Author Topic: Докажувања помеѓу членовите, Како правилно се прават звучни кутии  (Read 3851 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Според мене, верност на репродукција е: што снимил микрофонот, без разлика каде бил поставен и неговата позиција, тоа е она што е снимено и најверна репродукција на тоа е само ако го пуштиме истото на некој музички систем, кој не мора да биде баш Hi-End, но барем изворот на звук ни е „неоштетен“, па од таму следува дека ќе добиеме и најмали „изобличувања“ во однос на реалната снимка (не како ние сме го чуле, туку како е снимено).
Ова ти е прецизно: „според мене,верност на репродукција е......“ Е па видиш,тоа е според тебе и можда неколку други,а во сите книги,списанија и речници стои дефиниција: верност на репродукција е споредба измеѓу слушнатиот звук на концерт и звукот дома репродуциран од снимка од истиот концерт.Ова дефиниција е измислена многу години пред да се родам јас а можда и ти,па мислам боље е да не измислуваме топла вода и нови дефиниции.

И која е поентата да купам скап систем за репродукција кога мене снимаката ми е уништена уште „во старт“, во студиото во кое се снимала :S? Според мене, нема поента, само ќе звучи лошо, лошиот мастеринг уште толку повеќе ќе се истакне благодарение на квалитетната опрема, и јас само ќе „ги мачам“ ушите со исклипуван продукт ::).
Стварно има лошо мастерувани снимки,али ради нив не е поента да користиш лоши звучници. Поентата е да си купиш ЦД со добра музика и добар мастеринг,па ќе уживаш у добриот звук на квалитетна опрема.  :)
Пак дробам многу,какво купување ЦД,торент му е мајката.  ;)

Споено мислење: 09.05.2011, Monday, 00:52:10
Еве што се подновив вчера,ама не ме бендисуваат баш многу, а се 500 ЕУ.

Batka, стварно плати само 500 ЕУР за овие Мартин Логан,тие се бајаги поскапи?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,толку се  реално.Не се нови,половни,ама не ме воодушевија со линеарноста,со басот и вештачките средни.Ми ги донесоа од Белград.Кој што сака нека каже ама веке ги обеќав на еден пријател и ке си ставам еден пар АR 25.Нивниот звук повеке ме бендиса.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ова постојано терање некаков вид инат со Маки не го сваќам трагично,ама ме чуди (веројатно се дружи со такви пријатели) да се негира сваќањето за добриот звук на другиот.
Не терам инат него кажувам општо прифатени работи,а секој може да има свое сфаќање што е тоа добар звук, тоа не негирам,али да не си го прогласува своето лично мислење за општо светски стандард.

Споено мислење: 09.05.2011, Monday, 01:05:41
Батка,толку се  реално.Не се нови,половни,ама не ме воодушевија со линеарноста,со басот и вештачките средни.Ми ги донесоа од Белград.Кој што сака нека каже ама веке ги обеќав на еден пријател и ке си ставам еден пар АR 25.Нивниот звук повеке ме бендиса.
Па и за половни бајаги е ниска цената. Ако пријателот ти се премисли јас сум заинтересиран,ако се исправни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не терам инат него кажувам општо прифатени работи,а секој може да има свое сфаќање што е тоа добар звук, тоа не негирам,али да не си го прогласува своето лично мислење за општо светски стандард.

Јас си искажувам мое мислење, не терам инает со никого, моето гледиште на работите е тоа, и најверојатно нема никој да ми го смени. А кои се свтески стандарди и општоприфатени норми, искрено, не ме интересира, иако (за жал) ги знам. Има и многу други општо прифатени „норми и стандарди“ во општеството, па реално гледано, многу од нив се погрешни (од морален, па и други типови на аспекти), па поради тоа, не се потпирам многу на стандарди и норми, барем за вакви работи (музика и продукција/репродукција, итн.) се водам врз база на инстинкт, а инстинктот ми вика „линеарен звук не ми се допаѓа“. Од тие причини, што и да речеш, јас пак ќе си купам/направам звучници кои мене ми прават „ќеиф“, а кои им се TS параметрите, искрено, не ме интересира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Маки,абе јас неисправно не купувам.Поготово што ми донесоа проверена некоја роба,еден куп,за некои не знам ниту цена,Еве некои слики што има друго моментално.Звучкиве ,објективно, можеби не  вредат за 500 ЕУ.За поевтини пари има добри кутии Еве Акустик ресрч 25 се само 240 ЕУ и далеку повеке ми се допаѓаат.Има уште еден пар Гудменс,ама тие имаат проблеми со еден бас (треба амортизер да се смени,се рони од старост! ;D ;D) Меѓутоа јас не ги продавам ,ако некој сака треба да дојде на лице место! :D :D :D

