Author Topic: ми треба шема за исправувач од наизменичен во 28в еднонасочен напон  (Read 1784 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
имам трафо од 28в/100W и ми треба исправувач во еднонасочен напон, пребарав на нет ама никаде нема иако шемата е едноставна, па ако има некој нека ја постави овде :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не те разбирам?! Стави грец и елко и ете ти исправувач!Треба ли стабилизација или..?  За која намена?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Не те разбирам?! Стави грец и елко и ете ти исправувач!Треба ли стабилизација или..?  За која намена?
не ми треба стабилизација, туку знам дека е само грец и неколку кондензатори ама незнам што грец да ставам па ни кондензатори и евентуално ако има отпорници, иначе ми е за засилувач ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ова да не ти е за СТК465? ;D Не можеш од 28 AC во 28 DC,тоа оди по 1,41,едноставно кажано помножи го AC напонот од трафото со 1,41 и резултатот што ќе го добиеш е MAX DC напонот,може да се зголеми за некој волт со додавање на кондензатори.Во случајов 28V*1.41=39V,приближно 40 волти...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ај објасни ми како може од 28VAC да добиеш 28VDC ???, а и да ти напоменам ова трафо неможеш да го искористиш за тој засилувач со STK465, бидејќи тој бара +-28VDC ;).

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
бидејки трафото дава наизменичен напон, а мене ми треба еднонасочен од 28в за појачалово, тогаш колкаво трафо треба и каков грец да го исправам напонот ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
бидејки трафото дава наизменичен напон, а мене ми треба еднонасочен од 28в за појачалово, тогаш колкаво трафо треба и каков грец да го исправам напонот ?
За грец лесна работа,ти најди трафо 2х20-22V негде 120-150W :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
бидејки трафото дава наизменичен напон, а мене ми треба еднонасочен од 28в за појачалово, тогаш колкаво трафо треба и каков грец да го исправам напонот ?
За грец лесна работа,ти најди трафо 2х20-22V негде 120-150W :D ;)
не е проблем за трафо, ке купам или од скопјево или од шедоу, ама ми треба само исправуваш т.е. шема :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Абре MartinSk 100 пати ти кажав дека овој засилувач се напојува со симетричен напон т.е +-28VDC и за него ќе ти треба трафо 2x20VAC 120W, а шема за добар исправувач за засилувач треба да побарам мислам дека имав и ако ја најдам ќе ја ставам на форум ;).

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Абре MartinSk 100 пати ти кажав дека овој засилувач се напојува со симетричен напон т.е +-28VDC и за него ќе ти треба трафо 2x20VAC 120W, а шема за добар исправувач за засилувач треба да побарам мислам дека имав и ако ја најдам ќе ја ставам на форум ;).
ок ок те разбрав, ако имаш ставија деновиве дека сакам да го комплетирам засилувачот ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве ти шема на исправувач MartinSk, за да имаш претстава како изгледа отприлика исправувачкиот дел кај засилувач ;), а комплет со монтажна и пцб ќе поставам во друга тема, ама прво треба да ја побарам во пц и ако ја најдам ќе ја постирам на форум :).


Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Само не беше поубаво да се стават 10 комада кондензатори од 1000uF наместо еден од 10000uF ;D?A што е финтата со диодите према маса,тоа е за брум?Јас знам другачие дека се изведуваше за да нема брум,се додаваше уште еден грецов спој и неколку кондензатори/отпорници... :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A што е финтата со диодите према маса,тоа е за брум?Јас знам другачие дека се изведуваше за да нема брум,се додаваше уште еден грецов спој и неколку кондензатори/отпорници... :D ;D

Слична е таа изведба на оваа, нема некоја голема разлика (озвен падот на напонот на на диодите, кој во случајот на изведбата со грецов спој ќе биде околу 1.5V, а во овој случај е околу 0.7-0.8V). Има и многу други начини како можеш да елиминираш брум на засилувач ;).

Само не беше поубаво да се стават 10 комада кондензатори од 1000uF наместо еден од 10000uF ;D?

Е да, ама така повеќе простор ќе зафаќаат ;). Инаку, да, изведба со 10 кондензатори поставени во паралела ќе беше подобра, не заради друго, многу ќе се намалеше вкупниот ESR фактор на кондензаторите ;).

Не е лошо да се стават и плсатични кондензатори од 100nF на излезот од напојувањето, случајно да не се јават и ВФ пречки на влезот од трафото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали некој знае дали има во Логинг од оние трансформаторите со 24волтни на излез што се ама да бидат дупли односно да не бидат за симетрично напојување