Author Topic: "Low Cost" Аудио засилувач за душа!  (Read 4511 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
што направи  со појачалото ке го биде ли

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Минатиот пат незнам како биле упарени транзисторите, и освен нив не цркна ништо друго незнам дали да купам повторно транзистори од Логинг или да има некоја замена за овие НПН и ПНП.
R135
└┼┼┤
  246

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: "Low Cost" Аудио засилувач за душа!
« Reply #62 on 30.01.2011, Sunday, 23:22:55 (Edited 30.01.2011, Sunday, 23:24:42) »
има 
2SC5200--->2SC2922 i FJL4315
2SA1943--->2SA1216 i FJL4215     

Споено мислење: 30.01.2011, Sunday, 23:24:42
тримерот за мирна струја намести го на 160 оми залеми го пусти го нека се загрее па после мери мирна струја и дополнително штелувај

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
така направивме последниот пат и се деси тоа што се деси  :o

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
до колку милиампери се зголеми струјата кога изгоеа транзисторите?

Споено мислење: 01.02.2011, Tuesday, 10:22:14
да не има некоја не соодветна замена на другите транзистори па да прават проблеми.

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
до колку милиампери се зголеми струјата кога изгоеа транзисторите?

Споено мислење: 01.02.2011, Tuesday, 10:22:14
да не има некоја не соодветна замена на другите транзистори па да прават проблеми.
имаше голема струја низ транзисторите пред да биде наместена мирната струја, откако ја наместивме се си беше во ред, немаше греење и одеднаш БУМ. Можно ли е да пукаат од тоа што транзисторите се лошо упарени(и знам дека упарени може само фабрика да ми даде)? Овие 2SC5200 се користат во technics појачала ако не се лажам.
R135
└┼┼┤
  246

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Може да пукаат ако не се оригинал, т.е. ако се некоја кинеска копија.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Не верувам дека ти пукаат затоа што не се оригинал , провери да не имаш некоја грешка на плочката односно во самите елементи , јас во ваква ситуација би седнал и би ги одлемил скоро сите елементи  , би ги проверил еден по еден и би ја проверил цела плочка неколку пати за да си сигурен .
да не сакате уште една слична проверена шема од Карлос.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Дај да видиме  ;)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ако ти дале транзистори замена од продавница или скроз ги утнале или не се со ист распоред на пинови земи прегледај од q1 до q10 прегледај ги убаво транзисторите.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: "Low Cost" Аудио засилувач за душа!
« Reply #70 on 02.02.2011, Wednesday, 01:10:33 (Edited 02.02.2011, Wednesday, 09:02:44) »
Како што спомнав шемава е исто од Карлос и ја имам изведено пред околу година дена добро звучи иако претрпе доста експерименти односно измени , употребените транзистори во влезен степен се многу подобри од тие на шемата за која дискутирате (барем по мене ) во секој случај  добро појачалце на звук.

Споено мислење: [time]02 Февруари 2011, 01:15:12[/time]
Ќе звучи глупо  но сум нов и незнам да прикачам шема те. фотка ќе има ли доброволец да ми покаже, молам

Споено мислење: [time]02 Февруари 2011, 01:21:36[/time]
Се снајдов  :) :)


Споено мислење: 02.02.2011, Wednesday, 09:02:44
Како ви изгледа шемата  ???.
Инаку тоа на фотографијата е работната верзија колку за да испитам за каков засилувач се работи , затоа е купус како што забележувате .
Во тек ми е изработка на плочките за двата канала и барам соодветен трансформатор 500 вати 2X36 по можност торус (имам намотано еден со карактеристики 560 вати 2X36 и со него е пробано но истиот при подолга работа доста се загрева ? ,така да немам намера да го ставам во финалната стерео верзија.
Каква е цената на торус со такви карактеристики од Алфа електроник (помош од некој од Битола?)
Инаку чисто за информација сум го пробал со напон 2X50 (а не2X63 како во шема) и  нема никаков проблем односно звучи многу добро со мали модификации на елементи.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
во скопје 500 ватен торус кошта 3880 денари,а за во алфа незнам.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
А каде може да се набави торусот .