Author Topic: Бубо (ама не Каров)- Батка  (Read 2518 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бубо (ама не Каров)- Батка
« Opened on 18.09.2010, Saturday, 14:58:39 »
Веројатно по години меѓу најстарите меѓу Вас,најискусен со 50 години и 23 години стаж работен 36 гоини по електрониката и радиотехниката.Започнав одамна,ги паметам и ел.цевки.Радиоаматер сум
од пред 30 год.(тогашна 3 та класа телеграфист ),пред 20 години ( 2-ра тогашна  класа).Електроничар кој поправал ТВ апарати ,машини за перење :D, радио-станици, електроника од сите бранши,а моментално во *ТРЕНД КОМПЈУТЕРИ* во Велес ,како сервисер,стручњак за мрежи,матични,графички со осврт на мрежни напојувања  :D. Работам со се што се напојува со струја и отвора со штрафцигер ( и хебла).Имам керка(средна школа ) која не се интересира за електроника ( само фејсбук и МСН) па искуството ке го поделам со сите ВАс кои се интересирате за тоа.По некогаш сум намќор(инаетчија) за кој  - реповите не значат ништо!! ;) :D :D :D :D :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #1 on 18.09.2010, Saturday, 15:00:46 (Edited 18.09.2010, Saturday, 15:05:02) »

И добро ве најдов!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #2 on 18.09.2010, Saturday, 15:02:59 »
Епа добредојде, иако малку е доцна за добредојде ама ајде ;D.

Знаеме сите што ги интересира жените, затоа како што гледаш, преполн е форумов со девојки и жени, хахахаха ;D ;D ;D. (карикирам)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #3 on 18.09.2010, Saturday, 15:09:08 »
да те прашам вака Батка,дали имаш програматор за Атмелки??
ПС. ако има некој друг може да ми го посочи!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #4 on 18.09.2010, Saturday, 15:27:37 »
Добре дојде друже batka ;D.Xaxaxaxaxa ама си ме насмеал со ова :D
Работам со се што се напојува со струја и отвора со штрафцигер ( и хебла).
Хебла ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #5 on 18.09.2010, Saturday, 19:46:02 »
Ај добре дојде, добро е што се претстави иако си постар член, мило ни е што имаме луѓе од сите класи ( години ) и постари и помлади :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #6 on 18.09.2010, Saturday, 21:02:59 (Edited 18.09.2010, Saturday, 21:54:40) »
Со Атмел не сум работел ниту јас ниту некој од моиве,па не знам да ти кажам.Има многу работи на интернет,а можеш да идеш и на
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba и мислам дека има доста работи.Со хебла иначе отворам пиво и хаубата на мојата кола  :D ;D
Не спомнав и дека втора работа (хонорарна ) ми е раководење со светло и звук во салата Бели Мугри во Велес,кога има представи,настапи,музика,фестивали..... Се  оди преку компјутер.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #7 on 18.09.2010, Saturday, 21:08:16 (Edited 19.09.2010, Sunday, 09:41:38) »
Програматорите за атмел по правило се доста попрости од оние за пиковите, за одредени микроконтролери не треба повеќе од три отпорници, барај на гугл ;D
Батка, извини што ти постувам оф-топик во темата, ако треба преместете го ова ::)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #8 on 18.09.2010, Saturday, 21:30:09 »
Нема проблем и така немаме попаметна тема за муабет моментално :D :D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #9 on 18.09.2010, Saturday, 22:25:44 »
е па ај добро ни се претстави, за добродојде е малце касно :D и се скинав од смеење на тоа

„Работам со се што се напојува со струја и отвора со штрафцигер ( и хебла)“

ЗАКОН!!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Ја имам две прашање.. Од каде си и дали имаш земано знак после лиценцата кога си ја извадил

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имав лиценца,ама не македонска(немам време за радио-аматеризам веке,иако сите македонски*манги* на тоа поле ме знаат - од Куманово до Штип,Прилеп...).Работев некое време во 5FQR, па во 5FAL долго време.По осамосталувањето на РМ сум претежно ангажиран во Народна Техника,како Инструктор,Жири Комисии,Статути,Почесен Претседател на ОК на НТ Велес (Сега се вика Здружение за техничка култура - Велес).Заслужен сум за тоа електрониката да се внесе во ОТП за осмо одделение со вежбите и учебникот на Крсте Василевски итд. Не престанувам со работа на тоа поле,пишувам еден (готово е) Прирачник за електроника за талентирани ученици,кој треба да добие дозвола за печатење.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а кога ќе излезе тој прирачник??

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Ајде малку ургенции ако може за сите на форумот во електронска форма да го добиеме без пари (па нели сме Македонци) еве една олеснителна околност стави го во ВИП делот и така пишува дека е за поискусните а кај нас ќе биде за поажурните + искусните  ???
Одговарај брзо да те фатиме на препат .  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се е дадено до Институциите,а од нив зависи кога ке биде.До тогаш не можам да ставам ништо од тоа.Воглавном тоа се теми и проекти за Основните училишта,само одиме малку понапред од што замислувате.Има пилот-програма и десетина училишта во МК кои добија училници по предметот ОТП во кои има можност за работа со електроника,роботика...Уште сме на почеток ,ама ке оди во скоро време.