Author Topic: Прашање за регулирано напојување  (Read 633 times)

electron

  • Guest
На форумов има неколку шеми за уред за регулација на светло, електромотори со BT 136.
Прашањето е дали може истиот уред да се искористи за регулација на мрежниот напон на примарот на трансформаторот, а на секундарот да се стави само грец и филтри, и истото да се користи како регулирано напојување?
Идејата ми беше со минимални делови да се добие едноставно регулирано напојување без регулација на струјата, туку само на напонот.
До поискусните: Дали е изводливо ова, предности, недостатоци...?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не можеш директно да го употребиш тој склоп за регулација бидејки се работи за индуктивно оптоварување.Постои склоп кој може да регулира и индуктивен потрошувач,со триаци, а ми треба малку повеке време да го пронајдам и да го ставам на Форумов.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мислам дека се збореше за ова еднашка, и испадна дека димерите не биле добри за таква работа...зашто не ме прашувај, да ме утепаш нема да ми текне  8)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс мислам дека ваква шема има...Мислам дека LordZi ја постави со некој MOSFET беше од 0 до 350 волти права струја ама нажалост максимум беше некои 100-200mA.Види рашчешлај го форумот ќе ја најдеш :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
На форумов има неколку шеми за уред за регулација на светло, електромотори со BT 136.
Прашањето е дали може истиот уред да се искористи за регулација на мрежниот напон на примарот на трансформаторот, а на секундарот да се стави само грец и филтри, и истото да се користи како регулирано напојување?
Идејата ми беше со минимални делови да се добие едноставно регулирано напојување без регулација на струјата, туку само на напонот.
До поискусните: Дали е изводливо ова, предности, недостатоци...?
Интересно како идеја, ама имај го предвид следново:
Со споменатите шеми се регулира испорачаната моќност кон потрошувачот. Значи, не се намалува напонот туку се „крои“ напонот така што дел од периодата се отсекува, а бидејќи се работи за „тромави“ потрошувачи,  нема проблем што им фали дел од напонот. Сега тој искроен напон не е поволен за трансформаторот кој најдобро работи со синусен напон - па веројатно би се јавило некакво греење, а незнам и дали лесно ќе може да се исфилтрира тој напон.
Ова е мое мислење, а најдобро е да се проба.. :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ја шемата:

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве ја шемата:
Батка,а дали може со оваа твојава шема да се стави изолаторско трафо 220-220 па да има регулација од 0-220V?Aко може тоа би било супер,нешто како авто трансформатор ќе дојде ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види ја шемата,не треба никакво изолаторско трафо.Со обично трафо се работи ,само она сијалица МОРА да се вгради,ради правилна работа на степенот.Масата на секундарот е наполно изолирана од примарот и компонентите за регулација.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Прашање за регулирано напојување
« Reply #8 on 21.01.2011, Friday, 22:01:17 (Edited 21.01.2011, Friday, 22:23:17) »
Види ја шемата,не треба никакво изолаторско трафо.Со обично трафо се работи ,само она сијалица МОРА да се вгради,ради правилна работа на степенот.Масата на секундарот е наполно изолирана од примарот и компонентите за регулација.
Или не си ме разбрал добро или ја лошо сум пишал :D?Зборам место тоа трафо од 20 волти да се стави некое со по голем напон пример како изолаторско 220-220 и да има поголема регулација да оди од 0 до 220 волти,пример сакам 50волти,110волти или па 220волти.

Споено мислење: 21.01.2011, Friday, 22:23:17
Е батка,вака нешто мислам да биде,само да се стави појака сијалица и по јак тријак,ако е до тоа,и да може да се регулира напонот од 0 до 220V.Тоа тријакот незнам дали е добар,можеби и тиристор сум ставил,пошто тешко ги разликувам :D,и ако има некоја грешка на шемата не замеравајте :D.

If you're good at something, never do it for free... -Joker