Author Topic: Како да направам полнач на батерија?  (Read 1291 times)

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Ми треба помош како да го изведам тоа, т.е. мене ми треба за мотор кој варира од 4-6 волти, наизменична струја. Имам една батерија која мислам дека е 4.5 волти но се полни, како да го изведам ова???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ај малку повеќе инфо за полначов пошто јас искрено ништо не сватив :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако ти е моторот за наизменична струја, ништо не правиш со батерија, таа дава еднонасочна ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
сакаш со батеријата да го погонуваш моторот, или со моторот да ја полниш батеријата ?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Јас како што сватив т.е разбрав дека имаш мотор (динамо) кој произведува наизменичен напон и сега сакаш да го исправиш тој напон во еднонасочен и со него да ја полниш батеријата :). Поправи ме ако грешам ;).

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Точно така, извинете што не се изјаснив добро, сакам динамото од моторот да го претворам во еднонасочна струја и така да ја полнам батеријата, како да го изведам ова

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ти треба еден грец од 4 диоди 1Н4007,кондензатори и стабилизатор ЛМ317 кој ќе си го наместиш на одреден напон со потенциометар.Имаше една шема,мислам од Батка беше со ЛМ317 за ова стабилизаторот што ти зборев

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тебе ти треба реглер тогаш.Вакво нешто:

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Да, но мене ми е 6 v max

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да направам полнач на батерија?
« Reply #9 on 31.01.2011, Monday, 15:56:36 (Edited 31.01.2011, Monday, 15:59:33) »
Ми треба помош како да го изведам тоа, т.е. мене ми треба за мотор кој варира од 4-6 волти, наизменична струја. Имам една батерија која мислам дека е 4.5 волти но се полни, како да го изведам ова???

Многу заплеткана работа!? ;D :( Сепак мислам дека треба да ставиш прво еден грец и електролит ,да направиш стабилизатор со ограничувач на струјата и можност  за подесување на напонот.Она *мислам батеријата е 4.5 В* не го кажувај,туку инструментот во раце и мери! Прво, види дали батеријата воопшто може да се полни!? :( Потоа, колку ампер-часа е капацитетот ? Полнењето е со 1/10 јачина на струјата ,рачунато од капацитетот на батеријата.
Ако моторот ( нели е динамо!???) дава 4В не можеш со него директно да полниш 4,5В батерија!! Треба малку повисок напон ,бар 2-3 Волти!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мисла дека имат динама за кои е потребна побудна струја за да полнат. За таков тип би требало шемата од батка да функционира, само наместо 14 ќе се добијат 9 волти, што не е проблем. после тоа регулатор за полнење и тоа е тоа.
Ако е динамото со постојан магнет тогаш не му треба побуда, па грецот регулаторот и терај. 
Е сега за да видиш каков е на осовината ќе намоташ врвка за јајца или нешто слично. на +и- ќе врзиш некое помало сијачличе од мотоцикл па и од кола ќе светни, само да не е светлото од фарот. Кога ќе ја стргаш врвката ќе добиет добар обрт роторот па ако светни значи е со магнети постојани, ако не од другиот тип е.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
bicikle, пошто стварно неам поима што рече (без навреда, ама ти ми збориш на др јазик  ;D) како најпросто да го изведам ова, грец + лм417 + променлив отпорник = DC??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Како да направам полнач на батерија?
« Reply #12 on 31.01.2011, Monday, 16:23:48 (Edited 31.01.2011, Monday, 16:31:13) »
еве неколку линка од форумов за полнење батерии, кои лесно можат да се преправат према потребите. се надевам дека поискусните ќе ти ги објаснат преправките. 
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=335.msg1192#msg1192
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1416.msg9775#msg9775


Споено мислење: 31.01.2011, Monday, 16:31:13
па да во основа така, ако динамото дава струја без побуда. Не знам какво динамо имаш точно, сум немал прилика да видам динамо од мотор. Ако дава струја без побуда, тогаш да -грец кондензатор и регулатор за полнење.
Грецот пожелно е да го составиш од брзи диоди. Исто така наместо 4 диоди, може да ставиш само една, бидејќи колото(батеријата) не велече голема струја, а и не е многу битно дали има поголеми или помали осцилации.
Регулаторот може да го направиш каков сакаш, ако имаш шема за лм317 може и со него.