Општа дискусија > Општа дискусија

Криптовалути, копање, итн.

<< < (6/6)

GigaWatt:

--- Quote from: dr-mr on 30.05.2021, Sunday, 15:33:32 ---За да тргуваш со злато треба многу повеќе пари(поголема инвестција) и колку што знам јас неможе директно да се тргува со злато ако си приватно лице. Треба да се оди преку брокери берзи и сли.
--- End quote ---

Да де, нормално, мислев на ивестиција, како што рече, а не баш да си купам парче злато и да си го чувам и да чекам да му расте цена ;D.


--- Quote from: dr-mr on 30.05.2021, Sunday, 15:33:32 ---Колку што знам јас кога се случува halving цената оди нагоре не надолу, бидејки станува потешка за работа и понедостапна а со тоа и повредна.
--- End quote ---

Имам обратно искуство... кога настана halving на BTC пред година или две (не знам точно кога беше), BTC падна... а и има логика зошто падна, стана понеисплатливо да се копа, цена на струја иста, парите (барем) дупло помалку.


--- Quote from: mikromk on 30.05.2021, Sunday, 16:31:11 ---Производителите кажуваат дека сите капацитети се ангажирани до нова годна. До каде ќе оди ова не се знае ,а се стравува и од крах на цените како во 2008 година.
--- End quote ---

Меех, ништо ново... а и се очекуваше... кога беше коронава во пик и ниедна фабрика во Кина не работеше, RAM се наплаќаше по чиш (мемориски чип), не по плочка ;D ;D ;D.


--- Quote from: dr-mr on 30.05.2021, Sunday, 20:10:19 ---За жал кога крипто стана профитабилен бванките преку разни фондови се вмешаа и со купувањето и тргувањето на крипто за милјарди долари ја манипулираат цената на крипто валутите. Сега сите големи банки имаат свои крипто валути има и држави кои најавија издавање на сопствени дигитални валути.
--- End quote ---

Повторно, ништо ново... ако може да му зададеш вредност на парче хартија, зошто па да не може на hash/checksum ;).

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version