Author Topic: Дизајн на 5.1 Засилувач со TDA2030 Чекор по Чекор  (Read 2502 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
а ова кутијата сам ке си ја правиш?
на кој начинмислис да ги направиш буквите да ги пишува и тие такви работи ?

Сеуште мислам како да го правам тоа, но досега немам некоја саглам идеја. Ако имаш предлог слободно пиши. Инаку панелите ги правев во софтверот Front Panel Designer во кој имаш опција директно да ги нарачаш изработени панелите но цената им е изгор за предниот беше 60 евра а за задниот 120 евра како што се дизајнирани, што е премногу.
Ми беше текнало прво да направам цнц машина па потоа кутијата за засилувачот, а за тоа време привремено да го ставам во куќиште од PC.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дизајн на 5.1 Засилувач со TDA2030 Чекор по Чекор
« Reply #16 on 03.08.2010, Tuesday, 13:01:12 (Edited 03.08.2010, Tuesday, 13:04:34) »
Еве ја ревизијата на последниот и финален блок дијаграм за проектот.

ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дизајн на 5.1 Засилувач со TDA2030 Чекор по Чеко
« Reply #17 on 03.08.2010, Tuesday, 23:46:36 (Edited 28.10.2010, Thursday, 12:12:49) »
најверојатно мисли на CNC да ги прави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
najverojatno misli na cnc da gi pravi...


Да тоа мислев, но незнам некој во мк што има цнц да ми ги изрезба.

П.С. Си заборавил кирилица - ќе се караме.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за тоа резбањето прашај негде по школите кај што имаат цнц машини или по некој фирми што се занимаваат со тоа
или пак можеш да пробаш да одиш на технома и од тоа изложените цнц-ња да побараш некој да ти демонстрира како работи али да ти го изрезба тоа твоето :)
ама ќе одиш со костум и ќе прашаш и за цена ова она ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
за тоа резбањето прашај негде по школите кај што имаат цнц машини или по некој фирми што се занимаваат со тоа
или пак можеш да пробаш да одиш на технома и од тоа изложените цнц-ња да побараш некој да ти демонстрира како работи али да ти го изрезба тоа твоето :)
ама ќе одиш со костум и ќе прашаш и за цена ова она ;D

:D Добра ти е идеава за технома, ќе ја испробам :D
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
убаво но за технома ќе мора да почекаш 2-3 месеци затоа што се одржува наесен

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
najverojatno misli na cnc da gi pravi...


Да тоа мислев, но незнам некој во мк што има цнц да ми ги изрезба.

П.С. Си заборавил кирилица - ќе се караме.

cicko mi raboti vo firma za graviranje, ako sakas ke go prasam dali moze nesto takvo da ti napravi(moze, samo da go prasam so pari)....

i za kirilicata...aj da ne se karame, deka ne sum doma, vo strumica vo internet kafe sum i nema mkd poddrska, koga ke si otidam doma ke gi prepisam site postovi sto ne mi se na kirilica...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
najverojatno misli na cnc da gi pravi...


Да тоа мислев, но незнам некој во мк што има цнц да ми ги изрезба.

П.С. Си заборавил кирилица - ќе се караме.

cicko mi raboti vo firma za graviranje, ako sakas ke go prasam dali moze nesto takvo da ti napravi(moze, samo da go prasam so pari)....

i za kirilicata...aj da ne se karame, deka ne sum doma, vo strumica vo internet kafe sum i nema mkd poddrska, koga ke si otidam doma ke gi prepisam site postovi sto ne mi se na kirilica...

Може да прашаш.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
nCounTr до каде е проектов со засилувачот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.