Author Topic: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce  (Read 44344 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дечки знае ли некој зошто на едната шема има плус делови од другата, видите на сликите.

Како што кажа GigaWatt , имаш објаснето во претходните постови...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #106 on 09.12.2011, Friday, 10:53:45 (Edited 09.12.2011, Friday, 10:55:45) »
Забележувам некои од Вас се мачат со кодот, јас денес го пробав на EasyPIC6 и си работи најнормално!

Инаку имам една забелешка и молба до авторот доколку е во можност да објасни. Колку што можев да забележам откако го пробав на развојната плоча, микроконтролерот го мери напонот на влезниот напон, а не напонот што би се појавил на потрошувачот (ист е само во случај кога не тече струја низ шантот R5), а секогаш кога тече струја низ шантот излезниот напон е помал од влезниот за падот на напонот на него. Дали сум во право или не?

Ако е така имам предлог, доколку е во можност авторот на кодот, да изврши корекција на мерениот напон за напонот што се јавува на шантот R5, односно од прикажаниот напон да се одзема напонот на шантот. Исто така мислам дека вредноста на шантот е преголема за толкави струи, па доколку не би влијаело да прецизноста на мерењето или доколку нема некоја друга импликација во кодот би било подобро да се користи помала вредност (на пр. 0,1 или 0,22 оми). Нели кога станува збор за амперметар не би требало да троши многу енергија при мерењето на струите, што исто така повлекува и голем пад на напон на него.

И само уште една мала забелешка, можеби би било подобро мерениот напон да се означи со U не со V  и единицата за моќност да се напише со голема буква, W.

Благодарам,
Поздрав од Дејан


Малце сум зафатен деновиве со некој проекти кога ке се ослободам ке го сменам кодот,а за помал шант ако се користи на пример 0.01 оми ке треба да се користи и некој операциски засилувач поради тоа за да се избегне операцискио засилувач се користи 0.47 оми.

Споено мислење: 09.12.2011, Friday, 10:55:45
дечки фала за одговорите, уште ГОЦЕ да ми одговори околу ова:

Испрограмирав еден PIC16F877 со GLelectronics v_3.hex и после се обидов да го вчитам софтверот ама ми покажа како да е празен пикот, па дали софтверот е заштитен од читање или пак нешто мене ме зеза?

Совтверот не е заштитен од читање имаш некој проблем со програматорот

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #107 on 10.12.2011, Saturday, 02:32:21 (Edited 10.12.2011, Saturday, 02:42:20) »
ова е модификацијата на шемата за  да може да се штелова за подобра прецизност во покажувањето на волтажата, амперажата, омажата и ватажата ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дап, со тие делови се штелува ампер/волт метарот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bojanman

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Дали некој може да ми изработи Амперметар за во кола да работи да мети струја од 5 до 20А.дајте ми понуда со лед или лцд дисплеј колку би  чинел

stefanjanevski

  • Guest
А дали може овој уред кога нема да го користиме како стабилизатор да има часовник, на дисплејот да има часовник и дата? Дали ќе треба друг микроконтролер?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А дали може овој уред кога нема да го користиме како стабилизатор да има часовник, на дисплејот да има часовник и дата? Дали ќе треба друг микроконтролер?

Не, најверојатно нема да мора, само ќе треба се тоа да се испрограмира во микроконтролерот, но не ми е јасно, зошто би го користел како часовник кога и онака кога ќе го изгасиш уредот микорконтролерот ќе остане без напојување, така да, ќе се изгубат сите податоци за часовникот и датумот во микроконтролерот ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Не, на пример, додека не мериш да има нешто како копче кое ќе го префрла микроконтролерот во друг режим на работа и да покажува колку е саат и дата :)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Може да се изведе да има еден тастер со кој ке исклучува ампер/волт метарот и ке биде во мирување со што ке покажува саат и дата и кога ке го притиснеме повторно тастерот да се вклучи ампер/волт метарот,само незнам кога би имал време да го променам кодот да го има ова плус.

stefanjanevski

  • Guest
Ај пробај ако може да се промени ќе биде супер, ама да не треба да се додаваат дополнителни делови?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Може да се изведе да има еден тастер со кој ке исклучува ампер/волт метарот и ке биде во мирување со што ке покажува саат и дата и кога ке го притиснеме повторно тастерот да се вклучи ампер/волт метарот,само незнам кога би имал време да го променам кодот да го има ова плус.
па не препорачувам такво нешто, бидејки часовниците базирани на пик и кристал (4 или 8MHz) не се со добра точност од искуство ти кажувам. За да се постигне добра точност треба да се додаде уште еден интегралец како DS1307 и еден кристал
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Ако се пресмета се како што треба може да се направи да има добра точност имам правено.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако се пресмета се како што треба може да се направи да има добра точност имам правено.
пак џабе за тоа што: секој кристал има своја толеранција исто така и кондензаторите кои се ставаат за стабилизација на кристалот се со одредена толеранција.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не гледам поента да се додава и часовник со датум... што знам, некако ќе почне да ми личи како на оние "all in one" уреди.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce
« Reply #119 on 25.01.2012, Wednesday, 22:28:54 (Edited 25.01.2012, Wednesday, 23:13:26) »
Значи вака треба да изгледа шемата за волтметарот за да може да се штелова точноста на волтметарот и амперметарот ?

Стрелките ги покажуваат модификациите

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.