Author Topic: Прашање во врска со напојување од компјутер..  (Read 3542 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Па вака значи пред извесно  време гледав на форумов мислам дека од Гига беше ставена сликата како да се врзат жиците од напојувањето и се добива различен напон.. па моето прашање е следно колкав максимален излезен напон  може да извлечеме од тоа напојување и која со која жица треба да биде споена.. Ако на некој му текне за која слика станува збор нека ја постира :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Без модување на напојувањето мислам дека можеш да извадиш максимум 24 волти,помеѓу жолтата и плавата жица...Само да знаеш дека нема да извадиш повеќе од 1А така.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Сликата беше ставена од мене, еве ја сега уште еднаш ;).


Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Фала друже иначе незнаев од кој е па пошо беше со плаво мислев дека е Гига... Уште еднаш фала .. :D :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Нема проблем, само ти заврши работа, за тоа сме тука на форум ;).

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Оваа слика е од стандардите на напојувањата. Како можам да добијам 24в, не видов на сликата ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Како можам да добијам 24в, не видов на сликата ?

24V ќе добиеш од сината (-12V) и жолтата (+12V) жица максимум околу 1А.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Аха, а која од нив ќе има улога на + и - ?
Жолтата +, а сината - ?
И дали на СИТЕ напојувања ќе има сила од 1А, иако некои даваат и по 50 ампери на 12 волтната линија ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сината -12V дава само 1А,ете затоа вкупната јачина може да биде до 1А.Ако сакаш повеќе напон и струја мораш да го преправиш напојувањето.Гледај напојувањето да биде со TL494,полесно се работи со него.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Не, не планирам да преправам ништо, туку ме интересираше доколку има поголема можност да ја знам и во иднина да ја искористам.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline gringo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
може ли да се поврзат сериски 12-те волти од две напојувања и да се добијат 24 со 15 ампери колку што е специфицирано на напојувањето, или ке има некој проблем? ако знае некој нека ми каже да не купувам две напојувања ако не бива?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да се јават проблеми, немаат и двете напојувања идентична switching фреквенција. Потребно е и двете да имаат исти прекинувачки фреквенции за да не се јавуваат проблеми со префрлување на енергија од едното на другото напојување (осцилирање на напојувањата), треба да се синхронизирани. Овој проблем го немаат обичните трансформатори бидејќи се синхронизирани од фреквенцијата на градската мрежа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Joker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Здраво, имам едно прашање во врска со компјутерско напојување (JNC 235ATX):
Излезите кога се неоптоварени имаат релативно големо отстапување: 5,8V (за 5V) или 11,18V (за 12V). Кога приклучив DC мотор на 12V, влечеше струја околу 350mA и напонот падна на 10,3V.
Малку ми е нелогично да има толкаво отстапување... Дали е нормално тоа или можеби има некој дефект? Унимерот не ми се верува да не е во ред...
Поздрав!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Дефинитивно има дефект. Ако го користиш за напојување на матична плоча, односно компјутер, тогаш е најдобро да го замениш напојувањето со ново. Не вреди да го поправаш и да ризикуваш да ти се оштетат и другите компоненти од компјутерот.
Жан

Offline Joker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Не ми е за матична, ама сепак отстапувањето е големо, па ќе оди во канта... Фала многу за инфо... Поздрав  :)