Author Topic: Домашен секвенцер и семплер  (Read 4707 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Домашен секвенцер и семплер
« Opened on 10.10.2009, Saturday, 01:04:15 (Edited 16.10.2014, Thursday, 23:10:50) »
Ова нема шема бидејќи е измислувано додека е дизајнирано и никогаш потоа не нацртав шема.

Се работи за секвенцер (десно на сликата) на звуци кои се снимаат во левиот дел (синтисајзер - семплер). Звуците се снимаат преку паралелниот порт додека секвенцата се внесува со тастерите кои се наредени како клавир и тастерите за избирање на патерни и песни. Семплерот има меморија од 512КB и може да собере 4 семплови од по 128КB или 4 х 2 секунди звуци со CD квалитет. Секвенцата која ја правите може да се снима и додава преку паралелниот кабел на компјутер. Секвенцерот содржи батерија која верувале или не, денес пробав и уште ја чува секвенцата која ја снимив кога го направив и користев овој инструмент во далечната 2001 година (8 години).

Заради минијатуризација не користев плоча и се е направено во техника Point-To-Point и интересно овде е што избегнав употреба на Микроконтролер и се си работи со умна TTL логика.

Следуваат сликите.







Неверојатно ама додека претурав по старите шеми најдов и шеми кога сум го дизајнирал овој секвенцер. Па еве ги:







Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
без PPK ама битно функционира... ;)

претпоставувам може да се зголеми меморијата на контролерот со промена на 62256, можеби со некој друг RAM модул ;). имам дома некои стари EDO RАМ модули, треба да видам распоред на пинови на интегралните кола, не се изведени во SMD така да нема да биде проблем да ги извадам од модулот ;). колку што видов се користат 8 бита (8 влезови) за запишување на семпловите, така да конкретно овие интегрални кола ќе бидат совршени :D.

па може дури и место тастери да се стават и графитни дирки од некоја стара калвијатура :D, само ќе треба малку да се преправи шемата за да функционира и со графитни дирки.

па може дури и да се додаде и key sensitivity :D, и сигурно уште 1000 опции :D, attack, sustain, decay, release... ова чисто како идеја, али во глобала земено, супер е секвенцеров, БРАВО за трудот Борче ;).

чисто ме интересира, за што конкретно си го користел овој секцвенцер? ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Идеата на секвенцерот беше ритамот или бас линијата да биде од него при некој иден (теоретски) live настап со електронски инструменти а да не се користат лаптопи (веќе стана клише и мене не ми се бендисува). Сакам група електронски музичари да свират со електронски инструменти кои „едвај“ свират сами, за да се види дека дечките ги бидува. Иначе во слободно време правам електронска музика порано нешто и свиревме со некои дечки од Битола.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Идеата на секвенцерот беше ритамот или бас линијата да биде од него при некој иден (теоретски) live настап со електронски инструменти а да не се користат лаптопи (веќе стана клише и мене не ми се бендисува). Сакам група електронски музичари да свират со електронски инструменти кои „едвај“ свират сами, за да се види дека дечките ги бидува. Иначе во слободно време правам електронска музика порано нешто и свиревме со некои дечки од Битола.

Знам, и мене исто ми стана клише веќе користењето на лаптопи, можеби чисто како алатка за миксање на веќе снимен материјал, инаку за во живо настапи, ни мене не ми се допаѓа, веќе премногу лесно стана да работиш електронска музика :(. Порано и те како си требал да се намачиш да направиш нето добро. Затоа и јас гледам (колку што ми дозволува мремето и ресурсите на располагње) да користам што е многу помалку VST инструменти, а што е можно повеќе хардверски имплементирани инструменти ;).

Како и да е, малку отстапив од темата. Дали може да ја искористам идејата и (можеби) малку да ја модифицирам и направам PPK за шемата? Нема да можам да го направам тоа во догледно време, но можеби, некој ден ќе презентирам што сум модифицирал од оригиналот на форумов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
слободно смееш да направиш ппк, а кога веќе правиш можи после да ј априкачиш тука
хехе таман имам од тие меморите што се користат во ова :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!