Author Topic: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce  (Read 44316 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Кај мене јавува до пола ама црни коцки, ако го знаеш решението пиши ми го ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има неколку верзии од кодот, пробај со постарите како што ти пиша ки4о

пошто имаше и еден код за поинаков тип на дисплеи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
има неколку верзии од кодот, пробај со постарите како што ти пиша ки4о

пошто имаше и еден код за поинаков тип на дисплеи

Пробав да отворам таа страната кај што му се сите кодови, ама не сака нешто, ај ако не утре ке пробам ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кај мене јавува до пола ама црни коцки, ако го знаеш решението пиши ми го ;)
OПА истиот проблем и кај мене го јавува но на цел дисплеј
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Кај мене јавува до пола ама црни коцки, ако го знаеш решението пиши ми го ;)
OПА истиот проблем и кај мене го јавува но на цел дисплеј

Со здружени сили до решение :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #155 on 23.03.2012, Friday, 23:29:12 (Edited 23.03.2012, Friday, 23:31:53) »
Секако!
Иначе за ова чудо има 3 hex кода и тоа: еден за 2х16, друг за 1х16 и трет за посебен 8 bit дисплеј.
Бидејки јас имам 2х16, го испрограмирав пикот со когот наменет за него.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас имам и 16 x 2  и 16 x 1, ама изглеа сум стаил некои хекс коцки да јавува наместо тоа што треба :D Сега е касно веќе утре ќе си почнам од сабајле до вечер па ако треба ќе пукнам, ама ќе му најдам решение ;)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
има неколку верзии од кодот, пробај со постарите како што ти пиша ки4о

пошто имаше и еден код за поинаков тип на дисплеи

Пробав да отворам таа страната кај што му се сите кодови, ама не сака нешто, ај ако не утре ке пробам ;)


Серверот ми е моментално исклучен ке го вклучам сега за да можеш да ги симнеш утре
Ако не го средиш утре ке го решиме проблемот

Поздрав

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Се средив работи уредов, ама кога го поврзав да мери, има одстапување од еден волт, а и кога ќе го оставам ништо да не мерам, на максималниот излезен напон, ќе почне да си се качува нагоре, се качува до 40 волти и подле си др враќа на колку што треба. Решение ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Се средив работи уредов, ама кога го поврзав да мери, има одстапување од еден волт, а и кога ќе го оставам ништо да не мерам, на максималниот излезен напон, ќе почне да си се качува нагоре, се качува до 40 волти и подле си др враќа на колку што треба. Решение ???
како го среди да работи, објасни?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дај бе помогнете, штое битно како го средив ;) Прелемив се, пробав со сите програми на форумов што постојат и со една проработе :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па стави ја таа програма бидејки ја немам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
па стави ја таа програма бидејки ја немам

На серверот ја има, на стариот компјутер сум, ај кога ќе седнам на другиот ќе ја поставам ;) И ајде решение за мојот проблем ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На серверот ја има, на стариот компјутер сум, ај кога ќе седнам на другиот ќе ја поставам ;) И ајде решение за мојот проблем ???
хмм добро, ке те потцетам ако треба тука :)

И ајде решение за мојот проблем ???
Да го дотерам да покажува па после ке го средам и тоа па ке ти кажам како сум го средил
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Се средив работи уредов, ама кога го поврзав да мери, има одстапување од еден волт, а и кога ќе го оставам ништо да не мерам, на максималниот излезен напон, ќе почне да си се качува нагоре, се качува до 40 волти и подле си др враќа на колку што треба. Решение ???

Делителот на напон не ти е поврзан како што треба види отпорникот кој иде кон маса дали ти е поврзан на масата на пикот,кога не мериш напон треба да покажува 0 волти а ако не ти отпорникот поврзан кон маса ке си кажува некој глупости