаме( не само со тебе) за овие круцијални работи : Форумот е МАКЕДОНСКИ и тука се пишува македонски правописно со МК поддршка.Значи ,дома  или со пријателите можеш да си зборуваш и да се допишуваш како сакаш,ама на Форумов почитувај ги правилата.
На многумина им се *крева нервот* кога те ( ве) читаат,па затоа малку олабави и не пламнувај за секоја добронамерна опомена.Девил да сакаше можеше веднаш и да го избрише постот бидејки правилата тоа му го дозволуваат.Сепак,да ти одговорам - во пракса двете кола исто се понашаат само 5532 има помал шум ,ако ти е за влезен предпојачувач ( во НФ техниката).На друго место резултатите би биле исти.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Батка...јас значи секогаш исклучиво кирилица пишувам, а на форумов и литературно почнав. :D

Овде очекував твој одговор затоа што знам се бавиш со аудиотехника, а RCF, JBL и останати имаат обилна употреба на 5532. Знам дека имаат помал шум, поголем број на транзистори и подобар филтер. Се работи за количина и цена, 5532 можам да ги набавам мн поевтино и поголема количина па ако може подобро да земам 5532, предпојачало правам, и миксета USBlaster поправам.
во пракса двете кола исто се понашаат само 5532 има помал шум ,ако ти е за влезен предпојачувач ( во НФ техниката).На друго место резултатите би биле исти.
овај дел ме интересираше, фала многу...искуство е искуство и покрај теоријата :))

П.С. ова stiffy немора да го пишуваш со голема буква, детиште сум уште xD