Author Topic: ТВ LED Samsung UE32H5303AW BN44-00768A - oд гром непознати елементи [РЕШЕНО]  (Read 9781 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не би рекол Кај постарите извеби на мрежи нема опто па нема “пумпнње“

Мислев баш на класично трансформаторско... како класичен трансформатор, не на некоја варијанта на SMPS.

Старите мрежи кај телевизорите (оние навистина постари што беа) имаа намотка на секундарот која се враќаше повторно кон примар и таа се користеше за feedback.

Заднинското ќе се реши и без тие 13 волти. тоа е мој проблем и ќе го решам

Таа информација ми е потребна за да видам дали друг предлог што ќе дадам е изводливо и евтино решение.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да е со фиксен напон? не би рекол, сигурно има некоја пост регулација, како кај задинското во случајов, ова со опто демек по ефикасно а во конкретниов случај нема да има пробблем доколку мрежниот напон е константен, но може и за 10-20% нема да имаш проблем....
Едит
Уствари без оптокуплер, напојувањето е исто како класично трафо...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Старите мрежи кај телевизорите (оние навистина постари што беа) имаа намотка на секундарот која се враќаше повторно кон примар и таа се користеше за feedback.
Не скоро 90% сум сигурен дека немаше feedback. Сепак треба да видиме шема

А исто бидејќи и за новата мрежа неможам од ракав да кажам точно како фунционира само знам дека истиот трансформатор ги генерира и двата потребни напони за работа на ТВ-от
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не скоро 90% сум сигурен дека немаше feedback. Сепак треба да видиме шема

Не ми веруваш? Отвори полнач за телефон, било кој, само да е некој постар, од времето на simple моделите, но не најстарите што беа баш со класични трансформатори. Период од кај 2005-та, 2006-та до кај 2010-та, 2011-та. Ист принцип на работа имаат и они. Има дополнителна намотка во секундар која се враќа во примар, нема оптокаплер... и затоа им шантраше напонот на излез ако се оптовареа, па често знаеја да ги наддимензионираат и неоптоварени, да даваат по 7, 8V. Кога ќе се оптоварат, даваа по 5V.

Слично би се случувало и кај старите CRT телевизори да не се палеа на копче директно од мрежа, т.е. да немаа stand-by (а голем дел и немаа)... а и компонентите имаа поголеми толеранции и поквалитетно се изработуваа, па затоа и не пречеше мало шантрање на напонот на излез.

Се разбира, ова не беше последица само на тоа што немаше оптокаплерска повратна врска, туку и бидејќи самите SMPS контролери од тој период беа... такви какви што беа... недоусовршени од тој аспект.

А ако правиме муабет за црно-белите... па тие и sync за вертикала земаа од мрежа ;D ;D ;D.

А исто бидејќи и за новата мрежа неможам од ракав да кажам точно како фунционира само знам дека истиот трансформатор ги генерира и двата потребни напони за работа на ТВ-от

Јас во описот на сликава гледам само 13V.



Провери дали истиот напон се користи за напојување на заднинското осветлување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Слично би се случувало и кај старите CRT телевизори да не се палеа на копче директно од мрежа, т.е. да немаа stand-by (а голем дел и немаа)... а и компонентите имаа поголеми толеранции и поквалитетно се изработуваа, па затоа и не пречеше мало шантрање на напонот на излез.
Видов шема нема  feedback
Плус тоа и тие што беа со стендбај се вклучуваа преку реле или опто ама само како пркинувач.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Видов шема нема  feedback

Можно е некои да немале, јас тие што сум ги гледал имале.

Патем, таа намотка често е обележана како да е на примар, но всушност има функција за контрола на излезниот напон од секундарот... а кај полначи од телефони, навистина и е секундарна намотка, па се враќа назад кон примар... само што е намотана на тој начин да изгледа како да е примарна намотка (излезите и се од примарната страна).

Провери дали се работи како што треба ако донесеш 12V напон од ATX. Ако работи... знаеш понатаму ;). Тоа ми беше идејата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
еве дел од шема беко 12.1




Прашање
Дали можам и со кој напон што можам де го редулирам континуирано и со каков поларитет да почнам (без опто) за да заработи предметното напојување во темата.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еве дел од шема беко 12.1

[...]

И еве каде е feedback coil ;).



Дали можам и со кој напон што можам де го редулирам континуирано и со каков поларитет да почнам (без опто) за да заработи предметното напојување во темата.

Не те разбрав... не ти се допаѓа предлогот за ATX-от, сепак сакаш да го преправаш оригиналното напојување од телевизорот да биде без оптокаплер, да биде со тример? И од каде да почнеш, тоа прашуваш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
И еве каде е feedback coil
Giga, сега ти мене ме навреди. Иако не сум по теоријата, во тие 45 години сепак “нешто“ сум научил и знам.
Многу добро знам дека обележаниот дел е повратна врска (на некој начин како и во аудиото да не дојде до неконтролирано засилување...) ама не ја следи секундарната страна.
Не мора со  ATX-от имам добар извор со регулација 0-30 волти 3 ампери.
Наместо тоа доволен е  еден тример пот. од 25-47к и сето тоа да го змени онаа што го предлагаш, а тоа е веќе сторено и ситуацијата е иста што значи дека немам проблем во feedback-от.
Има еден трафо кој дава два независни напони, еден за МВ и еден за заднинското.
Во големата слика во десен ќош горе е конекторот за заднинското.
Има и други решенија може и со ТОР може и со ZD08 , може и со други кит комплети (некои моментално ги немам за проба, ги очекувам)
Quote
сепак сакаш да го преправаш оригиналното напојување од телевизорот да биде без оптокаплер, да биде со тример? И од каде да почнеш, тоа прашуваш?

