Author Topic: Барам книги/а  (Read 2883 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Барам книги/а
« Opened on 17.10.2014, Friday, 20:50:32 (Edited 19.10.2014, Sunday, 07:52:12) »
Па, вака, знаете сите млад сум (13 годишен), нов сум во оваа насока..Па од вас барам ако сакате да ми помогнете секако, да ми дајте некој наслов на некоја книга па јас да ја побарам некаде. [Еднаш истата тема ја поставив, али незнам што беше работата, изгледа некој од админтие ми ја имаат избришано и некој има дадено репутација -1. Поздрав.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а.
« Reply #1 on 17.10.2014, Friday, 21:35:59 »
од кај си? во библиотекиве има мнооогуу добра литература

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а.
« Reply #2 on 17.10.2014, Friday, 22:28:40 »
Од Прилеп сум...Ќе можеш ли да ми наведиш наслови ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а.
« Reply #3 on 17.10.2014, Friday, 23:23:24 »
што те интересира..? не знам дали имате тамо библиотека, во глобала на секоја книга на првите срраници пишува краток опис и дали и кои предходни предзнаења треба да ги имаш...  може да почниш со овие што се на електро- средно електротехника на пример, мада мене на факултет ми беа мноогу подобро објаснети, основи на електротехника од панчо врангалов. после имаше оцнови на електромагнетизам мислам... Тие ти се основа, како што кажува и насловот, што е електрон, полнеш поле струја отпор итн итн... Малце ќе те буат математиките и формулите, али најбитна е суштината и теоријата, така да за математиката најдобро ќе биде да го прашаш твојот професор по математика, иако се едноставни формули за цилиндер топка или некој едноставен интеграл. Секако ќе можеш да прашаш и овде.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а.
« Reply #4 on 18.10.2014, Saturday, 13:44:06 (Edited 18.10.2014, Saturday, 19:55:30) »
Вака, јас учам во основно значи 8мо одделение. И конелно после 2 години имаме Техничко образование и годинава чисто по електроника ќе се занимаваме, ма да тие вежби се лесни и јас ги имам совладано.Барам било што, што може да ми помогне.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а.
« Reply #5 on 18.10.2014, Saturday, 17:02:55 »
Па во мое време тоа беше ОТП, освен лемење(а ни тоа) ништо нема да научиш.. не знам сега како е.. исто би ти препорачал да разгледаш нешто за лемење, иако навидум изгледа лесно и едноставно сепак на изглед нема да има разлика од ладен лем до добар лем, додека ладниот лем може да уништи понекогаш и цело коло...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а.
« Reply #6 on 18.10.2014, Saturday, 19:12:28 (Edited 18.10.2014, Saturday, 19:20:33) »
За лемови сум добар...А иначе, да тоа ќе правиме едноставен трепкач и индикатор за влага..Барам подобра литература незнам дали ме разбирате..

П.С Љубилејна порака... :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам книги/а.
« Reply #7 on 19.10.2014, Sunday, 07:36:10 »
Имаш еден куп литература за почетници во секцијата за книги. Најчесто е и наведено "for beginners" или нешто слично на ова. Ако се паднати линковите, пиши во темата на онаа книга која сакаш да ја симнеш, ќе ги update-увам линковите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а
« Reply #8 on 19.10.2014, Sunday, 15:00:00 »
ПОјди до библиотека де... види :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Барам книги/а
« Reply #9 on 19.10.2014, Sunday, 18:18:17 (Edited 20.10.2014, Monday, 02:12:05) »
Во библиотеки, само белетристика има. Порано, во бивша Југославија, се издаваше професионална и литература за почетници на Српско-Хрватски (но и оваа ретко можеше да ја начекаш во библиотеки, освен можеби кај некој професор во некои од средните стручни училишта), тоа веќе го нема. Има скенови од некои од тие книги (побарај на форумов), но на Македонски, најверојатно нема да начекаш.

На крајот на краиштата, како што пиша bicikle, отиди до библиотека и прашај.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а
« Reply #10 on 19.10.2014, Sunday, 20:10:00 »
Има некои преводи сега што знам, мада се малце тешки за разбирање, од тоа што сум читал барем...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Барам книги/а
« Reply #11 on 19.10.2014, Sunday, 23:02:25 (Edited 19.10.2014, Sunday, 23:34:45) »
Ако сакаш да се занимаваш со електроника, топло ти препорачувам да не се фрлаш дирекно на лемење, барање шеми, давање пари за делови правење уреди без претходно проучување, значи земи ја книгата микроелектронски кола, значи во неа имаш буквално се, за да почнеш од почетник за секој дел има посебно објаснување, како се испитуваат, како се однесуваат во една шема, книгулето е некаде 1500 страни ако не и повеке, е сега незнам дали ја има таму кај вас, да се купи е некаде 100 - 150 евра, ама ја има по градскиве библиотеки за да не ја купуваш :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Барам книги/а
« Reply #12 on 20.10.2014, Monday, 23:17:00 »
Баш така прават на отп шемата и терај... намина в библиотека ?

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Барам книги/а
« Reply #13 on 23.10.2014, Thursday, 11:11:56 »
Према годините сеуште си основец. Запиши се во некое средно електротехничко училиште (ама гледај некое подобро). Веќе во прва година ќе имаш електротехника и ќе треба да знаеш и повеќе отколку што во моментов сакаш да знаеш. Ако веднаш одиш на нешто посложено без да имаш здрава основа само ќе се исфрустрираш. Ако почнеш без основа и се фрлиш само на леткумот и шрафцигерот на него и ќе останеш цел живот. Ќе мислиш дека нешто знаеш а уствари ќе тропаш зелени. Затоа, млад си, желба имаш ( тоа што си на форумов го докажува тоа). Тоа не значи дека треба само да учиш. Одбирај од списанијата или од net едноставни шеми, нешто едноставно , евтино и брзо што проработува, но не навлегувај во аматерска литература. Тоа ти е лош избор. Објаснувањата таму не се систематски;  авторот претпоставува дека читателот има некакви предзнаења; ;секој текст има различен стил, и неретко текстовите ги пишуваат и нестручни лица, хоби електроничар и - midnight инжинери кои и самите имаат многу дупки во знаењето. Едноставно, турски серии од електроника. Мослам дека од тебе ќе биде добар електроничар. Поздрав