Author Topic: АС регулатор на мотор со U208 и TIC 236  (Read 729 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Бидејки има доста прашања и интерес за ваков вид регулација на мотори,еве една добра шема со U208 и  TIC 236.Не знам каде и колку чинат  U208 и  TIC 236 кај нас ,само знам дека замената за TIC 236  е ВТА 16/800 која чини,ако не се лажам околу 1,5ЕУ. Во прилог имате и изглед на плочка .

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Дај ако можи и мало појаснивање за поврзувањето. Гледам има конектори Ј1, Ј2 и Ј3....
Станува збор за мотор на наизменична струја со четкици или може да се користи и за асинхрон мотор со краткоспоен ротор?
Како што гледам ова потсетува на класичен димер...
Размислувај зелено !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па во принцип, да, тоа и е, само што има и некои додатни компоненти за компензација на индуктивното оптеретување ;).

Мислам дека може да се употреби и за таков тип на мотор, иако мислам дека нема да има баш најдобра регулација на брзината :S. Пробај, види, можеби ќе има прилично солидна регулација ;). Не е прескапо да се направи димерчево ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај ако можи и мало појаснивање за поврзувањето. Гледам има конектори Ј1, Ј2 и Ј3....
Станува збор за мотор на наизменична струја со четкици или може да се користи и за асинхрон мотор со краткоспоен ротор?
Како што гледам ова потсетува на класичен димер...

Да,во принцип може! Иначе,според некој ценовници не треба склопот да чини повеке од 250 денари со плочка комплет!

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Со класичен димер при помали брзини ми расти струјата (исклучува склопката) а и моторот тотално ја губи снагата. Моментално само фреквентен регулатор ја брка работата солидно ама се мноОООоогу скапи  :o
Да напомнам, размислувам за поголеми мотори (~ 1kW)
Размислувај зелено !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,ова не е за големи јачини,триакот е мах. 18А  ,ама му треба добро ладење.За помали работи е добро и ефтно решение.
Фреквентни регулатори се друга тема,и скапа.Ама ако некој сака такво нешто може да побараме и шема,ама и готови регулатори.Знам еден тип кој се бафта со такви работи. ;D ;D