Author Topic: Регулатор за полнење батерии  (Read 1699 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Абре тоа е пример сега само ,значи и 6-те батерии ке ги полнам паралелно сите 6 во паралела и со еден регулатор за полнење на литиумски батерии ама ми треба некој што на влез ке му однесам напон што ке варира од 5 па до накои 20 волти, кога ке падне под 5 нормално ке престане да ги полни батериите и така нешто едноставно мене ми е само за проба и демонстрација како ке оди целиот систем не и да го користам.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Да ја искористам темева...Имам заостанато батерии од претходните лаптопи,двата беа ХП,батерии кои сакам да ги искористам како напојување и бекап на аларм за на викендица па ако сакате да препорачате некоја шема за полнење која сте ја работеле.Вака изгледаат,јас правев некои комбинации ама ништо не ми фати умот

,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Otpor, таа шемата со лм како што кажав... секоја ќелија че се полни , алармот ќе црпи постојано струја од батериите, но, полначот треба да ги покрива тие струи, така да ќе му дојде да влече од полначот алармот, не д материи, како кај аутото слулно, само што овде ќе имаш 3 сепарирани полначи од по 4.2в... Врзани во серија...
Со ветерницата... па малце е голем распонотот од 0-30в... али може да се направи некој регуалтор, степ даун 30 во7-8в  од него да ги полниш преку рег. Има инвертери, конвертери кои на излез даваат доста стабилен напон при различни влезови...

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
планирам да го направам овој со лм317 но за да добијам поголема струја на полнење ке треба да ставам два во паралела така ?? ке треба ли нешто за да поврзам два лм317 во паралела или само да ги спојам ин со ин ,оут со оут и адј со адј ??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male