Author Topic: Како да го направите вашето лемило потрајно  (Read 8158 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Како да го направите вашето лемило потрајно
« Opened on 01.04.2010, Thursday, 14:48:57 (Edited 01.04.2010, Thursday, 14:54:35) »
Сигурно сте сменале еден куп лемила затоа што прегорувале и прегорувале. Што е проблемот? Кинезите сакаат да ви прегоруваат лемилата за само да купувати и купувате. Освен ако не сте купиле многу квалитетно лемило и лемилата од средна класа знаат да прегорат после година или две работа. Веројатноста дека ќе направите „вечно“ лемило е многу мала но со следнава модификација ќе направите вашето лемило (кинеско или од средна класа како Solomon на пример) да трае барем 5 пати подолго отколку што би работело без оваа модификација.

Значи многу е едноставно: ја прекинувате едната жица од кабелот за напојување и вметнувате (значи сериски) диода 1N5408 за низ неа да тече струјата што влегува во лемилото. Вака:



Со оваа модификација се намалува моќта на лемилото за околу 30% но доколку на пример сте купиле посилно лемило (40-60W) ќе имате лемило од 30-40W кое ќе биде 5 пати потрајно од оригиналот. Дефинитивно се исплати.

Важно: Не ја применувајте оваа модификација на сервисните „пиштол“ лемила!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Здраво борче
За да ја намалиш снагата од 30 вати на 25,кој исправувач да искористам,зашто ако искористам 1N5408 да не ја намалам прмногу снагата на лемилото.
Поентата ми е,сакам лемилото да не работи со 100% ;D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
За да ја намалуваш снагата на лемилото колку сакаш во проценти може да искористиш обичен димер за сијалици.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Знам за варијантата со димерот,него мене ми е да ставам во него некој тип на исправувач  кој ке ја намали за 20% снагата.да не биди преку димер па во леткумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Нема начин, отпорници и зенер диоди не доаѓаат во предвид бидејќи неможат да бидат толку мали за да ги собере во лемило а да можат толку вати да „изгубат“ без да прегорат.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
луге во школо,правевме уред (регулација на светло со TIC226)дали овој уред може да се искористи и за регулација на лемило?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Да може само незнам до која снага држи тријакот и зависи од тоа што лемило имаш
ако имаш некое до 100 вати не би требало да се става ладилник ако е нешто поголемо ќе ти треба ладилник!!!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
40W е леткумот,но мислам дека се прегрева лемот ми го прави како топце и кога ке го тргнам лемилото го влеце калајот со себе,немозам добро да залемам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за да не го влечи треба да имаш пред се убав врв, значи убав чист калаисан врв
друго можи смешно звучи ама не клавајте калај на врвот па нанесувајте го на лемното место
треба да греете ноџето и фолијата истовремено да нанесете калај
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Употребувајте паста за лемење ако е неопходно (не ја користете премногу само за да го „освежите“ калајот на лемилото ако лемите на тој „принцип“.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
нема врска тоа со лемењето,констатиравме дека лемилото се прегрева,врвот откако ке го исчистам гори за неполни 60 секунди.ке пробам со димеров за светло.ако не работи ке си ставам ваква диода.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Подобро да пробаш со диода отколку со димер бидејки побрзо може со диода да истеестираш или ако имаш димер исто ти се фаќа.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
имам димер,не го користам ке пробам.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ова со диодата ми изгледа како по добра работа оти ќе му пушта само една полупериода ова го видов пред некое време кога отворив едно мини шпоретче кое имаше и грил и класична релна со горен и долен греач. У ствари финтата беше во тоа дека грилот и горниот греач на релната се еден исти греач  само што кога требаше да работи грилот струјата течеше дирекно а кога требаше да се уклучи горен греач течеше преку диодата па така греачот работеше со по мала снага и не се усвитуваше . Паметна работа од тој што го измислил ова оти со една диода и еден наизменичен прекидач зааштедува цел еден греач .


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеби е подобра работа ама сепак со димерот имаш регулација сакаш повеќе сакаш помалку
ова е добро за некој осетливи елементи :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!