Да би сакал од чиста радозналост (инаку ако си ја прател темата пишав дека имам решение само со други плочи)
Да сега сакав без опто ама како пишав погоре сега и тоа отпаѓа.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Giga, сега ти мене ме навреди. Иако не сум по теоријата, во тие 45 години сепак “нешто“ сум научил и знам.
Многу добро знам дека обележаниот дел е повратна врска (на некој начин како и во аудиото да не дојде до неконтролирано засилување...) ама не ја следи секундарната страна.

Што е примар а што секундар, е многу дискутабилно ;). На пример, јас имав направено проект со лампашки предзасилувач и немав на располагање трансформатор 1:1, барем не некој со мала моќност (бидејќи е предзасилувач, не троши многу струја), па искористив два класични трансформатори, со тоа што вториот беше врзан обратно - излезот од првиот (неговиот секундар) се врзуваше за (според „пропис“) секундарот на вториот, за да на неговиот (според „пропис“) примар, добијам пак 230V~ ;).

При мотање на трансформатор (било каков, па и SMPS), генерално земено, сите намотки се намотано околу едно јадро, така? Е сега, која намотка е примар, која секундар, одредува дизајнерот на трафото (врз база на тоа каде ќе се користи). Ние само гледаме „ова е примар, ова е секундар“ врз база на шемата, така :)?

Поентата ми е следна. Баш примарната намотка во SMPS-от од примерот кој го имаш дадено (па и било кој SMPS), предизвикува „реакција“ (импулс, пулсирање) на било која намотка намотана на тоа јадро. Генерално земено, ако на само една намотка се носи импулсен напон, а поенатата на сите останати е да ја пренесат моќноста од оваа првава (примарната), какви се тогаш другите намотки :)? Се разбира, секундарни ;). А дали намотката ќе биде нацртана на примар или на секундар, или дали ќе и бидат контактите од примарната или секундарната страна, е сосема ирелевантно ;). Генерално, тоа е секундарна feedback намотка. Намотка, чија цел е да ја контролира примарната, да определи колкав сооднос импулс-пауза или број на импулси ќе има на примарната страна, за тоа адеквантно да се рефлектира на секундарната страна. Епа, ако нема директна галванска врска меѓу feedback намотката и примарната намотка, каква намотка е таа :D. Се разбира, секундарна ;). Можно е контактите да бидат на примарната страна, што не значи дека е примарна намотка ;).

И зе извинувам ако те навредив, немав таква намера ;).

Не мора со  ATX-от имам добар извор со регулација 0-30 волти 3 ампери.

Пак не се разбравме :P :D. Поентата ми беше да преправиш ATX и фиксно да го напојува телевизорот, евтини се, 500 денари :). Ако работи на 12V, купи еден и преправи го :). Нема повеќе од 3, 4A да влече сигурно, а за толкава јачина на струја, не ти треба ни кулер ни ни ништо, слободно може да го извадиш ;).

Наместо тоа доволен е  еден тример пот. од 25-47к и сето тоа да го змени онаа што го предлагаш, а тоа е веќе сторено и ситуацијата е иста што значи дека немам проблем во feedback-от.

Сакаш да кажеш дека, како и да го подесиш потенциометарот, напонот никогаш не е поголем од 7.5V (или колку и да беше... не ми текнува сега, но далеку од 13V беше)?

Да, ако ова е вистина, тогаш проблемот најверојатно е на примарната страна.

Има еден трафо кој дава два независни напони, еден за МВ и еден за заднинското.
Во големата слика во десен ќош горе е конекторот за заднинското.

Колкав е тој напон и дали тој напон е ОК? Мислам, дали работи заднинското осветлување со тој напон? Дали има две секундарни намотки, а еден SMPS контролер? Мислам дека е ваква ситуацијата, ама не сум сигурен, затоа прашувам.

