Author Topic: Регулатор на напон од 1.2 до 30в  (Read 3494 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Регулатор на напон од 1.2 до 30в
« Opened on 04.05.2012, Friday, 09:10:25 »
Станува збор за многу едноставен,ефтин и практичен извор на напојување за сите почетници па и за поискусни електроничари.Овој регулатор ви овозможува регулација на еднонасочен напон од 1.2 до 30в и јачина на струјата од 1.5А,3А или 5А.Главен елемент во овој регулатор е LM317,LM350 или LM338.Склоповите се потполно исти во зависност од вашата желба за дозволената струја.



Елементи:
B1 Грец 50В/6А
D1 1N4002 диода
D2 Зелена ЛЕД
R1 220 Ώ Отпорник
R2 1kΏ Oтпорник
P1 5kΏ Линеарен Потенциометар
C1 1000,2200 или 4700µF кондензатор во зависност од изборот на интегралното коло
C2 0,1µF Кондензатор
C3 1µF Кондензатор
F1 Oсигурувач 1А-5А
ТR Трансформатор

Јачина на струја:
Како што напоменав на почетокот,уредот може да испорачува струја од 1.5,3 или 5А.Зависно од струјата се менуваат 3 елементи.
IC1               C1/µF                         Трансформатор/Осигурувач
LM317          1000                       220V/24V/60VA    1-1,5
LM350          2200                       220V/24V/100VA   2-3
LM338          4700                       220V/24V/200VA   4-5
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Истава шема ја има на форумов
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.240    ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,веке е видена шемата.Но,еве поради интересот за проширување на јачината на струјата на 317 на 3-5А со надворешни транзистори,ке дадам шема како се врши тоа со НПН транзистор со поголема јачина.Воглавном шемите беа со ПНП транзистори.Еве шема со 2N3055:

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Kod ovakvih stabilizatora kao na prvoj semi savetujem da se uvek doda mali elektrolit od oko 10-47uF sa nozice 2 od IC-a ka masi. Ta nozica (obicno je oznacena kao ADJ) je ulaz komparatora greske koji ima veoma veliko pojacanje pa je skon nestabilnostima kao i pojacanju i najmanjeg bruma pa zato ovaj mali elektrolit ima znacajnu funkciju.
Takodje savetujem da se sve vrednosti za C1 u tabeli udvostruce jer je za dobar rad pozeljno imati barem oko 2000uF po amperu struje. Dakle za 1A treba oko 2200uF a za 5A barem 10000uF.
C2 i C3 treba uvek postavljati STO BLIZE IC-u, tj. direktno sa njegovih ulazne i izlazne nozice na masu najkracim putem i sa kratkim nozicama. To dodatno obezbedjuje stabilnost sklopa.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Здраво,
темава е доста стара па ако моево прашање треба да иде како посебна тема или во друга тема се надевам дека администраторите ќе средат :)

Гледав варијанта на овој регулатор на напон на
Code: [Select]
http://www.reber.si/napajalniki/LM338K_usmernik_1,2-25V_5A/index.htm
Планирам градба на регулаторов, првин за проверка па и за користење со неколку стари воени радио уреди (AN/GRC9, RUP-4 и RU20). Најголемото побарување го има RU20 од 25V и 5A при што напонот не смее да падне под 21V.
Прашањата кои ме мачат во моментов, во врска со шемата од линкот се:
која е разликата во поставувањето на осигурувачот на влез или на излез (за ова може ќе ми се смеете)
дали може да користам помал Грец од тој што е на шемата - KBU810 е 1000V/8A и
каде можам да најдам LM338 или некоја негова замена?
Барам на сајтот на Логин меѓутоа не можам да видам дека имаат.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
За осигурувачот-подобро би било ако е на излезот,при краток спој на излез ќе прегори,за на влез вака немам и јас сретнато,освен пред самиот трансформатор,грец можеш да користиш 10А во метално кујќиште онај коцкест некаде 50-60 денари е или подобро 35А е 100 ден. и истиот да го монтираш на самиот ладилник без никаква преправка на плочката,со жички поврзи ги изводите од грецот до плочката,за стабилизаторот јависе во Алфа Бт. го има пред 2 недели прашував за Лм 317 тие ми го понудија овај баш тебе што ти треба.иначе стабилизаторот работи перфектно го имам изработено со 5к потенциометар,а исто како и многу членови на форумот,позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Благодарам за одговорот Lux.
Всушност прашањето за Грецот ми беше дали мора 1000V колку тоа игра улога во целиот склоп. Цената и не ми игра улога дали ќе биде поскапо нешто за 50 или 100 денари, затоа што планирам да го користам и тоа доста активно.
За јачината знам дека е подобро да биде со малку повеќе ампери, ја читав и другата тема што е овде топтан со сите коментари :)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Не нема потеба од грец со толкав напон,веќе напон од 40 воти па нагоре е сосема коректно,за грецот,овие што ти нагласив металните од 30 ампери стави и нема никаков проблем.се задововлува и ампери и волти. :)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако ти се чека и ако сакаш готов производ со LM338K за околу 600 ден.
Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/LM338K-Power-Adjustable-Power-Supply-In-3-36V-Out-1-2-30V-5A-Converter-Hot-Sell/2012790322.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Доста добро изработено за очи со лош квалитет:
-незнам колкумина ќе се сложат со мене,но 4-5 ампери со толкаво ладњаче :D и вентилаторче колку време ќе издржи без прекин,да да 20 минути ::)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако планираш да го тераш регулаторот цело време со 5А тогаш LT1083 е подобар избор, пин компатибилен е со LM338 и издржува 7,5А наспроти 5А на LM338 - а и прашање е колку се реални тие 5А кај примероците што ги продаваат кај нас.
Еве шема за регулатор со LT1083, комплет со изгледот на плочката:
Code: [Select]
http://www.diyotron.com/english/powersupply/7,5A_ADJUSTABLE_POWER_SUPPLY_1,2_25V%20_LT1083.html
Ако не можеш да се снајдеш за LT1083 кај нас пиши ми ПП...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Ви благодарам за одговорите.
Го гледав тоа на алиекспрес и повеќе ми изгледа како детска играчка :D

ОК LordZi ако има потреба ќе ти пишам, затоа што реално ако функционираат уредите, RU20 е тој што би го користел најчесто а бара 5А

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одлична шема и јас сум ја направил супер функционира.Инаку послушај го Лордзи LT1083 е подобро.И ако вели дека е подобро он значи подобро е сепак има искуство човекот.Инаку јас имам купечки стабилизатор и еден направен по оваа шема само со напонска регулација нели нормално ;) :) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: Z3nesto
...повеќе ми изгледа како детска играчка.
Да, можеби ти изгледа како детска играчка но само со една промена на ладникот и малку имагинација и креативност, ќе го имаш онаа што сакаш да го изработиш по шемата во твојот линк погоре!
Впрочем елементите кои ти се потребни ги имаш сите комплет со се’ плочка, потенциометар итн. за околу 600 ден, а истите, и овде во Македонија не би биле никако поевтини, па сега изборот е твој!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!