Author Topic: Поврзување на миди инструмент на аудио карта на ПК  (Read 1038 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една шема за приклучување на МИДИ инструмент на звучна карта од ПК.Ако некој сака експерименти добро е да најде некоја постара ЕСС картица! :D :D ;) На шемата вредностите на отпорите се : 4,3 К (4,7К најблиску) 2х 2оо оми (220 оми) и тримерот Р4 470 оми.
 Шемата е испробана ,а оптокаплерот може да биде било кој со транзистор / диода пренос!

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сори,

Споено мислење: 08.11.2010, Monday, 21:29:22
Имам проблеми со интернетот

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
фина шема, штета што немам таква звучна за да ја пробам
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е па стар Саунд Бластер,некоја ЕСС... ,баш такви какви што бараше Гига Ват.И да ја изгориш да не ти е мака! ::) Подобри снимки се вадат со ова уредче,одколку да земаш сигнал од слушалки или лине оут.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е конвертор за поврзување од General MIDI во Joystick MIDI влез/излез, сум пробал неколку вакви шеми (сличи беа многу едни на други), колку што сум успеал да забележам, релативно солидно си работат со поголем дијапазон на музички инструменти (сајзери, MIDI клавијатури) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Браво Гига ,нема да немаш пробано.Ова е фина шема,ако ти треба.Имаш ли синти.Малиот Маротов беше вчера нагости и носеше некоја Јамаха,нова,не сум ја видел,го приклучив на миди,ама сепак реши акустичен калвир да свири.Татко му Баже беше со контрабас,а профа Џорлев на виолина.Направија добар звук и свиреа околу 30 минути,стари класици,руски романси и македонски народни.Јамахата на миди влезот даде звук,многу јак прецизен,дури тврд,ама клавир е клавир.. :D :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво Гига ,нема да немаш пробано.Ова е фина шема,ако ти треба.Имаш ли синти.Малиот Маротов беше вчера нагости и носеше некоја Јамаха,нова,не сум ја видел,го приклучив на миди,ама сепак реши акустичен калвир да свири.Татко му Баже беше со контрабас,а профа Џорлев на виолина.Направија добар звук и свиреа околу 30 минути,стари класици,руски романси и македонски народни.Јамахата на миди влезот даде звук,многу јак прецизен,дури тврд,ама клавир е клавир.. :D :D ;)

Тоа се сложувам, пиано си е пиано, ама ако мора да се има доба замена, Korg и Yamaha се релативно солидни замени (со grand hammer дирки се разбира ;), да се емулира ефект на дирка на пиано ;)). Како и да е, и јас таа што ја имам не е лоша, си ја врши работата, само што не е нешто преквалитетна, ама за 200 евра не може да се добие нешто поквалитетно :S (М-Аудио KeyStation 88 SE со semi-weighted keys).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."