Да би сакал од чиста радозналост (инаку ако си ја прател темата пишав дека имам решение само со други плочи)

Знам, тоа прочитав, ама не те сватив дали мислиш на други плочи (сосема различни од оригиналната) или мислиш на онаа што пријателот ти ја дал (која е иста со оригиналната) од која имало вадено компоненти.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Пак не се разбравме :P :D. Поентата ми беше да преправиш ATX и фиксно да го напојува телевизорот, евтини се, 500 денари :). Ако работи на 12V, купи еден и преправи го :). Нема повеќе од 3, 4A да влече сигурно, а за толкава јачина на струја, не ти треба ни кулер ни ни ништо, слободно може да го извадиш ;).
A бре Giga,  Toma не е од вчера  Имам добро голо напојување (од  Али) од 3 долари кое врши работа.
Quote
Сакаш да кажеш дека, како и да го подесиш потенциометарот, напонот никогаш не е поголем од 7.5V (или колку и да беше... не ми текнува сега, но далеку од 13V беше)?
Да, ако ова е вистина, тогаш проблемот најверојатно е на примарната страна.
Да  тоа го кажав не се зголемува а може да се намали, како не скопча.
А сега зошто ти не ми веруваш.
Quote
Колкав е тој напон и дали тој напон е ОК? Мислам, дали работи заднинското осветлување со тој напон? Дали има две секундарни намотки, а еден SMPS контролер? Мислам дека е ваква ситуацијата, ама не сум сигурен, затоа прашува
Па пишав некаде назад дека има едно трафо кое е побудено од еден чип а истото трафо ги генерира двата напони.
Само 13 волти не вршат работа затоа што ги нема коректните напони за позадинското.
Quote
Знам, тоа прочитав, ама не те сватив дали мислиш на други плочи (сосема различни од оригиналната) или мислиш на онаа што пријателот ти ја дал (која е иста со оригиналната) од која имало вадено компоненти.
Пак не си бил на час. Мислам на други плочи за кои пишав наназад а оние од пријателот се пресни не се во исто време со првите
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Проба со отпорни(ТРИМЕР) или не... ? И ако да, што бидна ?

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Што е примар а што секундар, е многу дискутабилно ;). На пример, јас имав направено проект со лампашки предзасилувач и немав на располагање трансформатор 1:1, барем не некој со мала моќност (бидејќи е предзасилувач, не троши многу струја), па искористив два класични трансформатори, со тоа што вториот беше врзан обратно - излезот од првиот (неговиот секундар) се врзуваше за (според „пропис“) секундарот на вториот, за да на неговиот (според „пропис“) примар, добијам пак 230V~ ;).

Зошто е дискутабилно?
Примарна страна на трансформаторот е влезната страна, секундарна страна е излезната страна.
Не е важно каков е дизајнот на трансформаторот, неговата поставеност/поврзување во шемата одредува која намотка/и  е/се примарна/и која/и секундарна/и.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да  тоа го кажав не се зголемува а може да се намали, како не скопча.
А сега зошто ти не ми веруваш.

Ти верувам, не е дека не ти верувам, само сакам да потврдам ;).

Па пишав некаде назад дека има едно трафо кое е побудено од еден чип а истото трафо ги генерира двата напони.
Само 13 волти не вршат работа затоа што ги нема коректните напони за позадинското.

Можно е да сум го промашил тоа или да ми текнува... темава малку стана „километарска“ :P :D... не поради друго, кога се нема шема, вакви кварови стануваат комплицирани :-\.

Пак не си бил на час. Мислам на други плочи за кои пишав наназад а оние од пријателот се пресни не се во исто време со првите

Ако имаш други исправни, јас лично би пробувал со другите плочи, не би се замарал многу околу расипанава... ако сакаш да експериментираш, експериментирај, но само ако не е временски критично за клиентот... ако е... јас лично, не би се замарал многу. Не би се замарал ако не можам да најдам шема... или ќе купам оригинал плоча од некаде, нова.



Пак се нудам, размисли, дали сакаш да пробам да најдам шема по „дубиозни“ места... со тоа што, имај на памет дека можно е да потрае (една недела, 10 дена, така нешто).

Зошто е дискутабилно?
Примарна страна на трансформаторот е влезната страна, секундарна страна е излезната страна.
Не е важно каков е дизајнот на трансформаторот, неговата поставеност/поврзување во шемата одредува која намотка/и  е/се примарна/и која/и секундарна/и.

Апсолутно дека е така ;). Само што ова често не е означено вака на шемите ;). Те „ограничува“ мисловно што е примарна, а што секундарна намотка. Практично, feedback намотката е секундарна, напонот кој се јавува на нејзининте краеви е последица на импулсите кои доаѓаат во примарната намотка, така да... секундарна е :)... без разлика на тоа на која страна се поставени пиновите преку кои треба да се земе напонот од feedback намотката ;).

А да не правам муабет што, ако ја претстави намотката на сервисната шема како да е на секундарна страна, со водови кои враќаат назад кон примарната страна, тоа ќе изгледа како „неверојатен ризик од високонапонски аспект :o“... што може да биде апсолутно неточно ::). Се зависи од тоа како се мотани и одвоени намотките од примарната и секундарната страна, само тоа е важно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Секоја намотка која добива/прима сигнал, како и да е означена во шемата е примарна намотка.
Секоја намотка која испракја/вади сигнал како и да е означена на шемата е секундарна намотка. Сигналот на краевите на секундарната намотка е последица на работењето на примарната намотка.
Начинот на кој се мотани намотките и нивниот редослед не играат никаква улога во тоа.
Feedback намотката е секундарна намотка без разлика на тоа што се користи за контрола на примарната намотка, сигналот на нејзините краеви е генериран од работењето на примарната намотка.
Сепак се ВРТИ !!!