Author Topic: Здраво на сите!  (Read 2206 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Здраво на сите!
« Opened on 09.07.2010, Friday, 07:41:13 (Edited 09.07.2010, Friday, 10:06:25) »
Не знам зошто темата ја отворам дури по 1 месец откако се зачленив на форумот, најверојатно поради тоа што не сум го видел овај подфорум или поради помислата дека е касно сега да се претставувам, сепак еве ќе се претставам :)

Со неколку членови на форумот се имам сретнато неколку пати, мислам дека ме знаат..

Се викам Михаил, живеам во Битола, имам 16 години, учам во СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ на насока Техничар за комјутерски технологии и автоматика..

Со електрониката се запознав пред околу 4 години, се заинтересирав кога татко ми купи една лемилица и кога го прашав зошто му е, ми рече дека ќе се најди (иако е дипломиран машински инженер).. Тогаш во основно училиште не одржувавме часови по Техничко Образование, поради проблеми со распоредот на часови, но со електрониката конкретно се заинтересирав кога добив проект по физика - изградба на коло со паралелно и редно поврзани сијалички  :D.
Тогаш наставничката по физика ми предложи да ме пушти на напревар по електроника, кој беше организиран од страна на народна техника. Таму се појавив со еден проект „Мини аларм“ од списанието Емитер кој рабореше на принцип: отворен тастер (во случајот рид-реле) вклучување на сирена (свирење на звучникот). Склопот се користеше како „чувар“ на фиока или слично.. На натпреварот отидов со знаење да лемам со дадена монтажна шема ( lame xP ), читање на отпорници и по малку теорија. Вака-така извадив прво место на локално ниво со готова ППК ( lame xP )..
По 7 дена повторно бев на натпревар но овој пат на државно ниво. Е тука беше интересното! Имаше 14 учесници, сите имаа од интересен поинтересен склоп.. Од лајт шоуа, до детектори на метал, сирени, засилувачи, токи-воки, детектори на ниво на течност итн..
Јас за жал го имав истиот проект, бидејќи дома немав интернет, па не можев да најдам некој салам проект, во меѓувреме подготвував еден ласерски аларм ама и од него не бидна ништо па повторно го имав стариот проект. Таму имавме за изработка еден проект, електронски рулет, со LED, црвени и жолти го изработив проектот шести, па тоа беше и моето финално место.. Имаше некои несогласувања со жири комисијата бидејќи не ги ставив лежиштата за интегралците, па ми правеа проблем иако склопот беспрекорно работеше и без нив.. Бев зачуден како од толку одлични идеи како домашни трудови, јас испаднав во првата половина, шесто место од четрнаесет натпреварувачи. Сепак, тоа е тоа.. Се вратив дома, па паузирав година дена, па во втора година со праксата повторно се „поврзав“ со електрониката, пред месец дена го најдов овај прекрасен форум, кој уште повеќе ме занесе во електрониката..
Иако зад мене имам сосем мало „портфолио“ на проекти (неколку незавршени), јас се стремам кон нови и нови проекти и ширење на знаења од оваа област.. Од областа електроника не издвојувам некои како омилени теми, се занимавам скоро од сé по нешто, чисто за занимација..

Знам дека повеќе од половина нема да се замараат да го читаат ова целото мислење, ама тоа е тоа  :D
Се надевам сум добредојден на форумот и дека добро ќе се согласувам со сите членови.

Поздрав, cekaj
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Здраво на сите!
« Reply #1 on 09.07.2010, Friday, 09:25:33 »
јас сум од тие што го прочитаа :)
имај пријатен престој, ако треба помош нешто идеа или слично слободно прашувај ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Здраво на сите!
« Reply #2 on 09.07.2010, Friday, 10:07:42 »
Фала многу Девил! Ете го изменав мислењето, напишав целото мислење да не си речи некој дека се чувствувам игнориран :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Здраво на сите!
« Reply #3 on 09.07.2010, Friday, 12:20:12 »
Интересна приказна, нема што ;). Немој да се чудиш на тоа дека од 14 души си излегол а 6-то место, јас на натпревар по основи на електротехника во средно (значи теорија, решавање на задачи, не смеев да одам со практичен проект, многу сум бил мал, сега не знам како е) излегов на 2-ро место на државно ниво, а задачите ги решив за 25 минути (боза беа, редно, паралелно и триаголник врзани отпорници за едно со уште неколку простички задачи). Второто место беше само поради еден тип кој беше четврта година и му требаа поени за упис на fax, така да (знаете како идат кај нас работите) он заврши на прво место, тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Здраво на сите!
« Reply #4 on 10.07.2010, Saturday, 14:15:48 »
пријатен престој cekaj :) , само ако може да ни кажеш од каде идеата за необичниот ник?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Здраво на сите!
« Reply #5 on 10.07.2010, Saturday, 14:19:09 »
Да да, и мене тоа би ме интересирало ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Здраво на сите!
« Reply #6 on 10.07.2010, Saturday, 15:30:38 »
многу убаво. и никогаш да не го изгубиш жарот за електроника

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Здраво на сите!
« Reply #7 on 10.07.2010, Saturday, 18:47:37 »
Порано играв Кантер, и не знаев што ник да си ставам и си реков ај првиот збор што ќе го слушнам, и еден до мене што беше викаше „Чекај..“ и јас почнав така да се потпишвам, и од тогаш го користам тој ник  ;D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Здраво на сите!
« Reply #8 on 10.07.2010, Saturday, 18:57:09 »
Здраво..па уживај на форумов и учи повеке од него...инаку и јас учев средното тех.училиште во Битола...интересно училиште нема што  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Здраво на сите!
« Reply #9 on 10.07.2010, Saturday, 19:36:40 »
Порано играв Кантер, и не знаев што ник да си ставам и си реков ај првиот збор што ќе го слушнам, и еден до мене што беше викаше „Чекај..“ и јас почнав така да се потпишвам, и од тогаш го користам тој ник  ;D
хех веруваш или не, сега првиот збор што го реков беше почекај значи првиот збор откако го прочитав текстов
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Здраво на сите!
« Reply #10 on 10.07.2010, Saturday, 20:45:25 »
велком  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Здраво на сите!
« Reply #11 on 10.07.2010, Saturday, 21:29:53 »
welcomeeeee ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Здраво на сите!
« Reply #12 on 10.07.2010, Saturday, 22:10:27 »
хаха пола форум учиме/учевме техничко битола ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Здраво на сите!
« Reply #13 on 11.07.2010, Sunday, 13:44:58 »
Тууууу, некој учел во ПТТ? Само јас сум ;D?

BTW, заборавив, добредојде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Здраво на сите!
« Reply #14 on 12.07.2010, Monday, 02:21:10 »
јас учам во ПТТ  ;D ;D