Author Topic: Евтин 200 ватен активен сабвуфер  (Read 702 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Евтин 200 ватен активен сабвуфер
« Opened on 04.05.2011, Wednesday, 08:23:59 »
Ова е  сабвуфер направен од еден велешанец,кој одамна неуморно работи на создавање на свој комплет за слушање музика.Тој се вика Сашко,скромен е,а има мајсторска рака.Едвај го натерав да ми даде слика и шема на излезниот дел на вуферот за кој сметам дека е мало ремек дело! Од сликата не може многу да се процени ,ама кутијата е гумирана,односно внатрешно и надворешно е третирана со материјал кој се нанесува со шприцање ,а се применува кај колите за заштира на каросерија.Ми рече дека кај нас го нема нити материјалот,нити алатот за третирање,а целата постапка е направена во Италија,каде работеше некое време.Бидејки не му е автолимарството струка не знаеше конкретно да каже како се вика постапката(материјалот),ама јас се пуштам во пребарување ,па ке дознаам.. ;D ;D Иначе, звучникот е 250 ватен ФБТ бас 8 ома ( 25-3000 Хз) .Појачувачот за него е во посебна кутија,заедно со два 50 ватни излези за средни и високи и активна свртница (двоканална).Ако успеам да  го натерам да ја отвори и кутијата со појачувачите ке има и снимка од  таа конструкција!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Ова е  сабвуфер направен од еден велешанец,кој одамна неуморно работи на создавање на свој комплет за слушање музика.Тој се вика Сашко,скромен е,а има мајсторска рака.Едвај го натерав да ми даде слика и шема на излезниот дел на вуферот за кој сметам дека е мало ремек дело! Од сликата не може многу да се процени ,ама кутијата е гумирана,односно внатрешно и надворешно е третирана со материјал кој се нанесува со шприцање ,а се применува кај колите за заштира на каросерија.Ми рече дека кај нас го нема нити материјалот,нити алатот за третирање,а целата постапка е направена во Италија,каде работеше некое време.Бидејки не му е автолимарството струка не знаеше конкретно да каже како се вика постапката(материјалот),ама јас се пуштам во пребарување ,па ке дознаам.. ;D ;D Иначе, звучникот е 250 ватен ФБТ бас 8 ома ( 25-3000 Хз) .Појачувачот за него е во посебна кутија,заедно со два 50 ватни излези за средни и високи и активна свртница (двоканална).Ако успеам да  го натерам да ја отвори и кутијата со појачувачите ке има и снимка од  таа конструкција!

Одлично е се,... појачалцево е навистина добро-едноставно но многу добро!! ;) :) :)
Единствена забелешка се излезните транзистори,...??! ;D >:(
Јас одма би ги заменил со 2N3773 или MJ15003!! ;) :o
Зошто?? Одговорот ќе го најдете во нивниот даташит!! :o :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да не се со кобит шприцани, пошто тој се става кај колите од долната страна за заштита од корозија. Иначе кобитот одамна се користи за умртвување звучни кутии, ама до сега што сум гледал се нанесува само од внатре, по ѕидовите на кутијата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е кобит,ниту полиуретан ,ова е некако темно-зелена боја ,повеќе на тартан ми личи. ;D ;D
Имам еден стручњак овде ,него ке го прашам...