Author Topic: Регулирано напојување 0-50V, 0-5A  (Read 21667 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Регулирано напојување 0-50V, 0-5A
« Reply #75 on 22.11.2012, Thursday, 12:48:20 (Edited 16.06.2013, Sunday, 17:09:04) »
Еве ја мојата изработка на напојувањето по шемата на ShAdOw.Инаку правам две со две посебни трафа од 140вати и ке бидат сместени во една кутија.Трафата ке ги премотам овие денови и би требало напред да има дигитална табла па ке видиме како ке испадне сето тоа склопено....



Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Супер ;). Одлично изгледа ;). Можно е да требаат малку поголеми ладилници, ама и овие се доволни, ако не се преоптеретува многу долго напојувањето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
kako raboti, dali e mozno, da se spoi plus i minus i da raboti? kratko

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
kako raboti, dali e mozno, da se spoi plus i minus i da raboti? kratko

Не те разбирам.........Како да се спои плус и минус???
Дарко

Offline spirovski gorgi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
супер е ти фалит убава кутиа и подобри ладнаци

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
kako raboti, dali e mozno, da se spoi plus i minus i da raboti? kratko
kako raboti, dali e mozno, da se spoi plus i minus i da raboti? kratko

Не те разбирам.........Како да се спои плус и минус???

мислам дека ако го краткоспоеш ќе ја вклучиш струјната заштита и нема ништо посебно да се случи :D
ќе се ограничи струјата и ќе греат минимално транзисторите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Имам едно прашање, како може да се направи (додаде) и фина регулација на колово ?
Односно покрај овие 2 линеарни потенциометри уште 2 за фина регулација за да не мора да купувам повеќе обртни потенциометри.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во серија со лизгачите на потенциометрите ќе додадеш и еден потенциометар врзан како реостат, а неговата вредност е максимум 10-тинка од вредноста на потенциометрите за контрола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Едно, благодарам до тебе  :D  ;)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Што димензии има плочкава и дали ќе може да се користи на напон од 56 волти, на некои 3 - 4 ампери струја?

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Супер изработено !!
Со здравје да го користиш!!!
склопи го па да видиме какви резултати ќе даде!!!


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
kako raboti, dali e mozno, da se spoi plus i minus i da raboti? kratko
kako raboti, dali e mozno, da se spoi plus i minus i da raboti? kratko

Не те разбирам.........Како да се спои плус и минус???

мислам дека ако го краткоспоеш ќе ја вклучиш струјната заштита и нема ништо посебно да се случи :D
ќе се ограничи струјата и ќе греат минимално транзисторите

ѓаволе...како минимално ке греат транзисторите кога цела моќност во нив ке треба да се дисипира...на колекторот го имаш напонот на напојувањето (50В) а на емитер блиску до 0В и ако тече поголема струја отидоа транзисторите....колку транзистори имам цркнато баш заради тоа неможам да избројам ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кога ќе се уклучи струјната заштита, струјата паѓа до многу мало ниво (онаа која тече низ транзисторите), тие се скоро закочени така да нема ни да грејат, пошто нема течење на струја напонот и тој паѓа на нула, и се држе до нула се додека не се отстране краткиот спој, транзисторите на ваков краткој спој кај што имаш струјно ограничување нема да се греат, или ќе се греат во некои минимални рамки
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
значи ти го местиш на струја (пример 1А) и правиш краток спој и напонот на излез паѓа за да се одржи таа струја од 1А
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не работи така, незнам за оваа, ама онаа јас што ја имам струјната регулација ко ќе ја поставиш ти на 1А, ко ќе се достигне струја од еден ампер напонот паѓа на 0 а и струјата е 0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!