Електронски уреди > Сè останато

Идеја за брза поправка и тестирање на LED диоди од LED сијалици и панели

<< < (2/3) > >>

bicikle:
и на скупите да им приклајш ладилник ќе тераат подолго него без него. не е на одмет.

GigaWatt:

--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---Генерално една ко ќе откажи и другите се при крај на експлоатација, така да само ќе се зезаш со неа, ...
--- End quote ---

Па... од она искуство што до сега сум го имал, само преспој ја проблематичната и додади адекватно ладилно тело, нема проблем, тераат другите :).

Но, да бидам искрен, не сум ги тестирал повеќе од неколку месеци, сега за сега, работат ;D.


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---... а ако не се гледа со око која диода е зезната остај ја (кога не си дома) да потрепка уште 10 тина саати, ќе до прегори и ќе се гледа.
--- End quote ---

Е да, и ова ти е добра идеја ;).


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---Е можда ако мериш лумени vs струја/напон ќе откриеш која е или која до кој степен е изгорена, ама не би го правел тоа.

--- End quote ---

Непотребно навлегување во детали за уред од 60, 70, 80 денари ;).


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---Мој предлог е да земиш ладилник (како во *другата тема) и да го монтираш веднаш (пред употреба)...
--- End quote ---

Ова е најдобра комбинација, се разбира ;).


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---... или ако веќе изгорела, оваа плоча да ја џиткосаш, и да го искористиш само напојувањето, ...
--- End quote ---

Кое пусто напојување, само еден грец е, кондензатор (за да не треперат, инаку може и без него :P :D) и едно IC со три ногички, генератор на константна струја :D. Евентуално IC-то вреди, бидејќи може да се користи за огромен број на LED диоди, користи CC како контрола за напојување на LED диодите, така да, може да се искористи и во некој друг високонапонски проект со LED диоди ;). Практично и COB LED така работата, само што секцијата со LED диодите им е залиена и затоа биле COB ::) ;D.


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---Ладилникот од северниот мост(north bridge) би ладел докај 10w, а од процесор 15-20w.
--- End quote ---

Овие што ги модифицирав, беа по 12W и искористив мало ладилно тело од north bridge за нив. Ги немам пробано оние 50W COB LED што ги нарачав, ама колега вика дека со поголемо ладилно тело од некој стар P4 CPU, супер си работи :).


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 13:26:50 ---Брата ми зеде лед рефлектор со сензор, прегоре после 2 недели по гаранцијата, ако сакаш да тера мора ладење да му обезбедиш.
--- End quote ---

И јас имам земено LED рефлектор со сензор, ама заедно со ладилно тело беше и тоа прилично добро да бидам искрен ;). Ако бил без адекватно ладилно тело, да, одма горат :-\. Овој што го земав чинеше околу 600, 700 денари, така нешто, не ми текнува во моментов, пред неколку години го купи за пред влезна врата.


--- Quote from: DX-er on 28.08.2021, Saturday, 14:44:45 ---Памтите како викаа пред 10 години за LED светилките? Многу се по трајни од обичните сијалици и ке работеле по 20 години.
--- End quote ---

Ова е апсолутна вистина, под услов да имаат адекватно ладење... скоро ниедни кои се продаваа на пазарот немаат... освен LED „рефлекторите“ (немаат заматувач, затоа биле рефлектори ::)).


--- Quote from: bicikle on 28.08.2021, Saturday, 17:09:53 ---Ако им клајш ладилник да, ама на  фабриката не и
одговара да траат толку долго.
--- End quote ---

Многу логично ;).


--- Quote from: Bojan on 31.08.2021, Tuesday, 00:50:02 ---Абе луѓе....и јас треба да земам плата бе дај не зафркавајте  ;D
--- End quote ---

Му расипав бизнис на Бојан ;D ;D ;D.


--- Quote from: Bojan on 31.08.2021, Tuesday, 00:50:02 ---Кај некои лед светилки сите диоди се во серија (ефтините плафоњерки ги имам приметено дека повеќето се такви)..
--- End quote ---

Исто е и кај обичните сијалици со фасонка (Едисон винт), сите диоди се во серија. Ако една откаже, не работи ниедна :P :D.