Цени 550,400,350 ЕУ

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тој првиот phase linear ептен ќеиф ми прави ;D. Ама скапичок е ;D. Имав сличен на изглед marantz, silver edition, signature ама го поклонив :S. Сеа ми е криво ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
„линеарен звук не ми се допаѓа“. Од тие причини, што и да речеш, јас пак ќе си купам/направам звучници кои мене ми прават „ќеиф“, а кои им се TS параметрите, искрено, не ме интересира ;).
Се сложувам,ќејфот е едино нешто што на крај е битно у донесување одлуки за звучници.
Само пак мислам дека не ми е сфатена главната поента: каков ќе биде басот на уво, унапред може да се прорачуна од ТС параметрите. Ако некој сака нелинеарен звук,колку нелинеарност сака и каде, тоа унапред може да се прорачуна и одреди од ТС параметрите! Резултатот ќе ти биде баш по твој ќеиф,уште пред да биде направена кутијата! Тоа е предноста на прорачун со ТС параметрите,не мора кутијата да ја направиш па да ја штимаш на уво,него унапред знаеш што ќе добиеш.
А ако друг некој сака линеарност,онда исто унапред може да се прорачуна со ТС параметрите линеарен звук и да се добие таков после.
Кој како сака!  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
„линеарен звук не ми се допаѓа“. Од тие причини, што и да речеш, јас пак ќе си купам/направам звучници кои мене ми прават „ќеиф“, а кои им се TS параметрите, искрено, не ме интересира ;).
Се сложувам,ќејфот е едино нешто што на крај е битно у донесување одлуки за звучници.
Само пак мислам дека не ми е сфатена главната поента: каков ќе биде басот на уво, унапред може да се прорачуна од ТС параметрите. Ако некој сака нелинеарен звук,колку нелинеарност сака и каде, тоа унапред може да се прорачуна и одреди од ТС параметрите! Резултатот ќе ти биде баш по твој ќеиф,уште пред да биде направена кутијата! Тоа е предноста на прорачун со ТС параметрите,не мора кутијата да ја направиш па да ја штимаш на уво,него унапред знаеш што ќе добиеш.
А ако друг некој сака линеарност,онда исто унапред може да се прорачуна со ТС параметрите линеарен звук и да се добие таков после.
Кој како сака!  :)

Абе ,пак не те разбирам: како може да кажеш каков ке биде звукот однапред!?? И пак според ТС параметрите?!?! Истиот прорачун - во медијапан,во шпер-плоча или во сирова иверка нема да даде ист звук !!!  Тоа сум го пробал!!! Со истите звучници,свртници,иста димензија,отвори,па трите кутии свиреле различно!!  ;D ;D ;D Те уверувам дека е така!

Споено мислење: 09.05.2011, Monday, 16:56:36
Eве сега што наместив,вака нешто, а еве Гига ова другово со ленташиве да види,мака да му биде ;D ;D ;D Тоа го има вп БГД

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Абе Батка, мене ми е мака кога ги гледам, не па на него...  ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Абе ,пак не те разбирам: како може да кажеш каков ке биде звукот однапред!?? И пак според ТС параметрите?!?! Истиот прорачун - во медијапан,во шпер-плоча или во сирова иверка нема да даде ист звук !!!  Тоа сум го пробал!!! Со истите звучници,свртници,иста димензија,отвори,па трите кутии свиреле различно!!  ;D ;D ;D Те уверувам дека е така!

Ќе разбереш кога ќе го прочиташ мојот туторијал,онаму каде пишува отприлике вака: „звучник со такви и такви ТС параметри ставен во таква и таква кутија дава меки (или чврсти,зависи!) басови“
Сасвим друга ствар се три исти кутии од различни материјали,звукот е различен ради различни резонанци на страниците, друг материајл - друкчии резонанци,али тие се непожелни резонанци и тоа нема везе колку се меки или чврсти басовите,евентуално резонанците може да замачкаат чврст бас па да личи на мек. Не треба да ме уверуваш дека различно ќе свират,така е, али тоа не е поентата со ТС параметрите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,мој Маки,абе седни и направи еден пар кутии ,па организирај слушен тест.Јас ке донесам два пара правени без твоите извикани ТС параметри и се кладам дека многу подобро ке работат од твоите *линеарни зв кутии* работени со ТС параметри,чиј звук однапред ке  го пресметаш со волшебната формула ! ;D ;D Пожелно е и ,според твоите начела,без ред да ги направиш отворите за звучниците ,белки нешто случајно и ке излезе од нив! Иначе верувај оние што го прочитаа твојот ценет прилог, се изненадени  што ваков стручњак воопшто седи во МКД!? Ако дозволиш ,комплетниот интегрален текст ке го поставам на два балкански форуми, а за коментарите нема да одговарам :D,туку едноставно ке ги поставам на Форумов во оригинална верзија.ОК??

