Author Topic: Купувам електроника за HDD Мaxtor DiamondMax Plus 9 80GB  (Read 985 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Купувам електроника за HDD Мaxtor DiamondMax Plus 9 80GB
« Opened on 31.05.2011, Tuesday, 17:48:35 (Edited 31.05.2011, Tuesday, 17:51:07) »
Насловот убаво си кажува ;). Значи, ми треба електрониката за Maxtor DiamondMax Plus 9, не мора да е од 80GB-ен HDD, може да е и од некој помал или поголем, важно е да е идентична електрониката, распоредот на пиновите за моторот, главата, итн ;). Еве и слики од HDD-то ;). Можете да ги зголемите ако ги симнете, па потоа со некој picture viewer да зумирате ;).







It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имам ист ваков но Сата му е приклучокот  :( ако ти врши работи зимај  ;D имам и Дајмон Макс 10

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имам ист ваков но Сата му е приклучокот  :( ако ти врши работи зимај  ;D имам и Дајмон Макс 10

Види дали има ист распоред на чиповите и електрониката од оздола, пинови, контакти, итн. Ако е ист, не би требало да има проблем, ако е различен, ќе има проблем :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ги има сите исти компоненти како на твојот,но сега конекторот за моторот е поклопен од плочката

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ги има сите исти компоненти како на твојот,но сега конекторот за моторот е поклопен од плочката

Сигурно се исти? Ај види уште еднаш, да не случајно не се ;D. Еве слика на која е обележано каде се контактите за моторот и за главата за читање ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,исто е се.Само што конекторот за моторот е поклопен од плочката.Има сега нешто,тој од најдесно чипот,под напојувањето,има еден транзистор(што и да е) е свртен обратно за 180 степени

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да,исто е се.Само што конекторот за моторот е поклопен од плочката.Има сега нешто,тој од најдесно чипот,под напојувањето,има еден транзистор(што и да е) е свртен обратно за 180 степени

Добро, штом е така, најверојатно станува збор за сличен модел, овие чипови колку што знам се користеа и во SATA и во ATA изведби, што значи ги имаат и двата контролера во нив (најверојатно).

Ај ќе се договориме како и кога да ми го донесеш, преку PM ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема да одговара Гига,освен ако не запнеш да менуваш од него чипови! ;D Ке видам,ама од понеделник да не имам јас нешто во кутиите...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема да одговара Гига,освен ако не запнеш да менуваш од него чипови!

Не мора да значи, имам така преправано електроники, не сум меувал чипови, ама на пример, на плочката што ја менувам  контактите биле малку погоре, или малку подолу, па со жици сум ги преспојувал. Од прилика, 50% функционирале, 50% не функционирале, така да, шансите ми се 50/50.

Ке видам,ама од понеделник да не имам јас нешто во кутиите...

Ај ѕирни, па кажи, ако има нешто, пиши ;). И симни си ги сликите за да можеш да споредуваш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
имам ваков ист и ми изгоре пред 2-3 недели и затоа неам пц, па ми рекоа дека за 500 ден може да ми сменат електроника па ке видиме што ке биде :))

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не вреде за тиа пари да се мачиш да бараш купи си нов хдд имаш настаро од 500ден па нагоре зависи од гигата
d.t

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
да знам дека е скапо, најдов друг ама не му одговара електрониката, иначе мене ми се битни податоците дека имам многу работи во него па нејкам да ги изгубам :)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мораш да преболиш, жал ми е :( :( :(
d.t

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
што да преболам? зарем ке ги изгубам податоците ? :o

Offline markomackov

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Купувам електроника за HDD Мaxtor DiamondMax Plus 9 80GB
« Reply #14 on 08.09.2011, Thursday, 16:26:01 (Edited 08.09.2011, Thursday, 16:28:41) »
imam takva elektronika kolku davas za nea

Пишувај кирилица!