--- Quote from: Bojan on 31.08.2021, Tuesday, 00:50:02 ---За трајни лед светлата се по трајни тоа не може да се дискутира ама за лед обично важи колку пари толку музика.
--- End quote ---

Па... да, да бидам искрен, така е. Еден пријател купи Hyundai LED сијајалици за фасонки пред неколку години... греат у ПМ, ама сеуште ниедна не му откажала :D.


--- Quote from: Bojan on 31.08.2021, Tuesday, 00:50:02 ---и кај мене во соба имам ставено еден лед панел со преправено напојување да дава помала струја за помалце да грее ледот и (теоретски) повеќе да трае
--- End quote ---

Подобро решение ти е адекватно ладилно тело... барем според мене, тоа е најчесто проблемот... не дека имам мерено струја и знам точно кои параметри ги имаат диодите кои се монтирани, па да знам дали напојувањето ги тера до максимални граници :P :D, но монтирање на адекватно ладилно тело е далеку поедноставно решение... барем за мене ;).


--- Quote from: bicikle on 31.08.2021, Tuesday, 17:19:19 ---и на скупите да им приклајш ладилник ќе тераат подолго него без него. не е на одмет.
--- End quote ---

Тоа да, и поскапи да се, и јас пак би им монтирал ;).

bicikle:

--- Quote ---Кое пусто напојување, само еден грец е, кондензатор (за да не треперат, инаку може и без него :P :D) и едно IC со три ногички, генератор на константна струја :D. Евентуално IC-то вреди, бидејќи може да се користи за огромен број на LED диоди, користи CC како контрола за напојување на LED диодите, така да, може да се искористи и во некој друг високонапонски проект со LED диоди ;). Практично и COB LED така работата, само што секцијата со LED диодите им е залиена и затоа биле COB ::) ;D.
--- End quote ---

за овие таман е

--- Code: ---https://www.aliexpress.com/item/33033335196.html
--- End code ---




--- Quote ---И јас имам земено LED рефлектор со сензор, ама заедно со ладилно тело беше и тоа прилично добро да бидам искрен ;). Ако бил без адекватно ладилно тело, да, одма горат :-\. Овој што го земав чинеше околу 600, 700 денари, така нешто, не ми текнува во моментов, пред неколку години го купи за пред влезна врата.
--- End quote ---

ти текинат од каде ?


--- Quote ---Тоа да, и поскапи да се, и јас пак би им монтирал ;).
--- End quote ---

со оглед на тоа дека ја платив 560 денара.... :D

GigaWatt:

--- Quote from: bicikle on 01.09.2021, Wednesday, 17:28:47 ---за овие таман е

--- Code: ---https://www.aliexpress.com/item/33033335196.html
--- End code ---

--- End quote ---

Да, би требало да можеш да ги тераш со тој драјвер ;).


--- Quote from: bicikle on 01.09.2021, Wednesday, 17:28:47 ---ти текинат од каде ?
--- End quote ---

Продавничките за светло и електрична опрема надвор од Зелено Пазарче (на излезот кај делот за техника, малку подолу, во зградите има неколку такви продавнички). Не и го знам името на продавничката, ама знам каде е ;).


--- Quote from: bicikle on 01.09.2021, Wednesday, 17:28:47 ---со оглед на тоа дека ја платив 560 денара.... :D


--- End quote ---

Не е исто, не се како пиците ;D ;D ;D.

А зошто едноставно не си ги извадил и не си ги намонтирал не некое поголемо ладилно тело, а не вака... нема добра контактна површина, колку дополнително ќе ладат тие два мали ладилници од south bridge, дискутабилно е :-\.

bicikle:
Доволно, филипс се, помалце греат, секогаш можеш да ги допреш со рака и да не изгориш.
Од пици на векни се префрлив :D
Ај ќе те таксам некој ден да појме до пазарче.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version