Author Topic: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач  (Read 5322 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Opened on 16.03.2015, Monday, 17:45:15 (Edited 16.03.2015, Monday, 23:27:43) »
Еве од поодамна нема на форумов некој проект изработено,па малку време ке одвојам,и ми падна онака во очи засилувачов на Миле Апех F-100 од окулу 200W на 4 ома.Се работи за засилувач со дц-серво контрола,кој работи во Б-класа,и може да се вгради во секоја разгласна михета,а и да се изработи како посебен засилувач.Шема и ПЦБ има во атачментот,јас малку си поиграв со почката спрема мој вкус.Па почнав со изработка.

Споено мислење: [time]16 Март 2015, 17:49:09[/time]
Еве плочките денес ги испечатив.







Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Навистина одамна не видовме некоја хоме-маде конструкција,па затоа за поздравување е Лукс.Многу одамна имам изработено една варијанта од Апекс и задоволен сум од неговите конструкции. Ако нешто затреба помош ,тука сме.Плочката добро изгледа,па да видиме понатаму.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Reply #2 on 16.03.2015, Monday, 20:16:56 (Edited 16.03.2015, Monday, 20:22:44) »
Не да те испишманам,ама прво провери да не има грешка во шемата а потоа на плочката,да не ти биди џабе работатата.Јас така се  изгорев со ах 17,па после проверував vo diyaudio i na elitesequrity.
Читај ги постовите,сигурно има некаде корекција.
Да кажеше посовреме,ќе ти дадев наменски интегралци за таа намена а не тл 072.Побарај му на бицикле,кај него се
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Не не штампата ми е ок барем повеќе пати ја проверувам пред да испечатам,а и шемата е едноставна,а онаа која ја постирав е точна.бидеќи имаше повеќе верзии од овај засилувач.Фала за напомената.а и за интегралецот TL071 и ништо повеќе,малку имате грешено или помешано со друга шема.за квалитет на звукот не сумљам,бидеќи имам веќе изработено неколку засилувачи на апех сите ок,па сеа ќе видиме,утре бушење мачкање со колофониум.....
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ако зимаш интегралец TL07x, обавезно гледај да е од ST microelectroniks.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Не не штампата ми е ок барем повеќе пати ја проверувам пред да испечатам,а и шемата е едноставна,а онаа која ја постирав е точна.бидеќи имаше повеќе верзии од овај засилувач.Фала за напомената.а и за интегралецот TL071 и ништо повеќе,малку имате грешено или помешано со друга шема.за квалитет на звукот не сумљам,бидеќи имам веќе изработено неколку засилувачи на апех сите ок,па сеа ќе видиме,утре бушење мачкање со колофониум.....
Во право си,згрешивме што дадовме совети.Извини,нема да се повтори
ПС.Инаку шемата е копија од еден познат аудио производител,а дека сите негови шеми се ок... ::)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Reply #6 on 17.03.2015, Tuesday, 09:55:20 (Edited 18.03.2015, Wednesday, 23:38:50) »
Во право си,згрешивме што дадовме совети.Извини,нема да се повтори
ПС.Инаку шемата е копија од еден познат аудио производител,а дека сите негови шеми се ок... ::)

-Колега Otpor,малку твојот пост ми наликува на лутење,но ке ти одговорам вака:

-Не греши никој,ако некој на некого му помогне,тука сме на форумов за помош,еден со друг,фала на секој одговор или критика,но твојот совет да користам интегралец TL072 :),па на самата шема можеш да видиш дека се работи за единечен операциски, TL072 е со два операциски,најверојатно си помислил за Apex B500 засилувачот тој го користи овај TL072.и овдека конкретно во оваја шема операцискиот игра улога на дц серво.

-Потоа фала,навистина оваа шема имаше повеќе верзии а и основната беше со грешка во влезниот диференцијален пар беа ставени NPN наместо PNP,исто имаше и во наредниот степен грешка,но доколку некој има познавање од засилувачи веднаш ќе заклучи дека шемата е едноставна,и да не го опишувам секој дел кој зошто е и каква улога игра во самата шема.

-Со претходниот пост наведов дека и самиот познат производител намерно или не првата шема ја постира со грешки,а дали сите негови шеми се ок не би се согласил да не навлегувам што и како,но тоа што сум го изработил ме изненадило.Има шеми на Apex кои залудно би потрошиле пари а не би функционирале онака како што сме замислувале.

-Потоа секоја шема што сум ја имал,односно PCB сум ја преправал по мој вкус,а тоа е да сите делови на плочката бидат подеднакво распоредени да нема празно место на неа,евеја маската како би изгледала.

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
што мислите за 2SK1530/2SJ201...? Има читано дека се подобри сум немал искуство....

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Reply #8 on 17.03.2015, Tuesday, 13:32:24 (Edited 17.03.2015, Tuesday, 14:07:36) »
Исто имам читано дека се подобри,но веќе порачани ми се спрема шемата,мое мислење.Плочките премачкани со калафониум,се чека да се исушат. :o што убаво мириса ова калафониумов :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Reply #9 on 19.03.2015, Thursday, 18:08:41 (Edited 13.06.2015, Saturday, 17:55:43) »
Продолжуваме..стигнаа деловите,не сите бидеќи нешто немаше моментално во алфа за некој ден комплет ќе бидат двете плочки.







Споено мислење: [time]21 Март 2015, 14:22:55[/time]
Плочките се готови,наредно,ладилник,па проба,кутија заштита....









Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колега, до каде е работата со засилувачот...?  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Reply #11 on 09.08.2015, Sunday, 12:46:55 (Edited 09.08.2015, Sunday, 22:46:04) »








Овие се последни слики од засилувачот,не успеав да го сликам како е сместен во кутија бидеќи веднаш замина за таму каде што беше порачан.
-само да напоменам одличен звук,доста снага,измерени 1mv на едниот и 5mv на другиот канал на излез без никаков шум и брум,тесиран на овие мои звучки,JBL JRX 125. со некое благо загревање на ладилникот,но исто да напоменам со форсирано ладење на излезните мосфети со 12x12mm кулер.

Споено мислење: [time]09 Август 2015, 11:52:18[/time]
Ова се последни слики од појачалото,не успеав да го сликам како е сместено во кутија,веднаш замина за таму каде што беше порачано,
-да напоменам одличен звук,доста снага,измерени 1mv и 5mv  а другиот канал,без никаков брум и шум на звучници,со некое благо загревање на ладилникот,излезот со форсирано ладење од 2x12mm  кулери.Тестиран на овие мои звучки JBL JRX125.

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Браво, фино изгледа... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Apex-F100 /200W/4ома Мосфет-Засилувач
« Reply #13 on 10.08.2015, Monday, 23:45:00 (Edited 10.08.2015, Monday, 23:49:01) »
Одлично Лукс се гледа дека си професионалец
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Chele

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
може некој да ми даде листа од елементи што треба да се купат ?
и лукс ако ја чуваш твојата изработка на ПЦБ повеке ми се свиѓа