Author Topic: Наједноставен Ring Модулатор  (Read 1315 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Наједноставен Ring Модулатор
« Opened on 28.11.2010, Sunday, 22:12:22 »
Еве една многу проста шемичка за ring модилација. Малку подетално е опишана ring модулацијата во .pdf фајлот upload-иран заедно со post-от ;).


It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а за што се користи овој модулатор?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
МИСЛАМ дека е за АМ модулација (ако грешам поправете ме), а како работеше да ми речете дека ке ми дадете годишна црвенокоса со ци*ки (мин 17, макс. 25 години) да и правам што сакам пак нема да ми текне  ::) а ако е за АМ модулација значи сум и знаел формула каков е напонот на излез за тест-синусен сигнал, АМ модулацијата ми беше интересна во 3та кога ја учевме, ама потоа почнаа со компјутериве и се се расипа, за аглова модулација ништо несватив  :'( а баш ми беа интересни тоа модулациите...грди компјутери во школо не расипаа....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Наједноставен Ring Модулатор
« Reply #3 on 17.12.2010, Friday, 10:06:25 (Edited 17.12.2010, Friday, 10:12:04) »
да,Бојан.Така е.Оваа шема за АМ модулација ги пропушта само позитивните напони на АМ сигналот.Додека пак негативните не ги пропушта.Само ме чуди зашто има 4 диоди,кога јас на школо учевме и имаше 2 диоди?Зашто е тоа така?
Xin се носи модулационен сигнал а Yin се донесува просто периодичен носителски сигнал.Излезот т.е. Oout е модуларен сигнал.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само зошто има два излези ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еден излез е,и два влеза.Еден влез за простопериодичен тест сигнал,а другиот за модулациониот сигнал.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
интересно, преку едниот влез му задаваат музика а преку другиот може некои податоци на друга аудио фрекфенција :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не,на Xin влезот се носи модулациониот сигнал,тој сигнал е сигналот кој што сакаме да го пренесеме со АМ-модулација,додека пак на Yin влезот тој сигнал е носителот.Носителот само го пренесува сигналот до некој уред(на пр. радио) и послем со демодулација се добива модулациониот сигнал.Ова што го кажав е слично како да одиш од Скопје до Битола со воз,возот е простопериодичниот тест сигнал-носителот,а модулациониот сигнал си ти во возот,возот те носи до Битола,таму со демодулација се симнуваш и одиш кај тој што си пошол! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Разликата меѓу AM модулаторот и Ring модулаторот е тоа што кај Ring модулаторот основниот хармоник го нема, значи ги има само хармониците кои се нуспродукт на модулцаијат. Овој тип на модуллација доста често се користи во електронските музички инструменти (најчесто имате за бирање AM модулација, Ring модулација, понекогаш, кај некои производители, и FM модулација, има и некои останати типови на модулации кои се користат, но нема да навелгувам во тоа кои се и како се викаат, за тоа друг пат, спремам нешто, па ќе биде готово, ќе биде презентирано на форумов и ќе дознаете и кои други типови на модулации се користат ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа мене затоа колото со 4 диоди ме буни.