Author Topic: Едноставен краткоталасен приемник  (Read 8880 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Едноставен краткоталасен приемник
« Opened on 30.12.2010, Thursday, 21:07:23 (Edited 31.12.2010, Friday, 14:55:52) »
Бидејки има повеке заинересирани форумџии кој сакаат да станат - радиоаматери, им советувам да направат првен по еден мал краткоталасен радио-приемник и да слушаат што се прави на радиоаматерските бандови.Така најдобро се учи!  :D За почетниците е добар 3,5 Мхз бандот, потоа 7 Мхз .Затоа еве еден мал приемник базиран на TBA120S ,а место мотање разни калеми се употребуваат два ТОКО меѓуфреквентни трансформатори 10,7 Мхз со наранџаста боја  :D :D :D (портокалова) кои готови се поставуваат во приемникот ,а се подесуваат со тримерите. Станици се бираат со оној од 10 пф кој советувам да биде вртлив(променлив) кондензатор со мал пренос,кој би бил врзан за скала,која ке биде *растеглива*.Со овој приемник се покриваат и 3,5 и 7 Мхз бандови. НФ појачувачот прилагодете го за слушалки или звучник!


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
За почетниците е добар 3,5 Мхз бандот, потоа 7 Мхз
за полетниците 3,5MHz а за поискусните е 7MHz? Тек 14MHz a замисли јас на 88-108MHz замисли колку сум искусен и кој фраер сум  :) :) :) хехехе се шалам

Ова интегралново колку пари е и дали го има по нашиве продавници?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Низ целово Скопје,но и низ цела Македонија дали има активни радиоаматери?
Освен Dx-er,Батка итн.?Има или нема?На кои фреквенции работат,и дали се активни?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Низ целово Скопје,но и низ цела Македонија дали има активни радиоаматери?
Освен Dx-er,Батка итн.?Има или нема?На кои фреквенции работат,и дали се активни?
Фала што ме направи радиоаматер :) ех да сум ама не сум :( проблем се скапите станици на ново за 144MHz а да не зборам за омилените 50/144/433MHz станици или пак за SW станиците кои се по многу многу многу скапи :( Скапи или лош македонски стандард.....

Радио аматери има но најмногу се од Штип а помалце во другите градови
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен краткоталасен приемник
« Reply #4 on 31.12.2010, Friday, 08:20:45 (Edited 31.12.2010, Friday, 08:31:58) »
Е ,тука сте грешка! Прво - ова ТВА120 го има секаде.Во МФ степен за звук во старите Нишки,Искрини и Горењски ТВ апарати. Ретко гори,може да го извадите од некој склоп.Видете и по отпадите го има! ;D ;D
Второ - почетниците прво треба да го слушаат бандот,да научат *бон-тон* на однесување,правила.Тоа најдобро се учи на 3,5 и 7 Мхз.Со 10-15м жица поставена во воздух и изолирана на краевите,со една доводна изолирана жица се добива едноставна приемна антена со која ке се слуша цела Македонија,Балкан,можеби Европа и ако има добра пропагација и малку подалеки станици. ;DКонструкцијата е едноставна,слична шема ке поставам со калеми кои се мотаат,ама ова е згодна бидејки користи готов материјал од стари МФ степени за 10,7 Мхз.Радио-аматерот мора да започне со приемник,да слуша стрпливо и да * лови * DX-ови! Најдобро се започнува како SWL (приемен аматер ) ;) ;D DX-ер ти преферираш да бидеш исклучиво УКТ -аматер,но за жал малку закасни,бидејки сите репетитори се веќе во *аут* !!!

Споено мислење: 31.12.2010, Friday, 08:31:57
Еве уште две шеми за *почетници* ;D ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Едноставен краткоталасен приемник
« Reply #5 on 31.12.2010, Friday, 12:00:17 (Edited 31.12.2010, Friday, 12:48:15) »
се надевам дека зимава, односно за време на одморов ќе го направам овај приемник, мислам дека ги имам сите делови :)
само онај калемо горе лево што е кај антената не ми е јасно поврзувањето како оди
дека има извадено уште еден извод, дали треба сам да го вадам тој извод или веќе има на тие калемчињата
п.с. не ми се смејте за ова што прашувам ама не сум многу  по рф
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде види го цртежот и ке ти биде јасно,а види ја и антената.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Фала батка за тоа како се поврзува :)
мислам дека ги имам сите делови успеав и да нацртам некоја плочка, не е нешто нај нај сеуште ми е мака од славењето :)

сега околу плочава, да ставам граунд плејн, она обложена да си е цела со бакар или само линии да оставам, видете слики за повеќе инфо


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За КТ е доволна обична плоча,за УКТ може со повеке бакар на масата. Одлична работа! :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ок, ај деновиве ќе се обидам да го направам, плочата инаку е само 3.5 на 4 цм, можеше и помала ама на брзина ја цртав ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ок го направив работи, интересен е малку имаф проблем со нагодувањето ама сум имал некој расипан кондензатор го заменив и проработе
инаку користев само стари делови од телевизори и слично така да потполно е рециклирано ништо ново немам ставено, па како што ставав некој крш делови чудно е и што проработе..
успеав да фатам за жал само радио не и некој кај што сборува, ама деновиве правам поубава антена пошто ова беше жичка 20цм..
значи фатив некое радио од албанија, нешто од италија и мислам дека имаше некој французи ама не сум сигурен не чинеше мн. мн. тонот :)
слики ќе ставам ама прво да го сликнам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ааа,одлично.А викаш делови по дома си имал.А тоа колото колку пари е?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам, го има во старите телевизори нејчесто заедно во склоп со TBA800 е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
незнам, го има во старите телевизори нејчесто заедно во склоп со TBA800 е :)

Да да, тоа коло се користи за FM демодулација на приемниот сигнал од TV приемниците (видео сигналот е амплитудно модулиран, но аудио сигналот е фреквентно модулиран кај терестриалната телевизија ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еве сличиња




имав проблеми кога ќе ја доближев раката од долната страна на плочата ми се изместуваше цела фреквенција, па така да ја оклопив со лим и сега подобро е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!