Author Topic: 140/160W појачувач со МОС ФЕТОВИ - комплетен  (Read 2684 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Барајки по *складот* шеми за колегава,ја најдов и оваа од некој германски часопис која мислам дека не е ставена на Форум.Еднаш ја направивме,многу одамна,само беше со еден пар излазни транзистори и меревме некаде 70W на 8 оми.Ако некому му треба има и изглед и монтажа на плочката,напојување и други податоци.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
To je minimalno izmenjen CRESCENDO iz Elektora.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Измените се подобри или полоши???
Оригиналната шема ја имам ама тие мосфетови повеке не се произведуваат.Ова треба да е подобро решение................
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Измените се подобри или полоши???

To je vrlo relativno i zavisi kako ko gleda na stvari i sta mu se svidja. Ovako kako je dato ce verovatno raditi, ali mislim da ima sanse za nestabilnosti.
Za moj ukus je premala struja tranzistora u diferencijalnom ulaznom paru (oko 300uA! po tranzistoru a ja ne bih isao na manje od 1-1,2mA). VAS stepen je simetricna kakskoda ali sa fikiranim bazama kaskodnih tranzistora i preniskim naponom baze za moj ukus. Ja vise volim dinamicku kaskodu jer smatram da znacajno podize dinamiku pojacala. Osim toga u kaskodi nema nikakve kompenzacije a mislim da bi trebala da postoji jer sumnjam da ce ovako biti sasvim stabilno.
Mislim i da je prilicno hrabro staviti BC500 seriju tranzistora u sklop koji radi na +/-70V. Ja bih tu stavio 2SC2240/2SA970.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Дајте ни некој предлог........
DOGC-H е одличен но ние овде имаме проблем со обезбедување на делови.Конкретно со малите мосфети....
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Дајте ни некој предлог........
Jel mislis da dam kakve izmene trebaju na ovoj semi ili predlog nekog drugog pojacala?

DOGC-H е одличен но ние овде имаме проблем со обезбедување на делови.Конкретно со малите мосфети....
Ja sam to vec jednom pisao ovde, moze se veci broj zainteresovanih skupiti-dogovoriti pa napraviti jednu zajednicku porudzbinu tih malih MOSFET-ova odavde iz Srbije ili neke druge zemlje i o nece biti skupo. Ako vec snabdevaci u MAK. nemaju to u ponudi, nije problem nabaviti od spolja.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Јас ке почнам да ги собирам деловите и да ја правам плочката па ако има некој што е заинтересиран може да исконтактираме.Трафо од 650W треба да биде доволно???
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека оваа шема ја имав видено на некое друго место на форумов.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Ја имаше пратено Жан како МИНИ,ја има и во Емитер........
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ne bih vam savetovao da radite sa tim naponom napajanja. Odvojite napajanje za izlazni stepen od napajanja za naponski deo i smanjite napon za izlaz na +/-50...54V a za naponski deo staviti +/-56...60V.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: 140/160W појачувач со МОС ФЕТОВИ - комплетен
« Reply #10 on 24.09.2012, Monday, 21:29:53 (Edited 25.09.2012, Tuesday, 09:16:11) »
Ке собирам делови за DOGC-H,ова веке не убедивте дека има недостатоци............

Споено мислење: 25.09.2012, Tuesday, 09:16:11
Ако можете и да ни помогнете за еден друг ваш проект OMNI-protektor.Во смисла ако ја имате веке плочката и распоредот на елементите.Инаку веке имаме тема за ова појачало па ке пишувам таму.И околу напојувањето на DOGC-H 2x35V од трафо,4700mF/63V x 16 за двата канала.Трафото нема да биде торусно(сега за сега) и има околу 650W...
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
@ ddd

Ja ne mogu da vidim drugu stranu teme "Pojacalo DOGC-H" ali ne znam zasto? Vidim normalno celu prvu stranu (14 postova) ali ne mogu otvoriti drugu. Ne znam da li jos neko ima ima takav problem?

Trafo ti je dobar a elektroliti su ti na minimumu za dobre rezultate. Da je jos vise kapaciteta ne bi smetalo!
Fajlove za OMNI protektor mozes dobiti ako mi se obratis direktno na E-mail.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имавме проблеми, незнаеме што точно се случува, ама имаме претпоставка и го бараме проблемот, во секоја тема каде што ddd ќе пиши некој пост, темата се блокира :S

доколку ова се повторува ова ќе мора да се применат по радикални мерки
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ha Ha Ha... znaci ne smete da ga ljutite da ne pocne da pise u svakoj temi i blokira forum!  ;D
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно проблемот е кај него,има нешто во компјутерот што не треба да го има!! ДДД среди го својот комп. веројатно преинсталација! Имаш закачено нешто!