Author Topic: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce  (Read 44326 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
одговара, тоа се HDxx компатабилни дисплеи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не знам што ке беше ама дефинитивно не проработе овој волтметар кај мене, еве зошто.

Набавив нови пикови и пробав, при програмирање изгледа вака:


Кога ке ги извадам од напон и по некое време пак ги вчитам изгледаат вака:


Пробав со 6 различни а до програматорот не е 100% за тоа што не сум имал никакви проблеми со други пикови освен со овие баксузниве 877
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, само со PIC16F877 ти прави проблем програматорот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да, само со тој и со никој друг.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а чекај, кога ќе го испрограмираш пикот, како го вадиш од програматор, прво ја гасиш програмата и го исклучуваш од усб па го вадиш ?
или директно го вадиш?
пробај избегнувај со прсти да ги фаќаш пиновите на контролерот додека го вадиш ставаш
мери колкав напон има на пин MCLR додека е на плочата, НЕ смее да е поголем од 5V пошто ако крени повисоко може да се случи да влези во програмски мод, и во зависност од тоа што имало на пиновите RB6 и RB7 да ја смени вредноста на кодот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а чекај, кога ќе го испрограмираш пикот, како го вадиш од програматор, прво ја гасиш програмата и го исклучуваш од усб па го вадиш ?
го програмирам па потоа некогаш кликам на верификација, потоа го гасам програмот, па го вадам USB кабелот и на крај со пинцета го вадам пикот без да го допрам со раце за пиновите.
Вакви марифети не правам за ниту еден друг пик, вклучувајки и пикови како 18F4550 па немало проблем а овде со куп марифети и пак има проблеми.

пробај избегнувај со прсти да ги фаќаш пиновите на контролерот додека го вадиш ставаш
мери колкав напон има на пин MCLR додека е на плочата, НЕ смее да е поголем од 5V пошто ако крени повисоко може да се случи да влези во програмски мод, и во зависност од тоа што имало на пиновите RB6 и RB7 да ја смени вредноста на кодот
Како што памтам нешто под 5V како 4,85V. Ама ова е толку важно само за 877 а не и за другите пикови :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за сите пикови тоа е важно не само за него, дај му го на некој друг да ти го испрограмира пикот и провери што ќе се случи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали некој би се нафатил да ми го изработи овој уред, јас ќе му ги дадам сите делови, нека направи список се што му е потребно и ќе му го доставам до дома, само тој нека ми ги залеми и да работи што е најважно.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Дали некој би се нафатил да ми го изработи овој уред, јас ќе му ги дадам сите делови, нека направи список се што му е потребно и ќе му го доставам до дома, само тој нека ми ги залеми и да работи што е најважно.

Се е тоа добро што ке му дадеш делови и се останато.. а каде е работата, работната рака, времето.. ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали некој би се нафатил да ми го изработи овој уред, јас ќе му ги дадам сите делови, нека направи список се што му е потребно и ќе му го доставам до дома, само тој нека ми ги залеми и да работи што е најважно.
Работната рака + изгубеното време + калај и струја = цена
Пазари се со некој од форумов.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па јаде и јас тој го чекам, ама нема таков и калај ке му дадам ако сака. За струја белешката нека ми ја донесе ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #146 on 23.03.2012, Friday, 22:12:16 (Edited 23.03.2012, Friday, 22:28:25) »
Дали ќе треба да се смени кодот доколку користам дисплеј RT1601 (VER 2.0) ова ми го пишува на дисплејот ???

EDIT: Плус пишува и HD44780

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема да има потреба да се менува, HD44780 е драјверот за дисплејот, мислам дека гоце баш за него го има напишано кодот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
нема да има потреба да се менува, HD44780 е драјверот за дисплејот, мислам дека гоце баш за него го има напишано кодот

Кога ќе го вклучам уредот, само на половина дисплеј ми јавува, ама не јавува бројки, туку ми јавува 8 коцки црни.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
мислам дека решението е во постарите постови. види провери