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ако дозволиш ,комплетниот интегрален текст ке го поставам на два балкански форуми, а за коментарите нема да одговарам :D,туку едноставно ке ги поставам на Форумов во оригинална верзија.ОК??
OК, дозволувам, али под еден услов: покрај мојот стави го и твојот туторијал, да ги споредат.  ;)

Споено мислење: [time]29 Мај 2011, 14:15:53[/time]
Иначе верувај оние што го прочитаа твојот ценет прилог, се изненадени  што ваков стручњак воопшто седи во МКД!?
Нема потреба од таков цинизам. Па и ти си уште овде?!
Не сум измислил ништо ново,тоа што го напишав го има у сите книги и списанија за звучници. А баш ме интересира кои се тие нови параметри кои ги измислила Biema? Нешто почнав да сумњам дека такво нешто уопште постои затоа што избегаваш да кажеш како се вика програмот од Biema за прорачун на звучни кутии. Те провалив - таков програм од Biema не постои! :D :D :D

Споено мислење: 29.05.2011, Sunday, 16:49:23
Е,мој Маки,абе седни и направи еден пар кутии ,па организирај слушен тест.Јас ке донесам два пара правени без твоите извикани ТС параметри и се кладам дека многу подобро ке работат од твоите *линеарни зв кутии* работени со ТС параметри,чиј звук однапред ке  го пресметаш со волшебната формула !
Поентата не сме јас и ти, него почетниците кои сакаат да направат звучни кутии.
Опкладата треба да биде: еден почетник го чита твојот туторијал и прави бас рефлекс кутија,а онда го чита мојот туторијал и со истите звучници прави бас рефлекс ктија. Е онда треба да се организира слушен тест, кој го губиш 100% пошто у твојот туторијал немаш ништо корисно напшишано за бас рефлекс звучни кутии, а у текстот за ТС параметрите имаш грешки.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,Маки,мојот напис го прочитале веке таму.Останува само твојот!.Само ,за мојов напис да знаеш - тоа не е туторијал за ПРОРАЧУН на кутии - кај мене нема многу формули и параметри.Поентата на мојот натпис е поинаква од твојот! Тоа не ти е јасно се уште! ;D
Второ,нема цинизам!Има реализам!Биема не измислила никакви параметри,тие си тераат нешто свое.А,тоа што ти си провалил,можеби е некоја подрумска врата... ;D :D Абе,секому се не се кажува,поготово не на такви експерти.
Можеби ,некогаш. ако се видиме на некоја промоција... ;D ;D ;D Ке те седнам во прв ред и ке те бомбардирам малку со звук, а презентацијата ке ја видиш сигурно.Ништо скришно!
Трето- не почетниците,ами Маки -почетникот да направи зв.кутии! Јас имам моментално два пара кај мене,а направени се не по ТС параметри ,ами по книгата што стално ти ја сугерирам да ја прочиташ! Нема двајца будали на Форумов да направат моја и твоја пресметана кутија. Јас и ти да се огледаме.Тоа што има или нема ,или малку има за бас рефлексни кутии кај мене,никако не значи дека однапред сум изгубил 100%.Од каде ти е таа идеа кога кутииве не си ги ни видел ни чул!? :D :D Може да се деси со 102,5% ти да изгубиш ! ;D ;D ;D

Споено мислење: [time]30 Мај 2011, 23:49:05[/time]


Споено мислење: 31.05.2011, Tuesday, 00:57:07
И велиш:

Не сум измислил ништо ново,тоа што го напишав го има у сите книги и списанија за звучници

а мене ме обвини дека се сум препишал! ;D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Батка,Маки,мојот напис го прочитале веке таму.Останува само твојот!.
Добро, али ипак напиши дека треба да споредат со твојот туторијал!
Него,кој е тој балкански форум? Пиши линк.
Немој да ми кажеш дека си го постирал својот туторијал на македонски и кирилица,па све те разбрале? Па ни Србиве не разбираат македонски, колку што знам?! Ако си го постирал својот туторијал на Српски, онда и јас треба да го преведам да биде фер споредбата!
А можда и не треба,употребувам многу србизми  :D :D :D

Стварно,на македонски ти е туторијалот таму?

Споено мислење: 31.05.2011, Tuesday, 18:08:12
Само ,за мојов напис да знаеш - тоа не е туторијал за ПРОРАЧУН на кутии - кај мене нема многу формули и параметри.Поентата на мојот натпис е поинаква од твојот! Тоа не ти е јасно се уште!
Кој рече мора да биде за прорачун на кутии?
Ваљда поентата е да се напише туторијал за почетници да може да направат добра звучна кутија. Ти напиша што напиша, тоа ти е . И јас напишав што напишав,а напишав и какко да се направи кутија без прорачун.
Корисниците нека одлучат чиј туторијал е покорисен. Модератори,може едно гласање да организирате?  ;)  Стварно,тоа би било интересно!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Модератори,може едно гласање да организирате?

За вакви работи нема гласање, секој ќе си го фали својот туториал, нема поента.

Но може заеднички да напишете еден туториал, со формули и практични освети, сигурен сум дека ќе биде побогат со теорија и пракса одколку двата одделно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."