Author Topic: Arduino  (Read 2290 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Arduino
« Opened on 20.02.2010, Saturday, 09:55:57 »
Дали некој има Arduino? Каде може да се набави, во македонија не верувам да продава некој. На официјалната страна на Arduino има држави во европа каде може да се набави. Дали некој има нарачувано од интернет било каква работа, низ какви постапки минува, до колкава цена треба да биде производот за да не земаат царина и други давачки ако има, дали би било испорачано до дома или ќе заврши некаде по терминалите на границите?  ???

Arduino Duemilanove - ATMEGA328

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Arduino
« Reply #1 on 22.02.2010, Monday, 01:12:26 (Edited 22.02.2010, Monday, 01:17:28) »
Јас пред нова година порачав ардуино преу татко на еден пријател од Русија. Доколку го порачаш мислам дека ќе ти стаса дома, оти според новиот закон, доколку на документот т.е. на сметката од каде што го купуваш пишува дека е со вредност под 45 евра (без разлика на трошоците за транспорт), царина не се наплаќа.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Arduino
« Reply #2 on 22.02.2010, Monday, 07:13:52 »
Да сега ова го напишав и на другиот пост. Мене ми рекоја дека со се испорака треба да биде до 45 евра...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Arduino
« Reply #3 on 10.03.2010, Wednesday, 02:25:05 »
луѓе ве МОЛАМ некој да ми објасни што е тоа Arduino...сегде го гледам, а па не знам што е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Arduino
« Reply #4 on 10.03.2010, Wednesday, 11:05:28 »
Ардуино-то е мал „развоен систем“, т.е. плочка која содржи елементи, контакти и микроконтролер кој наместо да се програмира во програмскиот јазик наменет за него (Асемблер) се програмира во друг (полесен за разбирање) јазик. Се користи за да се направи истата работа што може да се направи и само со микроконтролер програмиран во асемблер но многу побрзо и поедноставно. Еден таков проек за поамбициозен систем има и нашиот форум и е во изработка:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=195.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Arduino
« Reply #5 on 11.03.2010, Thursday, 22:01:27 »
Ардуиното како што кажа Алекс од Русија е 2000 ден така да нема да ти земат пари за царина

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Arduino
« Reply #6 on 11.03.2010, Thursday, 22:18:45 »
Не успеав да најдам преку нет да нарачам  т.е. кај што најдов секаде беше со paypal картичка. На крај по другар од Италија испадна дека ке го земам.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Arduino
« Reply #7 on 11.03.2010, Thursday, 22:48:30 »
што пари ке го земеш ако не е тајна??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Arduino
« Reply #8 on 11.03.2010, Thursday, 23:08:50 »
Не е тајна, другар ми живее таму и ќе го нарача преку нет 22 евра + поштарина до кај 30...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Arduino
« Reply #9 on 11.03.2010, Thursday, 23:12:37 (Edited 11.03.2010, Thursday, 23:16:37) »
ухаааа...браво бе....ефтино било...аааа....да соберам јас некој денар...ке може другар ти да нарача или тешко???

или па неможе некое дома да се склепа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Arduino
« Reply #10 on 11.03.2010, Thursday, 23:22:46 »
Абе можеби би порачал ама не би било коректно од моја страна пошто 17 години е, не заработува, па од родителите ќе зема пари па да му праќаме... Оваа прилика испадна бидејќи ќе доаѓа за брзо па да ми го донесе тој...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Arduino
« Reply #11 on 11.03.2010, Thursday, 23:38:33 »
аааах...е па добро...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)