Author Topic: 100W транзисторски аудио засилувач  (Read 2227 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Jaс не сум го направил! Звукот е релативна работа, може мене да ми се  допаѓа а на некој друг не, зависи од многу работи :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па добро е задоволен сум, едина маана му ешто нема никаква индикација за клипинг, па не  е лошо да се надогради со клупинг индикатор или wv метар (тоа со диодите или со стрелка)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да звукот е доста субјективна работа но сепак треба да си кажат мислење тие што го чуле. и секако што е функцијата на засилувач ако не неговиот краен производ( звучна  репродукција). Што би рекол Емилијан од Е и П (ако не се лажам) во неговиот проект 200 вати квалитетен засилувач .*Ништо поубаво од тоа да ги натераме сите тие транзистори и електронски компоненти да се распеат*.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Моето мислење за проблемите со звукот е познато и гласи:

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Појачалото е супер за низ дома, само како што кажав нема никакво ограничување на влез нити индикација, па може да одите во клипинг до "бескрај" со што драстично се зголемува дисторзијата при максимални оптеретувања. Имам извадено околу 135 вати на 8 оми, што значи 1/3 повеќе. За дисторзијата подобро да не дискутирам ;D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: 100W транзисторски аудио засилувач
« Reply #20 on 18.02.2011, Friday, 08:48:27 (Edited 18.02.2011, Friday, 09:59:42) »
Батка апсолутно си во право за 99 проценти од луѓето но не и за тој 1 посто , очигледно си протуркал многу ,но јас лично  сум на форумов само атер за љубов на неутрален звук, засилувалчи и звучни кутии , мојата професија и школување нема апсолутна  врска со електроника, баш оној дел што го кажуваш околу *естетиката на звучни кутии и дали ќе му се допадне на нарачателот е моја професија *но јас во сите овие шеми и проекти само се трудам да го најдам *совршениот* звук (просторност, неутралност, резолуција длабочина итн) (ако постои такво нешто). Простете ми но затоа инсистирам на звучните квалитети на проектите што ги презентирате на форумот.

Споено мислење: 18.02.2011, Friday, 09:59:42
Што се однесува до шемата , по мое бии ги дал следните забелешки,
Ц3 и Ц6  да бидат  фолиски, место ц4 да се стават 2 кондензатори 2200 мф 16в во серија и да се преспојат со еден МКТ  околу 470 нф (делува на квалитет на звукот) место т3 комотно да се стави бд 139 или некоја понова побза генерација на транзистор 2сц3421 или 2сд600 (воедно и полесно ќе може термички да се спрегне со излезните транзистори ) исто место т1 и т2  може 2н5401 мислам дека беше пнп , не ме држете за збор ,и место т4 истата комбинација со т3 (бд139, 2сц3421 или 2сд600).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
па двајца сте го правеле и не кажувате за звукот ништо (опис). Веројатно сте го чуле но не ви оставил впечаток . Заклучок не го бива , освен можеби за суб но има поснажни решенија за тааа намена

Друже, нема што да коментирам за звукот, пошто го слушав на сабвуфер правен со симсоник звучник, што можеш да чуеш така, како за вуфер даваше добар бас, не врвен, ама солиден. И да, има подобри решенија за засилувач за вуфер, ама ги имав сите делови па го „сплескав“ за едно попладне колку да не ми стои вуферот така и си остана така, после го продадов и еве до ден денес уште работи ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Убаво си направил така и треба , .Ова значи дека засилувачот е стабилен штом уште се дрнка на ниски фреквенции , и јас сум на ниет да правам засилувач Уште еден само за да ги потрошам некои компоненти :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Искрено овој засилувач не е хај енд или незнам ти каков, како што кажав добар е за низ дома или за журки во некој помал објект. Можеби единствен засилувач што сум го сретнал до сега што може да се издвои од просечните е 200 ватниот проект на Емилијан Иљоски од Е и П, што го спомена во претходните постови.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Батка апсолутно си во право за 99 проценти од луѓето но не и за тој 1 посто , очигледно си протуркал многу ,но јас лично  сум на форумов само атер за љубов на неутрален звук, засилувалчи и звучни кутии , мојата професија и школување нема апсолутна  врска со електроника, баш оној дел што го кажуваш околу *естетиката на звучни кутии и дали ќе му се допадне на нарачателот е моја професија *но јас во сите овие шеми и проекти само се трудам да го најдам *совршениот* звук (просторност, неутралност, резолуција длабочина итн) (ако постои такво нешто). Простете ми но затоа инсистирам на звучните квалитети на проектите што ги презентирате на форумот.

Совршен звук не постои! Кој верува во тоа  -  греши.Треба да го пронајдеш -својот звук!А во право сум и за 99 и за оној 1%.Да ти биде јасно најди  и прочитај ја целата статија *Како се прават звучници* .Естетиката е друга област и не се впуштам во коментари. Скоро 90% од звучните проекти кои ги презентирам се направени од мене и испробани во различити услови на работа.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да бицикле тој засилувач на Емилијан го изработив  само како моно блок и звучеше фантастично, но не го доправив ,сеуште ја имам плочката.  

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Како не си го доправил, а си го слушнал како работи ?

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Го изработив во Моно верзија само еден канал

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па добро, башка тоа е и доста скап уред...

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ако ги искористив безмалку сите елементи ми останаа плочката и неколку елементи . Не ми се правеше само заради интегралецот во влезниот степен