Author Topic: Наједноставна шема на Theremin на планетава  (Read 671 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За тие што не знат каков тип на електронски инструмент е Theremin-от, станува збор за прв електронски инструмент изработен на планетава. Првпат е направен во 1925 година (мислам, не ме земзјте за збор за годината) од страна на Рускиот физичар Leon Theremin (не знам како му е името на кирилица, па затоа на латиница го пишав) и тоа сосема случајно го „открил“, не му била тоа намерата :D. Но, како и сите слуајни откритија на планетава (како на пример Пеницилиниот), овој електронски инструмент постигнал огромна светска слава ;).

Ако ви текува на старите SF филмови со вонземјани, како на пример "The Day The Earth Stood Still" (мислам дека приказната за филмот беше пишувана врз база на роман на Артур Кларк, ама и за ова не ме земајте за збор :D), епа конкретно во овој филм имаа искристено Theremin за генерирање на оние „језиви звуци“ кога слетуват вонземјаните ;). Исто така музиката на најавната шпица на серијата "Dr. Who" (која BTW до ден денешен се нема сменето) е користен Theremin генерирање на оние „језиви“ мелодии што ги има на почетокот на шпицата ;).

Како и да е, кој сака да знае малку повеќе за Theremin-от како инструмент и во кои концерти и најавни шпици и филмови бил користен, може да ја погледне следнава Wikipedia страница ;).

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Theremin
Ова е наједноставна можна изведба на Theremin што некогаш сум ја видел. Единствен недостаток е тоа што ви треба AM приемник (или можете да си изработите еден, релативно едноставна е демодулацијата на AM брановите). Да не должам, еве ја електричната шема.



Станува збор за RF (Radio Frequency) осцилатор. Како штои ја движите раката поблиску или подалеку од металната плоча, капацитивноста на кондензаторот во колекторот на транзисторот ќе се менува, со што ќе се менува и фреквенцијата на осцилациите. Овие промени во фреквенцијата на осцилациите ќе ги „фати“ обичен AM приемник ;).



Металната плочка може да се изработи од било каков тип на материјал и треба да има големина од 8cm x 8cm. Единствениот услов е металната плочка да биде тенка (алуминиумска фолија би бил добар материјал за изработка на плочката). Единствен проблем би било залемувањето на жицата со која се поврзува алуминиумската плочка за остатокот од колото, но можете да залепите две алуминиумски фолии една врз друга а жицата некако да ја „испреплетете“ измежу двете залепени парчиња од алуминиумската фолија за да може добро да се фиксира жицата за алуминиумот и за да има добар контакт со алуминиумот ;).

Феритното јадро за калемот L1 можете да го најдете во било кој стар AM приеник. Тој е оној најголемиот калем со феритно јадро (ќе ви стане јасно од следната слика).



Бакарната жица за мотање на калемот можете да ја извадите од примарната намотка на некој изгорен трансформатор (или некој кој не ви треба). Треба да намотате околу 70 намотки на феритното јадро, а на 35-тата намотка да го „огуљите“ лакираниот слој од бакарната жица и да залемите жица за „средниот извод“ на калемот (тоа може да се види и од електричната шема).

Кога ќе го склопите целиот уред, ставете го релативно блиску до некој AM приемник, пуштете го во работа Theremin-от и барајте зуење/свирење на AM приемникот. Кога ќе го најдете зуењето, почнете полека да ја приближувате и оддалечивате раката од металната плоча и ќе забележите дека фреквенцијата на зуењето/свирењето ќе се менува (ќе се менува pitch-от на свирењето). Потоа прбајте да ја движите раката брзо, споро, да ја тресете раката, можете дури и да „импровизирате“ и да пробате место со раката да придвижувате некаков вид на метален објект (како на пример лажица или вилушка) во близина на металната плоча ;). Со малку вежбање ќе видите дека можете да добиете некои прилично интересни звуци ;).

Доколку фреквенцијата на предавање на Theremin-он е блиска (или иста) со фреквенцијата на предавање на некоја AM радио станица, можете да ја корегирате фреквенцијата на предавање на Theremin-от со одвојување или зближување на намотките на калемот на L1 (за да може да се слуша само звукот од Theremin-от на AM приемникот).

Јас го изработив овој Theremin уште кога бев средно и искрено да ви кажам, можете да добиете некои прилично интересни звуци со него во зависнот од тоа какви предмети користите за менување на фрекенцијата на осцилирање на Theremin-от :D. Според мене, доста интересн звук се добиваше доколку ставите дебела волнена ракавица на раката со која го контролирате Theremin-от ;).

Еве линк до сите слики што ги post-ирав во темава, случајно да не ги избришат на imageshack.us (иако искрено до сега ниту една слика што сум ја upload-ирал на imageshack не ми ја избришале, но за се има прв пат :D).

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/qizulrvg5n
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Супер пост, само Theremin-от се карактеризира освен со регулација на висината на тонот и со регулација на јачината на тонот, тој треба да има две антени и се „свири“ со две раце: левата рака ја регулира јачината на тонот (од нула до максимум) а десната висината на тонот (најчесто максимум две октави). Дали ќе може ти или некој друг да постира (во друго мислење) шема од Theremin кои има и гласност и тон? Вака само со тон е релативно неупотреблив за перформанс за жал.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам еден тон шеми за Theremin-и, ама освен оваа никоја друга не сум ја тетирал за жал :S. Ќе post-ирам, не е проблем, дури имам и некои кои се изработени со електронски цевки, Theremin-от да дава малку „помек“и полагоден звук за уво ;).

Повеќето од шемите што ги имам се тестирани од страна на други луѓе, но не и од мене :S. Како и да е, штом се тестирани, би требало да работат ;).

Ќе гледам во најбрзо можно време да отворам нова тема со некоја интересна и покомплицирана шема зе Theremin ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."