Author Topic: 1.5kW Професионален Аудио Засилувач  (Read 1552 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
1.5kW Професионален Аудио Засилувач
« Opened on 16.04.2010, Friday, 20:43:17 (Edited 10.05.2010, Monday, 14:21:27) »
Значи стварно мислам дека на никој ќе му текне да направи ваков аудио засилувач но еве нека ја има и таа опција на форумот.

Code: [Select]
http://sound.westhost.com/project117.htm
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline PCService

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
imam napraveno plocki za nego vo plan bese za pravenje so pokojniot kolega pece konjokradecot

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
imam napraveno plocki za nego vo plan bese za pravenje so pokojniot kolega pece konjokradecot

Прво мала опомена: На форумот се пишува со кирилично писмо (поддршка) - прочитај правила.
Второ не ќе е на одмет да ги закачиш плочките.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Божееееее, дури 9 транзистори има паралелно врзани во B класа (по 9 за засилување на една полупериода, значи 18 за засилување на двете полупериоди, значи 36 за да направиш стерео верзија од засилувачот) за да може да ја извади таа моќност. UNBELIEVABLE :O :O :O


Мада мислам дека со дарлинготони поедноставно (а воено и поевтино) ќе се изведе засилувач со толкава моќност ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Niccolla

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Проектот со PC Service на ова појачало беше да работи стабилно на 2 ома само шо ние го планиравме за 2 киловати и не беше со 9 транзистори на rail него 16. Плочките беа дизајнирани во Altium 2006 и порад масивноста беа разделени на три дела  Main Amp , Positive и Negative Rail.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Оваа е машина за уништување на звучници. не знам кој звучник ке поднесе 1500 W на 4 оми-тоа го немам сеусте видено  и слуснато во мојот живот искрено се надевам дека ке го доживеам.Ако некој го изработи ве молам да ме покани да го видам и слушнам ( ке си земам и тампони за уши).
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
PA (Public Address), односно на нашки „разгласни звучници“, има со моќност од 1500W. Тешко се наоѓаат во Македонија, ама ги има ;). RCF е еден од многуте производители на разгласни звучници имаат модели што можат да издржат моќност од 1500W.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Niccolla

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
профи звучниците лесно се справуваат со толкави амплитуди. Прво не се става само еден драјвер него 4 драјвери . 8 омските кутии се врзуваат паралелно и добиваш 2 ома. Бидејки појачалото треба да е способно да работи стабилно на 2 ома и да има висок дампинг над 1000 . Денес има профи басови кои лесно поднесуваат 1 киловат снага додека моментално можат да издржат стрес до 2 киловати лесно ке се справат со толкава снага. Имено денес се користат појачала во мостна врска на пример Crest, QSC i Crown кои имаат толкава снага па не ги горат звушниците. Добро конструирано појачало не гори звучници. Тие горат од слаби појачала со мал дампинг терани силно во клип. Дали сум јасен.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
профи звучниците лесно се справуваат со толкави амплитуди. Прво не се става само еден драјвер него 4 драјвери . 8 омските кутии се врзуваат паралелно и добиваш 2 ома. Бидејки појачалото треба да е способно да работи стабилно на 2 ома и да има висок дампинг над 1000 . Денес има профи басови кои лесно поднесуваат 1 киловат снага додека моментално можат да издржат стрес до 2 киловати лесно ке се справат со толкава снага. Имено денес се користат појачала во мостна врска на пример Crest, QSC i Crown кои имаат толкава снага па не ги горат звушниците. Добро конструирано појачало не гори звучници. Тие горат од слаби појачала со мал дампинг терани силно во клип. Дали сум јасен.

Јасен си газда, како ден...  :-* :P ;D :D ;) :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Оваа е како создадено за концерти или журки на отворено..ако го пустам оваа дома татко ми ке ме одсини  :D
rules are made to be broken

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Оваа е како создадено за концерти или журки на отворено..ако го пустам оваа дома татко ми ке ме одсини  :D

не само тоа, и комшиите сигурно ќе добијат уплаф хахах
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе шо ви е вас
јас имам од 4 по 50 и не можам до крај да го уклучам овие 1500 хахах
абе има мрежната инсталација да ви изгори еееј
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
па на саем журкиве што ги прават,ваљда тераат некое вакво појачало,пошо ептен јако тресе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
А на кој напон работи оваа "чудо"....трансформатор за покачување на напонот..или се уклучува пред трафостаниците на високонапонска мрежа  ;D
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ухууу...ова па циркулар како да е, ај ке најдеш трафо па и уште транзисторите на што ке ги ставиш, ке греат како луди...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)