Author Topic: Регулирано напојување 0-50V, 0-5A  (Read 21567 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
имам направено од емитер ама 5 пати ми прегоре 2n3055 и го бутнав во фиока, така да ке си направам сега некое добро  па ке си го терам додека може :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
абе ја имам едно од Народна Техника едно,ама тоа е слабо,одвај 500 мили ампери е :P :( :D
Ја едно си направив,просто со лм317 едвај „дига“ 12 волти,до 11,6 е хахах :D :D 1,5А е мислам...Сега за сега е супер,ама нели треба и по моќно да се направи ;D
имам направено од емитер ама 5 пати ми прегоре 2n3055 и го бутнав во фиока, така да ке си направам сега некое добро  па ке си го терам додека може :D
Збориш за тоа со тие TL интегралците и еден 2N3055?Шо така да гори транзисторот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
абе ја имам едно од Народна Техника едно,ама тоа е слабо,одвај 500 мили ампери е :P :( :D
Ја едно си направив,просто со лм317 едвај „дига“ 12 волти,до 11,6 е хахах :D :D 1,5А е мислам...Сега за сега е супер,ама нели треба и по моќно да се направи ;D
ама моево тера накај 30 волти,тука пак е 500 мили ампери
имам направено од емитер ама 5 пати ми прегоре 2n3055 и го бутнав во фиока, така да ке си направам сега некое добро  па ке си го терам додека може :D
Збориш за тоа со тие TL интегралците и еден 2N3055?Шо така да гори транзисторот?
[/quote]
Тоа не е од Емитер она со 0-3 ампери и 2-20 волти?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве што користам јас,а ставив и два готови дигитални инструменти - едниот мери волти другиот ампери.Напојувањето им е 9В независно ( со друг исправувач и трафо! )Работи 3-4 години супер!!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
дада за нив, абе да го пробам и ставам диода и свети на 3V и одеднаш качинапон на 36 волти и не реагира потенциометарот, ставив друг 2n3055 пак прегори, имав дома 4-5 иизгорев 4 и се изнервирави паво во  фиока

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ама ова твоево со ЛЦД екран,а јас сакам да направам со аналогно отчитување,ќе видам.До сега имам само кутија ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=181е ова го имам направено :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а ти со 2 амперско трафо или со 3 амперско го возиш?Дека на сликата има 2 амперско
ПС.На сликите трафото тој го купил од Електронинвест

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
неми текнува одамна го имама направено...ке видам па ке ти кажам ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Аналогните инструменти,ако ги набавиш од продавница ке те коштаат поскапо од цел склоп! ;DЗатоа јас си ставив две мали дигитални инструментчиња ( двете вкупно 300 денари),им ги извадив кутиите и ги сместив на предна плоча.тие се 3,5 цифрени дисплејчиња  и досега супер работат!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
во БТ електроника,има аналогни инструменти,ми рече земи 2 попуст ќе ти дадам.Тоа ќе дојде околу 260 денари 2 парчиња.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=181е ова го имам направено :)

јас имам 2 вакви направено, и ич не сум задоволен од нив...кога ке се ослободам малце ке расчепкам тоа шемата, да го направам каов што сакам и со струјна регулација...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па овој нема струјна регулација?Како се регулира напонот?Дека на кутијата не гледам потенциометар!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тој тример има ставено, наместо тример имам ставено потенциометар :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Регулирано напојување 0-50V, 0-5A
« Reply #29 on 08.01.2011, Saturday, 03:12:51 (Edited 08.01.2011, Saturday, 03:18:16) »
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=181е ова го имам направено :)

јас имам 2 вакви направено, и ич не сум задоволен од нив...кога ке се ослободам малце ке расчепкам тоа шемата, да го направам каов што сакам и со струјна регулација...
катастрофа се ств, за џабе прегорев толку транзистори...ама не е битно ке си направом ново ама еднаш за секогаш ;)

Споено мислење: 08.01.2011, Saturday, 03:18:16
зашто на шемава пишува кондензатор 4700uF/63V a на ппк пишува 10 000uF/63V ?